Parapet wewnętrzny elementem wystroju wnętrza

Parapety wewnętrzne są elementem wystroju wnętrza, który stanowi zwieńczenie okna. Służąc jako półka na kwiaty czy dekoracyjne przedmioty, pozwalają na aranżację okna. Powinny być nie tylko dobrane do planowanego wystroju wnętrza, ale także przeznaczenia pomieszczenia, w którym będą się znajdowały.

Parapet wewnętrzny doskonale uzupełnia stylistykę wnętrza, dopasowując się do charakteru pomieszczenia. Znakomicie współgra z oknem, które bez niego zwykle wygląda na niewykończone. Poza tym spełnia rolę dodatkowej półki, gdzie można postawić piękne, ozdobne kwiaty, które dzięki dobremu nasłonecznieniu będą się prawidłowo rozwijały. Wnętrze urozmaicą także stojące na parapecie drobne dekoracyjne przedmioty, na przykład świeczniki, wazony czy figurki. Parapet jest więc ważnym elementem wystroju wnętrza, jednak nie należy przesadzać ze zbytnim jego eksponowaniem. Aby nie zwracał uwagi, a jedynie dobrze harmonizował z otoczeniem, powinien być dopasowany do stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. Dobry efekt uzyskamy dzięki zestawieniu ze sobą okna i parapetu o podobnych materiałach czy kolorach.

Jeśli parapet ma dekorować wnętrze, warto ustawić na nim kwiaty
Jeśli parapet ma dekorować wnętrze, warto ustawić na nim kwiaty

Funkcja parapetów wewnętrznych

Poza funkcją estetyczną parapety wewnętrzne są także niezwykle funkcjonalne. Nie tylko wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z chłodnym przy oknie, ale także zatrzymują kurz unoszący się ponad kaloryferem. Oczywiście nie jest konieczne montowanie parapetu, ale w mieszkaniu trudno by było sobie bez niego poradzić, bowiem niewykończona trwałym materiałem powierzchnia ścian pod oknem szybko uległaby zabrudzeniu.

Parapet jest ważnym elementem wystroju wnętrza, jednak nie należy przesadzać ze zbytnim jego eksponowaniem. Aby nie zwracał uwagi, a jedynie dobrze harmonizował z otoczeniem, powinien być dopasowany do stylu pomieszczenia. 

Wybór parapetów w pokojach

Parapety wewnętrzne powinny być nie tylko dobrane do planowanego stylu wnętrza, ale przede wszystkim względem przeznaczenia pomieszczenia. W salonie, w sypialniach czy gabinecie można zdecydować się na ozdobne, szerokie parapety z dowolnego materiału, jednak w łazience, pralni czy pomieszczeniu gospodarczym lepiej zamontować parapety z twardych, odpornych na wodę i środki chemiczne materiałów. W kuchni parapet często pełni funkcję dodatkowego blatu, dlatego powinien nie tylko współgrać z elementami kuchennej zabudowy, ale musi być także odporny na zarysowania, wodę oraz działanie środków czyszczących. Powinien być także stabilny, by wytrzymać obciążenia sprzętami kuchennymi. Parapet w łazience powinien być odporny na wodę i wilgoć, a także substancje zawarte w preparatach do czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne czy kompozyty dopasowane do wykończenia łazienki. W pomieszczeniach gospodarczych lepiej zastosować parapety z tańszych materiałów takich jak akryl czy PVC, które będą odporne na otarcia i nie będą wymagały zbytniej pielęgnacji. Wybierając parapety do salonu, sypialni czy gabinetu, zwracamy uwagę głównie na ich wygląd. Dzięki dopasowaniu materiału i koloru do wnętrza tych pomieszczeń uzyskamy subtelne połączenie wszystkich elementów zawartych w pokojach. Doskonale do każdej stylistyki wpiszą się naturalne materiały takie jak kamień czy drewno, a także wszystkie materiały imitujące te naturalne. Parapety w pokojach mieszkalnych powinny mieć subtelny charakter i nie wyróżniać się kształtem i kolorem. Niezwykle ważne jest, by były uniwersalne, współgrały z wnętrzem po każdej zmianie, jaką wprowadzimy w pomieszczeniach. Warto przemyśleć wcześniej, czy będziemy coś na nich stawiać, bowiem parapety pełniące rolę półek na doniczki z kwiatami czy inne dekoracyjne przedmioty powinny być szersze i stabilniej zamocowane. Szeroki parapet może pełnić także funkcję siedziska. Takie rozwiązanie wygląda naprawdę oryginalnie zwłaszcza w sypialni.

Parapet może pełnić funkcję dodatkowej półki
Parapet może pełnić funkcję dodatkowej półki

Montaż parapetów 

Aby parapet wewnętrzny spełniał swoją funkcję, powinien być prawidłowo zamontowany. Przede wszystkim powinien być wytrzymały i wykonany z trwałego materiału. Niezwykle ważny jest prawidłowy montaż, ponieważ niewłaściwe osadzenie parapetu wpłynie na gorszą izolacyjność cieplną okna. W wyniku błędów przy montażu mogą powstać w okolicach parapetu tzw. mostki termiczne, czyli miejsca o obniżonej izolacyjności cieplnej. W przypadku gdy pod parapetem zamocowano grzejnik, parapet będzie pełnił kolejną funkcję – będzie wpływał na kierunek przepływu ciepłego powietrza. Parapet przysłaniający grzejnik skieruje poziomo do wnętrza ciepłe powietrze. Odległość między grzejnikiem a parapetem powinna wynosić 10–20 cm, a parapet powinien być na tyle wysunięty, by zakrywał grzejnik. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku gdy więcej niż 1/3 parapetu wystaje poza ścianę, konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie wspornikami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.