Płyta fundamentowa, która grzeje

Płyta fundamentowa połączona z ogrzewaniem podłogowym to dwa w jednym. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany fundament to solidna podstawa całej konstrukcji domu. Zatopiony w fundamencie system grzewczy to z kolei gwarancja komfortu cieplnego i ochrona przed wilgocią.

Płyta fundamentowa rozciąga się pod powierzchnią całego domu, dzięki czemu obciążenia rozkładają się na znacznie większym obszarze, mniejsze jest też osiadanie budynku. Jej właściwości umożliwiają budowę domu na słabych gruntach; na terenach objętych szkodami górniczymi oraz w miejscach występowania wysokiego poziomu wód gruntowych. Płyta nie wymaga wykonywania głębokich wykopów, a jej budowa jest znacznie mniej czaso- i pracochłonna niż w przypadku tradycyjnych fundamentów.

Wykonując płytę znacznie łatwiej jest zachować szczelność izolacji. Jeśli płyta zostanie dodatkowo wyposażona w system ogrzewania, to w efekcie będzie bardzo dobrze chroniona przed wilgocią.

Taka jest zresztą geneza skonstruowania pierwszej grzewczej płyty fundamentowej – miała chronić dom wilgocią.

Płyta fundamentowa rozciąga się pod całą powierzchnią domu
Płyta fundamentowa rozciąga się pod całą powierzchnią domu

Ciepłe fundamenty

System ogrzewania umieszczony w płycie fundamentowej rozprowadza ciepło w zalanych betonem rurach, które tworzą obieg zamknięty pod całą powierzchnią budynku. Płyta fundamentowa w efekcie działa jak akumulator ciepła – dostarcza tyle energii, ile w danym momencie potrzeba, aby ogrzać wnętrza. Powietrze krążące w przewodach może być ogrzewane przez dowolne źródło; w tym przez piec gazowy, kominek, pompę ciepła, a także przez ciepło dostarczone z elektrociepłowni. Płyta wraz z kanałami grzewczymi ma grubość około 30 cm. Jej obsługa jest bardzo prosta. Polega jedynie na zaprogramowaniu termostatu. Po wyłączeniu ogrzewania ciepło utrzymuje się w niej znacznie dłużej niż w tradycyjnych systemach ogrzewania (nawet kilka dni).

Komfort ogrzewania podłogowego

Fundamentowa płyta grzewcza posiada wszystkie zalety charakterystyczne dla systemu ogrzewania podłogowego. Gwarantuje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach, nie powoduje powstawania zanieczyszczeń powietrza (nie powstają prądy konwekcyjne powietrza, kurz nie unosi się do góry, powietrze nie osusza się), nie zajmuje, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, miejsca w pomieszczeniach, jest bezawaryjna i zapewnia niskie koszty eksploatacji.

Komentarze