Połączenie domu z tarasem

Taras jest łącznikiem między wnętrzem domu a kwiecistym ogrodem. Można tu zaaranżować letnią jadalnię na świeżym powietrzu. Jeśli ma być spójny z domem, nie wystarczy, żeby był duży i wygodny, należy zadbać także o jego odpowiednie powiązanie z wnętrzem domu.

Taras latem stanowi przedłużenie pokoju dziennego. Ponadto jest naturalnym łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a zadbanym ogrodem okalającym dom. Jest nie tylko miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także pozwala zorganizować przyjęcie w gronie przyjaciół lub rodzinnego weekendowego grilla. Okna tarasowe dzięki przenikającemu przez nie żywemu, zmieniającemu się widokowi dekorują wnętrze domu. Taras zapewnia także łączność domowników z otaczającą naturą, która wpływa pozytywnie na człowieka. Poranna kawa podana przy stoliku na tarasie tuż po przebudzeniu pozwoli nabrać energii na cały dzień, zaś odgłosyprzyrody i delikatny szum wiatru wieczorem podziała uspokajająco i wyciszy przed snem. Zdecydowanie warto zbudować taras przy domu, niezależnie od wielkości działki.

Połączone ze sobą tarasy

We współczesnych domach często zaprojektowano więcej niż jeden taras. Wygodę na świeżym powietrzu zapewni jeden rozległy taras przylegający do dwóch stron budynku lub dwa tarasy połączone płynnie ze sobą. Takie rozwiązanie umożliwi wybór miejsca wypoczynku w zależności od nasłonecznienia. Na użytkowanie tarasu wpłynie usytuowanie wyjścia na niego. Obszerny taras stwarza konieczność zaprojektowania dwóch lub nawet trzech wyjść.

Gdzie najlepiej usytuować wyjścia na taras?

Salon jest głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem dziennym. Wyjście tarasowe w nim umieszczone nie tylko doświetli pomieszczenie i nagrzeje pokój w ciągu dnia naturalną energią słoneczną, ale także pozwoli latem otworzyć dom na ogród, zapewniając dopływ świeżego powietrza. Podczas przyjęć rodzinnych organizowanych na tarasie w razie ochłodzenia w łatwy sposób będzie można przenieść się do salonu. Zaś w przypadku gdy biesiadujemy w domu, sąsiedztwo tarasu z salonem będzie ułatwieniem dla palacza.

Wyjście z kuchni i jadalni

We współczesnych domach kuchnia jest nie tylko miejscem przyrządzania posiłków, ale otwarta na salon staje się także jadalnią. Umieszczając drzwi tarasowe w tym miejscu doskonale wzbogacimy przestrzeń, ale także doświetlimy ją. Piękne widoki przenikające przez duże przeszklenia w części jadalnej umilą czas rodzinie podczas spożywania posiłków. Bezpośrednie powiązanie kuchni z tarasem, który może stać się letnią jadalnią, pozwoli na łatwe przeniesienie przygotowanych potraw oraz szybkie posprzątanie po posiłku. Ponadto jeśli w ogrodzie założyliśmy grządki z warzywami czy ziołami, wyjście z kuchni będzie bardzo praktyczne. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w odpowiednio dużej kuchni, ponieważ drzwi tarasowe zabierają dużo miejsca i nie można ustawić przy nich szafek ani sprzętów kuchennych.

Sypialnia z widokiem na ogród

Wiele osób marzy o tym, by zaraz po przebudzeniu móc wyjść na taras i podziwiać widok wschodzącego słońca oraz słuchać radosnego śpiewu ptaków, zaś przed snem obserwować gwieździste, piękne niebo. Wyjście z sypialni na taras pozwoli na kontemplację przyrody bez przechodzenia przez dodatkowe pomieszczenia, należy jednak pamiętać, że duże, otwierane przeszklenia mogą wpływać na brak poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności, zwłaszcza jeśli w oknach nie zamontujemy rolet lub żaluzji.

Rolety chroniące przed przegrzewaniem się pokojów

Lokalizując wyjście na taras, należy pamiętać, że jest to najczęściej największe przeszklenie w domu, przez które dopływają promienie słoneczne. Drzwi wejściowe doskonale doświetlą pomieszczenie, ale trzeba pamiętać o tym, że latem pomieszczenie może się przegrzewać. Zmniejszymy dopływ światła, jeśli taras będzie choć częściowo zadaszony albo umieścimy w oknach rolety. Po zmroku zaś, kiedy zasłonięty będzie piękny widok na okolicę, ozdobne rolety udekorują wnętrze domu. Duże przeszklenia zabierają także miejsce, które można by było wykorzystać na wstawienie gustownych mebli. Im więcej przeszkleń w pokoju, tym staje się on mniej ustawny.

Drzwi na taras

Drzwi wejściowe powinny zapewnić łatwą komunikację pomiędzy pomieszczeniami a tarasem. Wygodne będą drzwi przesuwne, gdzie jedno skrzydło porusza się po szynie, chowając się za drugim. Nie zabierają one miejsca we wnętrzu pomieszczenia podczas otwierania, dzięki czemu możemy gustownie zaaranżować pokój. Drzwi rozwieralne mogą stanowić problem podczas przeciągów – aby nie zamykały się poruszane wiatrem, należałoby pomyśleć o specjalnej blokadzie. Mniej popularne są drzwi składane, które po otwarciu układają się jak harmonijka. Nie zajmują one zbyt dużo miejsca, a jeśli chcemy jedynie przewietrzyć pokój, nie musimy całkowicie ich otwierać.

Komentarze

  • Mandy 2017-11-16T07:38:13Z

    mnie się podoba taras przy salonie, to jest dla mnie takie przedłużenie tej części pomieszczenia.

    • majkamonik 2014-07-10T05:40:56Z

      Bardzo dobry pomysł na wyjście na taras z kuchni i jadalni. Mam zamiar tak zrobić w moim domu i zależy mi na ciekawych pomysłach.