Pielęgnacja mebli ogrodowych

Meble ogrodowe urozmaicają otoczenie wokół domu i zapewniają wygodę osobom przebywającym na świeżym powietrzu. Aby długo spełniały swoją funkcję, muszą być stabilnie wykonane oraz odpowiednio pielęgnowane.

Różnorodność mebli ogrodowych umożliwi dopasowanie ich do charakteru domu oraz stylu ogrodu. Produkowane są najczęściej z drewna, wikliny, rattanu, metali, plastiku oraz z połączeń różnych materiałów. Od wyrobu, z jakiego zostały wyprodukowane, zależy nie tylko ich wygląd, ale także trwałość i sposób pielęgnacji. Meble metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Ich wadą jest jednak duży ciężar. Stal jest niezwykle trwała i długowieczna, jednak może ulegać korozji. Aluminium jest lekkie i nie ulega korozji, jednak jest mniej trwałe niż stal. Meble ogrodowe wykonane z drewna są ładne i wygodne, pasują niemal do każdego otoczenia domu, jednak są mało odporne na słońce oraz wilgoć. Działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych nie podlega jedynie drewno egzotyczne. Meble z wikliny, rattanu i okoronowanego bambusa należy chronić przed wilgocią oraz mrozem. Jedynie naturalne sploty z nieokorowanego bambusa oraz włókien bananowca zapewniają trwałość w każdych warunkach. Meble plastikowe są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości, jednak warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Zrobione z PCV są nie tylko trudne do utylizacji, ale też często się odbarwiają i odkształcają pod wpływem promieni słonecznych, w związku z tym lepiej wybrać wykonane z przyjaznego dla środowiska polipropylenu.

Do pielęgnacji drewna najczęściej używa się impregnatów, lakierobejc, lakierów oraz olejów, które pozwalają zachować rysunek drewna
Do pielęgnacji drewna najczęściej używa się impregnatów, lakierobejc, lakierów oraz olejów, które pozwalają zachować rysunek drewna

Zabezpieczenie mebli drewnianych

Z biegiem czasu niezabezpieczone drewno staje się szorstkie i ulega przebarwieniu, a ponadto nasiąknięte wodą deszczową wysycha, pacząc się i pękając. Aby zachować piękny wygląd mebli drewnianych, należy je odpowiednio zakonserwować. Najczęściej używane do pielęgnacji są impregnaty, lakierobejce, lakiery oraz oleje, które pozwalają zachować rysunek drewna. Łatwe w nakładaniu są impregnaty, które zabezpieczają drewno, nie tworząc na nim powłoki. Zarówno impregnaty bezbarwne, jak i barwiące dają matowe wykończenie drewna. Lakierobejce natomiast pozostawiają na drewnie cienką warstwę ochronną o różnych stopniach połysku. Lakiery oraz oleje wnikają zaś w drewno i są przez nie wchłaniane. Żeby dobrze zabezpieczyć drewno, warto zabieg powtórzyć kilkakrotnie. Meble wykonane z drewna krajowego pokrywa się bezbarwnym lub barwiącym impregnatem czy też farbą kryjącą. Dzięki temu meble nie tylko zyskują świeży wygląd, ale też są właściwie zabezpieczone przed wilgocią oraz szkodnikami. Warto także zabezpieczyć drewno przed blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych. Meble z drewna egzotycznego wystarczy poddać zaś woskowaniu bądź olejowaniu, co nie tylko zabezpieczy ich powierzchnię, ale także doda estetycznego wyglądu.

Meble metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Ich wadą jest jednak duży ciężar. Meble ogrodowe wykonane z drewna są ładne i wygodne, pasują niemal do każdego otoczenia domu, jednak są mało odporne na słońce oraz wilgoć. 

Odnowienie starych mebli drewnianych

W przypadku gdy na drewnie pojawią się ciemne, nieregularne plamy, dobrym rozwiązaniem będzie użycie papieru ściernego. Aby odnowić stare meble drewniane, trzeba je wyczyścić, przemalować, a następnie pokryć warstwą ochronną. Wydobyć głębię koloru z drewna pomoże nam specjalny rodzaj oleju. Na wiosnę meble drewniane można umyć szarym mydłem lub sodą.

Dobrą metodą zabezpieczenia mebli mebli stalowych jest malowanie, oksydowanie, chromowanie, ocynkowanie lub powleczenie plastikiem
Dobrą metodą zabezpieczenia mebli mebli stalowych jest malowanie, oksydowanie, chromowanie, ocynkowanie lub powleczenie plastikiem

Pielęgnacja mebli metalowych

Meble metalowe są odporniejsze na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. O ile aluminium wystarczy jedynie przecierać szmatką, gdyż nie podlega działaniu wilgoci, to stal powinna zostać przed nią zabezpieczona. Dobrą metodą będzie malowanie proszkowo, oksydowanie, chromowanie, ocynkowanie lub powleczenie plastikiem. Metalowe elementy takie jak zawiasy, śrubki, zakrętki czy zaślepki należy natrzeć olejem, który ochroni je przed wilgocią.

Meble plastikowe są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości, jednak warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Lepiej wybrać wykonane z przyjaznego dla środowiska polipropylenu.

Przechowywanie podczas zimy

Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia mebli należy pamiętać także o właściwym przechowywaniu podczas zimy. Drewniane meble ogrodowe nie powinny być chowane w mieszkaniu, gdyż mogą się paczyć. Lepiej będzie wstawić do chłodniejszego pomieszczenia, na przykład nieogrzewanego garażu, piwnicy czy składziku, i okryć materiałem zapewniającym dostęp powietrza.

Komentarze