Oświetlenie w ogrodzie elementem dekoracyjnym i użytkowym

Światło w ogrodzie może stać się efektowną ozdobą podkreślającą nie tylko elewację budynku, wejścia do domu, ale także ścieżki ogrodowe, oczko wodne i piękne, egzotyczne rośliny. By nie psuć wybrukowanych nawierzchni i nie przekopywać rabat z kwiatami, warto o instalacji oświetleniowej pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu.

Światło w ogrodzie pozwoli nam cieszyć się jego pięknem również po zmroku. Dzięki instalacji świetlnej otoczenie wokół domu będzie widoczne także w nocy. Umożliwi nam swobodne poruszanie się po ogrodzie bez ryzyka potknięcia i upadku. Ogród stanie się zatem atrakcyjnym miejscem letniego odpoczynku także po zmroku. Główną zaletą będzie możliwość podziwiania piękna zielonej przestrzeni przez całą dobę. Poza tym rozświetlony ogród będzie mniej atrakcyjny dla złodzieja, przez co da nam także poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio rozplanowane rozmieszczenie źródeł światła da także ciekawy efekt wizualny i pozwoli ujrzeć ogród z całkiem innej perspektywy. Aby uzyskać oryginalne efekty, układ instalacji świetlnej należy zaplanować już w czasie projektowania przestrzeni ogrodu. Należy jednak umiejętnie dobrać elementy świetlne do wielkości ogrodu i warunków w nim panujących. Nie powinny one dominować w ogrodzie, lecz dyskretnie wyłaniać się spomiędzy zielonych gałęzi i podkreślać elementy wystroju architektonicznego ogrodu. Pamiętajmy, że nadmierne podświetlenie ogrodu może przytłoczyć wyszukane gatunki roślin. Poza tym będzie kosztowne w eksploatacji, bowiem lampy pobierają dużo prądu, a im większa liczba elementów świetlnych, tym większe będzie zużycie energii elektrycznej.

Wybór rodzaju oświetlenia

Na rynku dostępne są lampy różniące się przede wszystkim rozmiarem, kształtem, kolorem czy materiałem, z jakiego

zostały wykonane, ale także sposobem podświetlenia. Wybór rodzaju oświetlenia będzie zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, a więc jakie elementy ogrodu chcemy podświetlić oraz z jakiego miejsca i jakiej odległości ma padać światło na wybrany element. Dobry efekt osiągniemy, podświetlając fontannę, oczko wodne, wodospad, rzeźbę ogrodową, ale też pojedynczą roślinę, korę wysokiego drzewa czy klomb kwiatów.

Ze względu na ich rodzaj i kształt rodzaj lamp można podzielić na kilka grup. Najczęściej stosowane do oświetlenia dużych powierzchni są wysokie lampy stojące. Składają się z wysokiego słupa mającego najczęściej kilka metrów wysokości, na którego końcu znajduje się element będący źródłem światła. Emitowane przez nie światło pada z góry, zostaje rozproszone w różnych kierunkach i nie razi w oczy. Najczęściej spotykane są w parkach, miejskich ogrodach oraz na ulicach. Są elementem widocznym, dlatego tak ważne jest dopasowanie kształtu do stylistyki otoczenia.

Podobną konstrukcję mają niskie lampy stojące, są jednak mniejsze od wymienionych powyżej. Ich wysokość zazwyczaj nie przekracza jednego metra, dlatego wtapiają się w otoczenie. Często wybierane są do przydomowych ogrodów jako oświetlenie podjazdów czy ścieżek. Światło z tych lamp pada zazwyczaj w dół, przez co oświetla niewielką powierzchnię. Niskie lampy stojące dobrze spełniają swoją funkcję także jako oświetlenie tarasu czy altany ogrodowej. W przydomowych ogrodach często stosuje się lampy solarne, które pobierają energię słoneczną zasilającą źródło światła.

Niezwykle popularne i nowoczesne jest ostatnio oświetlenie umieszczone w podłożu. Cała konstrukcja lampy znajduje się pod ziemią, zaś z jej powierzchnią zrównana jest rama lampy oraz szklana osłona. Oświetlenie nie wystaje ponad powierzchnię ziemi, dlatego nie utrudnia poruszania się po ogrodzie. Struga światła pada na elementy znajdujące się ponad lampą, dlatego tego typu oświetlenie nadaje się znakomicie do wykonania iluminacji podświetlającej ściany budynku i rzeźby czy do wyznaczenia granicy ścieżek.

Bardzo często używane w domach jednorodzinnych są kinkiety. Mocuje się je na ścianach zewnętrznych budynku do podkreślenia ważnych elementów, na przykład wejścia do domu, tabliczki z numerem budynku czy też ujęcia wody i innych elementów instalacji technicznej. Często stosuje się automatyczne sterowanie z czujkami ruchu, dzięki którym lampy włączają się bez interwencji użytkownika.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.