Ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią różni się od tradycyjnych systemów grzewczych. W tym przypadku nośnikiem ciepła nie jest powietrze. Emitowana przez panele, maty lub folie podczerwień ogrzewa podłogę, sufit, ściany i dopiero te elementy oddają ciepło, równomiernie ogrzewając pomieszczenie.

W tradycyjnych systemach ogrzewane jest powietrze, które cyrkuluje – ciepłe unosi się do góry, zimne opada w dół. Różnica między temperaturą podłogi a sufitu w tak ogrzewanych wnętrzach może wynosić nawet 10 stopni, co nie zapewnia komfortu cieplnego. We wnętrzach ogrzewanych podczerwienią ta różnica jest znacznie mniejsza (wynosi około 2 stopnie). W tym przypadku najpierw są ogrzewane poszczególne przegrody i elementy wyposażenia, które następnie oddają ciepło. Ogrzewanie podczerwienią działa więc na podobnej zasadzie, co występujące w przyrodzie ogrzewanie słoneczne. Promienie słońca też w pierwszej kolejności ogrzewają ziemię, budynki itd. i te ostatnie następnie oddają ciepło do powietrza. 

Montaż mat lub folii emitujących podczerwień jest znacznie prostszy od pozostałych systemów ogrzewania podłogowego
Montaż mat lub folii emitujących podczerwień jest znacznie prostszy od pozostałych systemów ogrzewania podłogowego

Maty i folie grzewcze

Maty grzewcze, które wykorzystują ciepło emitowane przez promienie podczerwieni, są pokryte węglowymi opornikami, które pod wpływem przepływającego prądu emitują ciepłe fale podczerwieni. Maty grzewcze na podczerwień stosowane do ogrzewania podłogowego nie wydzielają szkodliwego promieniowania, są bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Do ogrzewania podłogowego wykorzystuje się także folie grzewcze na podczerwień. To niezwykle cienkie powłoki z elementem grzejnym w postaci karbonowo-włóknistej tkaniny składającej się z mieszaniny włókien węglowych z pastą karbonu.

Ogrzewanie podczerwienią działa na podobnej zasadzie, co ogrzewanie słoneczne. Promienie słońca też w pierwszej kolejności ogrzewają ziemię, budynki itd. i te ostatnie następnie oddają ciepło do powietrza.

Podłogowe, ścienne, sufitowe

Dzięki zaletom emitowania promieni podczerwieni, wnętrza nagrzewają się szybko i równomiernie. Wzrost temperatury jest odczuwalny już po kilku minutach od uruchomienia instalacji. Maty i folie grzewcze na podczerwień uchodzą przy tym za nietrudne w montażu i bardziej ekonomiczne od pozostałych sposobów ogrzewania podłogowego. Dzięki podłączeniu do strefowych kontrolerów, pozwalają na ustawienie różnych poziomów temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Maty i folie mogą być stosowane na każdej powierzchni; nie tylko jako ogrzewanie podłogowe, ale mogą także służyć do budowy ogrzewania ściennego lub sufitowego. Mogą stanowić samodzielny element grzewczy lub uzupełnić istniejący system. 

Komentarze

  • Arkadiusz 2019-07-19T10:48:17Z

    Co wybrać matę czy folię ?

    • Marta 2018-03-15T07:08:35Z

      Mam zamiar otworzyc żłobek. Powierzchnia 160m. Chciałabym założyc ogrzewanie podłogowe takie,ktore byłoby najbardziej bezpieczne i ekonomiczne. Temperatura w żłobku musi byc ok 22-23stopni. Lokal jest wolnostojący parterowy,bez piwnic. Co wybrac?

      • Bogdan 2017-12-28T09:33:35Z

        Moim zdaniem, w przypadku promienników najlepszym miejscem jest sufit ewentualnie ściany, ze względu na najmniejszą inercję (brak przeszkód typu podłoga, meble itp.), "z natury" jesteśmy przyzwyczajeni, do ogrzewania z góry (słońce), najmniejsze ryzyko zastawienia paneli meblami w przypadku przyszłych zmian aranżacji wnętrza. Z kolei wymaga w miarę wysokich pomieszczeń bo grzanie bezpośrednio w głowę to przesada, czasem problemem jest praca np. przy biurku bo nogi są "w cieniu" choć ja sobie radzę mini promiennikami umieszczonymi pod blatem (ok. 100 W) włączanymi w razie potrzeby. Rozwiązanie promiennikowe jest tez zdecydowanie najlepszym w przypadku kiosków, budek bazarowych itp. w układzie sufit np. 500W i pod blatem (na nogi) np. 150W.

        • MMM 2017-08-19T20:50:20Z

          Chciałbym wykorzystać ten sposób ogrzewania w całym domu. Proszę o sugestię jaki materiał na podłodze byłby najlepszy do wykorzystania przy tym sposobie ogrzewania (płytki, drewno, panele, winyl ...)? Jestem ciekaw opinii fachowców od ogrzewania i od podłóg, a w szczególności użytkowników

          • Gość 2020-01-31T15:32:50Z

            Przede wszystkim wybór wylewki anhydrytowej zamiast betonu , potem płytki

            • Tooba.pl 2017-08-21T11:16:07Z

              Najlepsze są płytki kamienne lub ceramiczne - dobrze przewodzą ciepło i się nie odkształcają. Drewno znacznie gorzej znosi ciepło i też gorzej je przewodzi. Jeżeli jednak zależy Panu na drewnie, to trzeba wybrać takie, które ma niski współczynnik skurczu i długi czas osiągania równowagi higroskopijnej (dąb, doussie, iroko, merbau albo tek). Jeżeli chodzi o panele - także są gorsze od płytek. Dopuszcza się jednak stosowanie paneli zatrzaskowych, których krawędzi nie trzeba sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej znosi zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury. Jednak nieporównywalne z innymi rodzajami podłóg jest ceramika i kamień.

              • JPP 2017-11-03T16:25:27Z

                Szukam sprawdzonego wykonawcy do realizacji w Warszawie.