Przygotuj taras drewniany do zimy

Jeżeli drewniany taras ma w dobrym stanie służyć wiele lat, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Zwłaszcza zimą. Niskie temperatury i wilgoć nie są czynnikami, które pozytywnie wpływają na wytrzymałość drewnianej nawierzchni.

Zima na tarasie kojarzy się z zalegającym śniegiem, na zmianę topniejącym i zamarzającym. Wahania temperatury nie sprzyjają utrzymaniu drewna w dobrym stanie. Do budowy tarasu i innych elementów zewnętrznych najczęściej wykorzystuje się gatunki drewna, które są najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. W ich odpowiednim zabezpieczeniu pomocne są nowoczesne sposoby obróbki. Ciśnieniowe impregnowanie desek sprawia, że mimo niekorzystnych warunków, zachowują one niezmienioną strukturę. Mimo to jednak taras drewniany, także ten wykonany z egzotycznych gatunków, warto przed zimą dodatkowo zabezpieczyć. Jeśli drewno nie zostanie zabezpieczone, wiosną może okazać się, że na deskach pojawiły się plamy i uszkodzenia. Lepiej więc zawczasu uniknąć problemów z ich usuwaniem.

 

Aby drewno przetrwało zimę bez uszczerbku, trzeba je odpowiednio przygotować
Aby drewno przetrwało zimę bez uszczerbku, trzeba je odpowiednio przygotować

 

Test stanu drewna

Olejowanie drewna tarasowego wykonuje się przede wszystkim wiosną, ale powtórzenie tej czynności jesienią też jest wskazane. Czy olejowanie jest rzeczywiście konieczne, można sprawdzić, przeprowadzając prosty test: opuszczając kilka kropel wody na drewno. Jeśli woda wniknie w jego strukturę, olejowanie jest niezbędne.

Przed rozpoczęciem prac, najpierw trzeba sprawdzić stan wcześniej nałożonej powłoki zabezpieczającej. Jeśli drewno zostało pokryte olejem, kolejną warstwę oleju można nałożyć bez specjalnych przygotowań. Jeśli jednak powłoka uległa uszkodzeniu, pozostałości poprzedniego preparatu najpierw trzeba usunąć. Aby produkt mógł bez problemu wniknąć, drewno powinno zostać dobrze oczyszczone i osuszone.

Taras drewniany, także ten wykonany z egzotycznych gatunków, warto przed zimą odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli tak się nie stanie, wiosną może okazać się, że na deskach pojawiły się plamy i uszkodzenia.

Warunki nakładania oleju

Na wykonywanie prac najlepiej wybrać ciepły, słoneczny dzień, o temperaturze powyżej 5°C. Warto też sprawdzić prognozę na najbliższe dni. W dobrych warunkach olej schnie nie dłużej niż dobę, ale w mniej sprzyjających – przy dużej wilgotności i niskiej temperaturze – czas ten ulega wydłużeniu. Przy czym na rynku są dostępne oleje szybkoschnące, które pozwalają usprawnić prace. Ulewne deszcze mogą jednak uniemożliwić wyschnięcie oleju, a gwałtowny spadek temperatury spowodować, że preparat się zetnie. Zagrożeniem dla nowej powłoki jest także silny wiatr, który może nanieść na nią zabrudzenia i liście.

Odśnieżanie tarasu

Aby taras w maksymalnie dobrym stanie przetrwał zimę, warto o nim cały czas pamiętać, zwłaszcza, gdy pojawi się śnieg. Deski tarasowe nie powinny nasiąkać wodą, śnieg należy więc regularnie usuwać. Na pewno nie wolno przy tym używać żadnych preparatów rozpuszczających śnieg, w tym również soli, które mogą uszkodzić drewno.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.