Pytania, które powinieneś zadać dekarzowi

Jedno z kluczowych zadań realizowanych podczas budowy domu polega na prawidłowym ułożeniu połaci dachowej. Dach powinien być solidny, niezawodny i efektowny. Aby spełniał stawiane mu wymagania, trzeba nie tylko starannie wybrać materiał na jego pokrycie, ale równie uważnie wyselekcjonować wykonawcę.

Nawet najlepsze materiały i technologie na nic się zdadzą, jeśli za ułożenie połaci dachowej zabierze się amator. Wie o tym każdy, kto buduje lub remontuje dom. Wyborowi wykonawcy warto więc poświęcić odpowiednio dużo czasu i zaangażowania, by w efekcie móc cieszyć się oczekiwanymi rezultatami. Dobrze jest sprawdzić, jakie doświadczenie i kompetencje posiada wybrany specjalista, a także w jaki sposób zamierza zrealizować zlecenie. Poniżej podpowiadamy, o co warto zapytać dekarza zanim zostanie przez nas zatrudniony.

Doświadczenie

Doświadczenie zawodowe, praktyczna wiedza i obycie przychodzą z czasem, o ich znaczeniu nie trzeba nikogo przekonywać. – Każdy profesjonalista doskonale zdaje sobie sprawę, że wiedza jest jedynie podstawą, a lata spędzone na wykonywaniu dachów są doskonałym polem do zdobycia niezbędnych umiejętności do wykonywania nie tylko niezawodnych, ale i atrakcyjnych wizualnie dachów – mówi Andrzej Wilhelmi, dekarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, współpracujący z firmą Röben.

Dyplomy

Inwestor, zanim zatrudni konkretnego fachowca, ma możliwość sprawdzenia w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej jakie dyplomy ten ostatni posiada. Co prawda legitymowanie się nimi nie jest niezbędne do wykonywania zawodu, ale dobra rzemieślnicza tradycja oraz dbałość o pozycję na rynku sprawiają, że warto je mieć. Dyplomy rzemieślnicze uzyskuje się, zdobywając wykształcenie w szkołach zawodowych lub technicznych i uzupełniając je niezbędnym doświadczeniem zawodowym (w przypadku dyplomu mistrzowskiego wynosi ono minimum 6 lat pracy). Przydatnym narzędziem weryfikacji są również zdobyte certyfikaty, nagrody i wyróżnienia. Nie każdy dekarz stara się o ich uzyskanie, jednak najlepsi dbają o swój rozwój zawodowy, czego potwierdzenie można znaleźć m.in. właśnie w zaświadczeniach o przebytych kursach.

Aby dach spełnił stawiane mu wymagania, trzeba starannie wybrać nie tylko materiał na jego pokrycie, ale także wykonawcę
Röben
Aby dach spełnił stawiane mu wymagania, trzeba starannie wybrać nie tylko materiał na jego pokrycie, ale także wykonawcę

Rekomendacje, narzędzia pracy

Aby mieć pewność, co do jakości pracy wykonanej przez wybranego specjalistę, niezbędne jest sprawdzenie jego dotychczasowych realizacji. Same zdjęcia mogą okazać się niewystarczające, dobrym rozwiązaniem będzie więc umówienie się z wcześniejszymi inwestorami, którzy korzystali z usług danej ekipy dekarskiej. Dzięki temu będzie można dokładnie przyjrzeć się efektom pracy i jakości wykonawstwa. Przy okazji warto także zwrócić uwagę na narzędzia, jakimi dysponuje fachowiec. Doświadczenie, wiedza i umiejętności to nie wszystko, profesjonalny komplet narzędzi i akcesoriów jest równie istotny, gwarantuje bowiem dokładniejsze i solidniejsze wykonanie pracy.

Ubezpieczenie na przyszłość

Ważne są kompetencje wybranego dekarza, ale jeśli zatrudnia on pomocników i nie wszystkie prace wykonuje osobiście, to warto również zapytać o umiejętności jego podwładnych. Sprawdzona firma dekarska powinna ponadto posiadać ubezpieczenie, co dla potencjalnego inwestora ma podwójne znaczenie. Z jednej strony stanowi argument przemawiający za zatrudnieniem wybranego fachowcy (jeśli posiada ubezpieczenie, to znaczy, że jego kompetencje i jakość świadczonych usług zostały pozytywnie zweryfikowane przez ubezpieczyciela), z drugiej natomiast – zapewnia gwarancję pokrycia ewentualnych roszczeń w przyszłości.

Dach powinien być solidny, niezawodny i efektowny
Röben
Dach powinien być solidny, niezawodny i efektowny

Umowa

Umowa z wykonawcą powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Komplet dokumentacji okaże się niezbędny zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne będzie usuwanie ewentualnych usterek lub dochodzenie roszczeń przed sądem. W umowie nie może więc zabraknąć precyzyjneych danych na temat każdej ze stron, zakresu prac oraz ich całkowitego kosztu – ceny ryczałtowej za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. W umowie powinien również zostać określony termin zakończenia prac.

Spokój na lata

Ukończenie prac nie oznacza, że definitywnie kończy się współpraca z wykonawcą. Na wykonaną usługę wydawana jest gwarancja, przy czym trzeba pamiętać, że do jej otrzymania niezbędna jest faktura VAT. Okres gwarancyjny można wydłużyć, wiele firm oferuje tego rodzaju rozwiązanie. Jego warunkiem zazwyczaj jest przeprowadzenie przez wykonawców corocznego przeglądu dachu. To korzystna opcja, gdyż dekarze najlepiej orientują się, w których punktach połaci w pierwszej kolejności mogą pojawić się problemy. – W pierwszych latach użytkowania dachu, o ile nie przydarzą się usterki spowodowane np. czynnikami atmosferycznymi, z pokryciem nie powinno być kłopotów. Z upływem lat oczywiście pojawiają się drobne, czy nawet nieco większe problemy, jednak sukcesywne kontrolowanie jakości poszycia pozwala zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W przypadku zaniedbań trzeba liczyć się nie tylko z jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, ale również z wysokimi kosztami wymiany poszczególnych elementów – wyjaśnia Andrzej Wilhelmi.