Projekt domu z funkcjonalnym salonem

Funkcjonalny salon jest przede wszystkim przestronny, ma odpowiednią powierzchnię dostosowaną do liczby mieszkańców oraz kształt umożliwiający gustowną aranżację. Ważna jest także wielkość oraz liczba okien, które decydują o jasności pomieszczenia oraz o rozmieszczeniu mebli.

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Jest jego wizytówką, ponieważ to pierwszy pokój, który jest widoczny z korytarza. To w nim będziemy przyjmować gości i urządzać przyjęcia rodzinne. A zatem jest to część reprezentacyjna naszego domu, dlatego powinna być odzwierciedleniem naszego gustu. Pokój dzienny będzie jednocześnie miejscem wypoczynku. Tu będziemy spędzać czas z pozostałymi domownikami, oglądać telewizję czy wygrzewać się przy kominku. Zatem od wielkości, kształtu salonu i liczby przeszkleń będzie zależało to, czy uda nam się go urządzić zgodnie z naszymi marzeniami. Oglądając projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę, czy odpowiada naszym potrzebom.

Wielkość pokoju dziennego

Inwestorzy poszukujący projektu domu zadają sobie pytanie, jaka powinna być optymalna wielkość salonu. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielkość salonu powinna zależeć od liczby domowników, ich trybu życia oraz od tego, jakie mają upodobania i czy prowadzą bogate życie towarzyskie. Należy pamiętać, że zbyt mały salon będzie niefunkcjonalny, zaś zbyt duży będzie trudno ogrzać. Powierzchnia pokoju dziennego powinna być z pewnością proporcjonalna względem wielkości całego domu.

Przyjmuje się, że salon w małym domu powinien mieć co najmniej 25 m². W dużym domu powierzchnia salonu powinna wynosić nie mniej niż 30 m². Domownicy, którzy często przyjmują gości, powinni pomyśleć o większym salonie, by swobodnie zmieścił się w nim duży stół z krzesłami, wokół którego będzie można swobodnie przejść. Duży salon będzie można z łatwością zaaranżować, ustawiając w nim dowolnie meble i wszystkie sprzęty.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na powiększenie salonu o jadalnię, półotwartą kuchnię czy połączenie salonu z holem. Takie rozwiązanie sprawia, że pokój dzienny staje się bardziej przestronny, jasny i przestaje być oddzielnym pokojem, idealnie komponując się z całością. Dzięki temu połączeniu salon integruje członków rodziny oraz zapewnia szybką i łatwą komunikację między poszczególnymi częściami.

Kształt salonu

Niezwykle istotną kwestią jest kształt salonu. Od niego zależy ustawność pomieszczenia. Aranżacja małego salonu nie będzie stanowiła problemu, jeśli jego kształt będzie zbliżony do kwadratu. Łatwiej będzie w nim ustawić meble, pozostawiając wolne miejsce na komunikację. Duże salony dają większe możliwości w kreowaniu przestrzeni. Ich plan może być prosty lub łamany. W przypadku salonów o różnorodnym kształcie, na przykład zbliżonym do litery L, można wydzielić w nich poszczególne części pełniące różne funkcje, a więc część wypoczynkową z kanapą, fotelami i telewizorem, część kominkową oraz jadalnianą z dużym stołem dla całej rodziny.

Powierzchnia przeszkleń

Przeglądając projekt domu, warto zwrócić uwagę na to, jaki jest stosunek powierzchni pełnych ścian do okien, drzwi balkonowych i wewnętrznych oraz otwartych przejść. Duża powierzchnia przeszkleń zapewnia odpowiednie doświetlenie salonu, piękne widoki i zbliża otaczającą dom naturę, jednak daje mniejsze możliwości aranżacji wnętrza. Duże okna, drzwi tarasowe, przejście do holu nie pozwalają na swobodne ustawienie mebli, które będą blokowały przejścia lub będą zasłaniały widok na ogród. W dużych salonach obszerna powierzchnia przeszkleń nie stanowi takiego problemu, ponieważ meble nie będą utrudniały komunikacji, jeśli zostaną ustawione na środku. Należy jednak pamiętać, że wolnej powierzchni ściany będzie wymagał choćby sprzęt RTV.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.