Prawidłowa wentylacja ogrodu zimowego

Prawidłowa wymiana powietrza w ogrodzie zimowym to podstawowa kwestia, o której trzeba pomyśleć jeszcze na etapie projektowania tego pomieszczenia. Wentylacja zapewni komfort użytkowania przeszklonego ogrodu zwłaszcza w okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury.

Ogród zimowy spełni swoją funkcję, jeśli już na etapie projektowania przeanalizujemy wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze jego parametry. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Ponieważ pomieszczenie ze szklanymi ścianami szybko się nagrzewa, komfort przebywania w nim zapewni prawidłowa wymiana powietrza. Należy pamiętać, że im mniejszy i niższy jest ogród zimowy, tym szybciej może dojść do jego przegrzania.

www.ogrodyzimowe.biz

Wentylacja naturalna

Podstawowym sposobem wentylacji ogrodu zimowego jest przepływ powietrza przez drzwi oraz okna. Należy jednak pamiętać, że w słoneczne, upalne dni takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające, ponieważ utrzymanie niższej niż na zewnątrz temperatury na stabilnym poziomie będzie bardzo trudne. Skutecznym i niedrogim rozwiązaniem będą okna dachowe, dzięki którym pozbędziemy się nagrzanego powietrza zbierającego się pod dachem. Okno może otwierać się za pomocą obracanej korby lub przy pomocy siłownika elektrycznego. Takie rozwiązanie ma jedną istotną wadę – nie można go stosować jednocześnie z zewnętrznymi roletami dachowymi, które uniemożliwiłyby jego otwarcie.

Wentylacja wymuszona

Aby zapewnić w ogrodzie zimowym odpowiedni przepływ powietrza oraz utrzymanie stałego mikroklimatu, można zastosować droższe rozwiązanie w postaci wentylacji nawiewno-wywiewnej. Taka wymuszona wentylacja składa się z wyciągowych wentylatorów mechanicznych o wielostopniowej regulacji prędkości, elektrycznie sterowanych nawiewników oraz stacji pogodowej, która steruje parametrami całej instalacji.

Wentylatory wyciągowe to urządzenia, które instaluje się w górnej części dachu. Służą one do odprowadzania na zewnątrz zgromadzonego pod dachem ciepłego powietrza. Nawiewniki elektryczne montuje się z kolei w dolnych częściach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczanie do wnętrza ogrodu zimowego odpowiedniej ilości świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz. Nad pracą całości instalacji czuwa centralka sterująca, która porównuje warunki panujące w ogrodzie z wymaganymi i ustala parametry działania urządzeń. Centralka pogodowa steruje temperaturą powietrza, wilgotnością oraz częstotliwością wietrzenia pomieszczenia. Istnieje także możliwość podłączenia centralki do innych urządzeń znajdujących się w ogrodzie, na przykład do rolet zewnętrznych.

Klimatyzacja w ogrodzie zimowym

Jeśli chcemy, aby temperatura w ogrodzie zimowym była szybko dostosowywana do zadanej temperatury, i mamy większe fundusze, dobrym sposobem będzie wybór klimatyzacji. Klimatyzatory to bardzo wydajne urządzenia, które precyzyjnie sprawdzają temperaturę we wnętrzu ogrodu i szybko schładzają bądź nagrzewają wnętrze do zadanej temperatury. Klimatyzatory wybierane do ogrodu zimowego powinny być zatem dwufunkcyjne – z możliwością chłodzenia oraz grzania powietrza. Ponieważ klimatyzatory są drogie zarówno w zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji, nie warto się na nie decydować, jeśli ogród zimowy będzie użytkowany jedynie okazjonalnie.

Komentarze

  • Kamila 2013-12-20T11:30:36Z

    Chcę z mężem na wiosnę postawić ogród zimowy. Tu sa też ciekawe wizualizacje ogrodów zimowych http://alubud.pl/ogrody_zimowe Projekt i wykonanie. Ciekawa sprawa le czy takie ogrody nie nagrzewają się zbytnio latem? Może to działac jak szklarnia ze względu na oszklenie całości. Czy ma ktoś taki ogród i może coś powiedzieć o funkcjonalności?