Projekt domu pasywnego

Domy pasywne zużywają niewiele energii i wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Są niedrogie w utrzymaniu. Budowa domu taniego w eksploatacji jest jednak kosztowna. Aby niewiele płacić za ogrzewanie, najpierw trzeba zainwestować. I dobrze wybrać projekt.

Kierunkiem, w którym zmierza budownictwo jednorodzinne, jest energooszczędność. Nowo budowane domy charakteryzują się coraz lepszymi parametrami, na co niemały wpływ mają zmieniające się przepisy (wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków). Powstające domy są więc coraz bardziej energooszczędne. Najbardziej wyśrubowane parametry dotyczą budynków pasywnych. Te ostatnie wyróżniają się minimalnym zapotrzebowaniem na energię pobieraną z zewnątrz - zużycie energii do ich ogrzania nie przekracza 15 kWh/m²/rok. Dom pasywny może być całkowicie pozbawiony instalacji grzewczej. Do utrzymania odpowiedniej temperatury w jego wnętrzach stosuje się wentylację mechaniczną, która umożliwia odzyskanie nawet 95 procent ciepła z powietrza.

Dom pasywny powinien być maksymalnie szczelny. Ciepło nie może uciekać przez okna i drzwi, nie mogą w nim pojawić się mostki cieplne
Dom pasywny powinien być maksymalnie szczelny. Ciepło nie może uciekać przez okna i drzwi, nie mogą w nim pojawić się mostki cieplne
Budując dom pasywny, trzeba mieć na uwadze wiele parametrów. I liczyć się z kosztami, szacuje się bowiem, że w polskich warunkach budowa domu pasywnego to wydatek o około 20 procent większy, niż w przypadku realizacji budynku tradycyjnego. Sporo kosztują wysokiej jakości materiały i technologie. Poza bardzo dobrą izolacją przegród zewnętrznych (grubość warstwy termoizolacji to co najmniej 30 cm) wyróżniają się doskonałą szczelnością, ważna jest także lokalizacja budynku oraz jego usytuowanie względem stron świata.

Niezmiernie istotny jest projekt. Aby dom rzeczywiście okazał się pasywny, musi zostać bardzo starannie zaplanowany. Powinien mieć jak najmniej skomplikowaną bryłę. Najlepiej jeśli zostanie zaplanowany na rzucie w kształcie prostokąta, a stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury będzie jak najmniejszy. Bardziej wymyślne formy, z wykuszami, balkonami itp., narażają na powstanie mostków cieplnych, które nie mają prawa pojawić się w domu pasywnym. Wymóg prostoty konstrukcji dotyczy również dachu, ten ostatni najlepiej więc aby był jedno- lub dwuspadowy. Na południowej elewacji budynku pasywnego znajdziemy duże przeszklenia, dzięki którym można maksymalnie wykorzystać ciepło dostarczane przez promienie słońca. Ważny jest także sposób, w jaki są rozmieszczone urządzenia służące do pozyskiwania energii (panele słoneczne, pompa ciepła, gruntowe wymienniki ciepła). Nie bez znaczenia są nawet takie detale, jak sposób otwierania drzwi, które w budynkach pasywnych otwierają się na zewnątrz, a nie do środka. Zwraca się uwagę również na to, by układ pomieszczeń był jak najbardziej otwarty (co ma zapewnić dobre warunki przepływu ciepła). Dobrze wybrany projekt to jednak nie wszystko. Kolejne zadanie polega na znalezieniu doświadczonych fachowców, którzy podczas budowy będą dokładnie trzymać się projektu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.