Pomysły na wydzielenie aneksu sypialnego

Jak z większego pokoju wydzielić aneks sypialny? To pytanie towarzyszy właścicielom kawalerek, którzy w jednym wnętrzu chcą zaaranżować strefy o różnym przeznaczeniu. Wydzielenie części nocnej może być dobrym pomysłem również w pokoju dziecka.

Pokój dziecięcy zazwyczaj spełnia różne funkcje. W ciągu dnia jest miejscem zabaw i odrabiania lekcji, w nocy staje się sypialnią. Łóżko powinno w nim zostać usytuowane w najbardziej zacisznym zakątku, dodatkowo można je osłonić wybranym przepierzeniem. Dzięki temu kącik sypialny będzie odseparowany od bardziej rozrywkowej części wnętrza. Pomysły na wydzielenie aneksu sypialnego przydadzą się również w dużych sypialniach, w których oprócz łóżka znajduje się też np. biurko czy toaletka. Dzięki ustawieniu czy zamontowaniu przepierzenia wyraźniej wyznaczy się poszczególne strefy.

Kurtyna z frędzli czy szklanych paciorków zaznaczy granicę pomiędzy poszczególnymi strefami, ale nie zamknie przestrzeni
Kurtyna z frędzli czy szklanych paciorków zaznaczy granicę pomiędzy poszczególnymi strefami, ale nie zamknie przestrzeni

Aneks sypialny można przesłonić w bardziej lub mniej trwały sposób. Jedne z przegród są łatwe do usunięcia lub przestawienia, inne są montowane na stałe. Przy łóżku można postawić dekoracyjny parawan. To najprostszy sposób, nie wymagający żadnych prac montażowych, przy jego pomocy można swobodnie zmieniać aranżację wnętrza. Na rynku znajdziemy ogromny wybór parawanów - w różnych stylach, z rozmaitymi grafikami.

Miejsce z łóżkiem można też wydzielić za pomocą przymocowanej do sufitu dekoracyjnej kurtyny – może to być zasłona z wybranego materiału, ale jeszcze lepiej sprawdzi się kurtyna z frędzli. Ta ostatnia w bardziej subtelny sposób wydzieli przestrzeń nocną; nie zasłoni jej całkowicie i nie zablokuje dostępu światła.

Łóżko można ukryć za szafami lub regałami
Łóżko można ukryć za szafami lub regałami

Innym pomysłem jest ustawienie wzdłuż jednego z boków lub w nogach łóżka, zależnie od jego usytuowania, ażurowego regału, który spełni podwójną funkcję; oprócz wydzielenia przestrzeni posłuży również do przechowywania. Jeśli powierzchnia na to pozwala, zamiast regału można ustawić dużą szafę. 

Bardziej radykalnym i trwałym posunięciem jest budowa lekkiej ścianki szkieletowej, która na stałe odgrodzi aneks sypialny. Ścianka nie musi sięgać sufitu. Niższa zaznaczy odrębność strefy nocnej, ale nie pomniejszy głównego pomieszczenia. Interesującym pomysłem jest także ustawienie przegrody ze szkła. Jeśli łóżko znajduje się na końcu podłużnego pomieszczenia, można pomyśleć o zamontowaniu drzwi przesuwnych, za pomocą których pomieszczenie całkowicie lub częściowo zostanie zamknięte.

Sypialnia może zniknąć za szklaną przegrodą i zasłoną
Sypialnia może zniknąć za szklaną przegrodą i zasłoną

Komentarze