Płytka klinkierowa – sposób na ciepły i piękny dom

Planując docieplenie domu, warto uważnie wybrać materiał, który znajdzie się na elewacjach. Odpowiedni produkt może poprawić parametry termoizolacyjne budynku. Jednym z takich materiałów jest płytka klinkierowa.

Zapotrzebowanie na ciepło stanowi nawet 40% wszystkich wydatków na dom. Dążenie do ich ograniczenia nikogo nie dziwi, tym bardziej, że ceny energii rosną, a nowe przepisy budowlane wprowadzają coraz bardziej wyśrubowane wymagania w tym zakresie. Budynki, które powstały 20 czy 30 lat temu, podczas gdy używano innych materiałów i gdy obowiązywały odmienne wymogi prawne, mogą znacznie odbiegać od obowiązujących standardów. Zwiększenie ich termoizolacyjności poprawi nie tylko komfort mieszkania, ale jednocześnie przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i - co również ma znaczenie - będzie mieć charakter proekologiczny.

Elewacja przed renowacją
Röben
Elewacja przed renowacją

Oszczędności

Najczęściej spotykane mury są zbudowane z pustaków ceramicznych, z obustronnym tynkiem. Ocenia się, że wykonana w ten sposób ściana o grubości 40 cm charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła (U) na poziomie 1 wata na 1 m², ale w przypadku starszych obiektów współczynnik ten może być większy nawet o 30%. Zgodnie z warunkami technicznymi, które obowiązują od początku 2014 roku, w nowo powstających domach współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,3 wata na 1 m². W dążeniu do uzyskania lepszych parametrów termoizolacyjnych może pomóc zastosowanie odpowiednich materiałów. - W celu poprawienia energooszczędności budynku warto zdecydować się na ocieplenie ścian wełną mineralną lub styropianem, a warstwę zewnętrzną wykonać z płytek klinkierowych. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku oraz samego ogrzewania nawet o 40% w ciągu roku, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. W przypadku obiektów nowych, wybierając pustak Röben o grubości 24 cm, 20 cm warstwę ocieplenia z wełny mineralnej i elewację z płytek klinkierowych, współczynnik przenikania ciepła wyniesie jedynie 0,13 wata na m2, co jest ponad dwukrotnie niższą wartością, od wymaganej obecnie przez Unię Europejską - mówi Roman Tereszczak, specjalista firmy Röben.

Elewacja po renowacji wykonanej z białych płytek klinkierowych Röben
Röben
Elewacja po renowacji wykonanej z białych płytek klinkierowych Röben

Czyste elewacje

Zastosowanie tego rozwiązania ma jeszcze jedną zaletę. Pokrycie fasad płytkami klinkierowymi nie tylko korzystnie wpływa na energooszczędność domu, ale jednocześnie ułatwia utrzymanie elewacji w czystości. Ściany pokryte tynkiem na przestrzeni lat są wystawione na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Na ich powierzchni w efekcie pojawiają się rysy i pęknięcia, co nie tylko niekorzystnie wpływa na wygląd budynku, ale jednocześnie osłabia zewnętrzną warstwę ściany. Przeprowadzając remont elewacji, warto postawić na płytki klinkierowe, które wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi, ale jednocześnie są cieńsze i lżejsze od cegieł klinkierowych, dzięki czemu pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z renowacją. – Ściany pokryte tynkiem akrylowym lub mineralnym z czasem wymagają przeprowadzania oczyszczania z zabrudzeń, a nawet ponownego malowania, ponieważ pod wpływem działania czynników atmosferycznych ich kolor często blaknie. W przypadku elewacji wykonanej z płytek klinkierowych problem ten nie

Na naroża najlepiej stosować płytki kątowe
Röben
Na naroża najlepiej stosować płytki kątowe
występuje – tłumaczy Roman Tereszczak. - Wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz odporność na osadzanie się zabrudzeń sprawia, że ściana pokryta płytkami przez wiele lat zachowuje swój kolor i strukturę, pozwalając w dalszej perspektywie uniknąć dodatkowych kosztów związanych z renowacją – dodaje.

Łatwy montaż

Ułożenie płytek klinkierowych nie należy do zadań skomplikowanych, niemniej jednak i w tym przypadku należy trzymać się pewnych zasad. Płytki powinny być mocowane na nośnym, gładkim i oczyszczonym z zabrudzeń podłożu. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię nanosi się warstwę kleju elastycznego, kolejne rzędy rozpoczynając od narożników. W tych miejscach warto zastosować płytki kątowe, które sprawiają, że ściana wygląda jak ceglany mur. Należy przy tym pamiętać, że płytki, jeśli są montowane bezpośrednio na ścianie, mogą być umieszczane na elewacjach do wysokości 7 m. Aby mogły być zastosowane na ociepleniu ze styropianu lub wełny, trzeba zastosować specjalne zabezpieczenia przed odpadaniem. Wybierając płytki klinkierowe, nie musimy martwić się o dostosowanie ich koloru do elementów małej architektury. Bogata gama kolorystyczna płytek pozwala na harmonijne dopasowanie koloru fasad do otoczenia.