Próżniowe czy płaskie – które kolektory wybrać?

Instalacje solarne są trwałe i niezawodne. Utrzymują wysoką sprawność przez wiele lat, a koszt uzyskania ciepła przy ich wykorzystaniu jest najniższy. A przy tym w stosunkowo prosty sposób można je podłączyć do funkcjonującego systemu grzewczego.

W domu jednorodzinnym z kolektorów słonecznych rocznie uzyskuje się około 400-500 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni absorbera. Wykorzystywanie instalacji solarnej daje nie tylko wymierne korzyści dla budżetu domowego, ale jednocześnie stanowi rozwiązanie cenione za swoją ekologiczność. Jedna domowa instalacja solarna ma równie pozytywny wpływ na środowisko naturalne, co leśny zagajnik składający się z około 100 drzew. Ponadto dzięki zamontowaniu kolektorów słonecznych można podnieść klasę efektywności energetycznej głównego urządzenia grzewczego nawet o dwa poziomy, co ma znacznie zwłaszcza w perspektywie podwyższania wymagań dotyczących urządzeń grzewczych.

Niektóre rodzaje kolektorów próżniowych mogą być montowane w dowolnej pozycji; także pionowo
Niektóre rodzaje kolektorów próżniowych mogą być montowane w dowolnej pozycji; także pionowo

Ekonomiczne płaskie 

Inwestorzy, którzy decydują się na montaż instalacji solarnej, stają wobec wyboru rodzaju kolektorów – które wybrać – płaskie czy próżniowe? Te pierwsze są tańsze, korzystnie prezentują się także, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, mają prostą konstrukcję i uchodzą za niezawodne. W większości przypadków dobrze się sprawdzają, a ich zastosowanie jest ekonomicznie uzasadnione.

 W domu jednorodzinnym z kolektorów słonecznych rocznie uzyskuje się około 400-500 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni absorbera.

Ścienne próżniowe

Rynek kolektorów próżniowych jest znacznie zróżnicowany. Można kupić zarówno panele wysokiej jakości, jak i dużo tańsze modele, których sprawność jest porównywalna do instalacji płaskich. Montaż tych gorszych nie stanowi opłacalnego rozwiązania. Wydajność cieplna kolektorów próżniowych najwyższej jakości w przeliczeniu na powierzchnię czynną może być większa niż kolektorów płaskich, ale w przeliczeniu na powierzchnię obrysu kolektorów i tak jest mniejsza. Na korzyść kolektorów próżniowych przemawia argument o ich wyższej sprawności podczas zimniejszych miesięcy w roku, ale nawet jeśli zaistnieją odpowiednie warunki aby tak się stało, to udział efektów korzystniejszej pracy w ogólnych wynikach i tak będzie prawie niezauważalny. Żeby więc zakup droższych kolektorów próżniowych stanowił dobrą inwestycję, ich sprawność musi być znacznie wyższa od płaskich. Kolektory próżniowe stanowią dobre rozwiązanie także wówczas, gdy w budynku nie można zamontować kolektorów na dachu. Niektóre instalacje próżniowe mogą być bowiem umieszczane w dowolnej pozycji - także pionowo na jednej ze ścian domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.