Pustaki szklane elementem dekoracyjnym w ścianie

Pustaki szklane, dawniej kojarzone z luksferami wstawianymi w klatkach schodowych betonowych bloków, dzięki nowoczesnej technologii wykonania stosowane są dziś niezwykle często zarówno jako elementy ścian zewnętrznych, jak i ścianek wewnętrznych i podłóg.

Pustaki szklane składają się z dwóch zgrzewanych ze sobą części, pomiędzy którymi znajduje się pustka powietrzna. Dawne luksfery zaś tworzyły jednolitą szklaną kształtkę. Dzisiejsze pustaki szklane, nadal zwane potocznie luksferami, mają lepsze parametry wytrzymałościowe, akustyczne i izolacyjne. Dużą zaletą jest także fakt, że nie skrapla się na nich para wodna.

Pustaki szklane mogą stanowić duży fragment ściany lub być tylko jej małą dekoracyjną wstawką
Pustaki szklane mogą stanowić duży fragment ściany lub być tylko jej małą dekoracyjną wstawką

Wykorzystanie pustaków szklanych

Pustaki pozwalają dzielić pomieszczenia, jednocześnie przepuszczając światło, mogą także być stosowane jako element ściany zewnętrznej – zwłaszcza wtedy, kiedy odległość posesji od granicy działki uniemożliwia montaż okien tradycyjnych (budynek zawierający okna oraz drzwi musi być oddalony od granicy działki o 4 m, zaś ścianę z luksferami można zbliżyć na odległość 3 m). Mogą stanowić duży fragment ściany lub być tylko jej małą dekoracyjną wstawką. Doskonale doświetlą pomieszczenia pozbawione dopływu światła dziennego, podzielą wnętrze, a także stworzą ciekawy efekt dekoracyjny w ścianach. Stosowane w mniejszych pomieszczeniach sprawią, że wnętrze stanie się jasne i przestronne. Poza tym nowoczesne łukowate kształty pozwolą nadać ścianie nieregularne kształty. Używane są także przy wykańczaniu wnętrz jako element dekoracyjny lub jako alternatywa dla płytek ceramicznych w łazience czy kuchni. Tworzące ściankę działową w łazience lub oddzielające aneks w pokoju dziennym zapewnią intymność domownikom, jednocześnie zapewniając dostęp światła. Podświetlane, zastosowane do budowy lady kuchennej przyciągną wzrok i dodadzą nowoczesnego charakteru wnętrzu. Stosowane w pokojach dziennych dają ciekawy efekt estetyczny. Wbudowane w ścianę urozmaicają jej powierzchnię, wykorzystując grę kolorem i formą. Niezwykle często są montowane w ścianach garażowych lub w pomieszczeniach gospodarczych, w których nie ma potrzeby, by zapewnić całkowite oświetlenie naturalnym światłem.

Ściana budynku z oknami i drzwiami musi być oddalona od granicy działki o 4 m. Jeśli będą w niej znajdować się tylko luksfery, dom może powstać w odległości 3 m od granicy.

Rodzaje pustaków szklanych

Luksfery mogą być zrobione ze szkła przezroczystego, mrożonego, matowego jednostronnie i dwustronnie. Szeroka gama wzorów i struktur zawiera luksfery gładkie, w kratkę, kostkę, bąbelki, krople deszczu czy w fale. Poza tym na rynku jest dostępny duży wybór kolorystyczny – mogą być bezbarwne, barwione całościowo lub powierzchniowo. Różnorodność deseni i kolorów pozwala osiągnąć ciekawy efekt dekoracyjny. Pustaki szklane dostępne są w kształcie kwadratów (najczęściej stosowane wymiary to 19 x 19 cm lub 24 x 24 cm, grubość 8 lub 10 cm) oraz prostokątów (19 x 9 cm lub 24 x 11,5 cm, grubość 8 cm). Należy pamiętać o tym, że pustaków nie można docinać. Poza typowymi, znormalizowanymi kształtami i wymiarami robione na zamówienie są także inne kształty – pustaki narożne, o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach. Oprócz pustaków ściennych dostępne są także specjalne pustaki podłogowe i stropowe. W zależności od koloru i ich wzoru pustaki szklane przepuszczają 60–80% światła. Wybierając odpowiedni rodzaj według potrzeb i preferencji, możemy regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Wzorzyste pustaki rozszczepiają światło, dając ciekawy efekt oświetleniowy wnętrza. Częściowo tłumione światło nadaje wnętrzu przytulny, ciepły charakter. Najwięcej światła przepuszczają pustaki bezbarwne, zaś przepuszczalność światła przez pustaki kolorowe jest zależna od stopnia nasycenia barwy.

Luksfery mogą być zrobione ze szkła przezroczystego, mrożonego lub matowego
Luksfery mogą być zrobione ze szkła przezroczystego, mrożonego lub matowego

Dobra izolacyjność cieplna

Pustaki szklane cechuje nie tylko wysoki stopień przenikania światła, ale także dźwiękoszczelność. Luksfery chronią przed hałasem lepiej niż zwykłe okna i drzwi. Poza tym dzięki ich strukturze straty ciepła nie są już tak duże jak w przypadku dawnych luksferów. Wzrost izolacyjności cieplnej spowodował, że często pustaki szklane są wykorzystywane w ścianach zewnętrznych. Nieuszkodzone pustaki są odporne zarówno na działanie mrozu, jak i wilgoci. Ponadto ich cechą jest wysoka odporność na ogień, gdy zachodzi taka potrzeba, do dyspozycji są także specjalne pustaki kuloodporne. Grube szkło luksferów jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zbrojenie wewnętrzne między pustakami ochroni przed włamaniem. Ich struktura wpływa także na dużą wytrzymałość na ściskanie. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku okien tradycyjnych – nie można ich obciążać ciężarem konstrukcji, więc nad otworem, w którym mają zostać osadzone, musimy zbudować nadproże przenoszące ciężar na ścianę po obu stronach otworu.

Komentarze

  • Mandy 2017-11-16T07:38:50Z

    bardzo fajne zastosowanie, bardzo podoba mi się parawan zrobiony z takich pustaków.