Ogrzewanie elektryczne pod podłogą

Podłoga podgrzewana przewodami elektrycznymi jest zawsze ciepła. Zapewnia komfort w postaci ogrzewania równomiernie rozprowadzanego w całym pomieszczeniu. Instalacja elektryczna jest przy tym nietrudna w montażu, trwała i bezproblemowa w eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe może stanowić podstawową instalację grzewczą, częściej jednak jest wykorzystywane jako jej uzupełnienie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w łazience i kuchni. Instalacja podłogówki składa się z montowanych pod posadzką przewodów. Mogą to być przewody, w których płynie podgrzewana przez kocioł woda lub kable elektryczne. Każda z wersji wymaga dobrej izolacji podłogi oraz dodatkowej warstwy wylewki. Popularniejsze jest ogrzewanie wodne, choć jego montaż jest bardziej skomplikowany, może też sprawiać problemy podczas dłuższej zimowej nieobecności, gdy przewody zamarzną. Na jego korzyść przemawiają natomiast niższe koszty eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe można zamontować we wszystkich pomieszczeniach lub jedynie w wybranych, traktując je jako instalację dodatkową
Ogrzewanie podłogowe można zamontować we wszystkich pomieszczeniach lub jedynie w wybranych, traktując je jako instalację dodatkową

Ogrzewanie elektryczne nie jest narażone na usterki związane z niskimi temperaturami. Poza tym można je włączyć w każdym momencie, bez konieczności uruchamiania całej instalacji centralnego ogrzewania. Kable grzewcze wykorzystywane w instalacji elektrycznej to druty oporowe umieszczone w ochronnej powłoce. Są to gotowe elementy grzejne wyposażone w przewód zasilający, za pomocą którego są łączone z instalacją elektryczną. Jeszcze przed ich zakupem należy zaprojektować całą instalację i dobrać ich długość oraz moc odpowiednio do miejsca, w którym będą zamontowane. Im większa jest moc jednostkowa przewodu, tym większy powinien być rozstaw zachowany podczas jego układania (nie większy jednak niż 20 cm). Wielkość odstępów należy zaplanować w taki sposób, aby w efekcie uzyskać równomierne rozprowadzanie ciepła. Przewodów, za wyjątkiem samoregulujących, nie należy samodzielnie skracać. W jednym pomieszczeniu można zamontować dwa i więcej kabli, ale jednego przewodu nie należy stosować w dwóch pomieszczeniach.

Na rynku są dostępne również maty grzejne – siatki z tworzywa sztucznego, w które wmontowano przewód grzejny. Są produkowane w określonych rozmiarach, nie można ich skracać, w większych pomieszczeniach stosuje się kilka mat. Są układane bezpośrednio pod pokryciem podłogowym. Producenci oferują również folie grzejne - folie poliestrowe z zatopionymi płaskimi drutami aluminiowymi. Można je skracać i przycinać do wybranego rozmiaru. Maty i folie są łatwiejsze w montażu, mogą być montowane także podczas remontowania pomieszczeń, są jednak droższe od przewodów grzejnych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.