Sala kinowa w domu nowoczesnym

Planując budowę domu, chcemy, by przede wszystkim zaspokajał indywidualne potrzeby i był spełnieniem marzenia o własnym zacisznym zakątku. Współczesny świat, w którym mamy niewiele czasu dla siebie, wymaga, byśmy sami zadbali o wygospodarowanie wolnej chwili na spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Coraz więcej osób budujących dom planuje stworzenie miejsca, które stanie się azylem zapewniającym wypoczynek i rozrywkę.

Człowiekowi żyjącemu we współczesnym świecie będącym w ciągłym pędzie nie wystarcza czasu ani sił, by odpocząć poza domem. Pracując cały dzień, ma ochotę spędzić wolny czas w gronie rodzinnym. Narasta więc potrzeba posiadania domu, który nie będzie wyłącznie sypialnią dla pracoholików, ale także miejscem umacniania więzi między domownikami. Pokoje zaaranżowane z myślą o relaksie i wypoczynku  przestają być luksusem, a stają się nieodzowną częścią domu mającego zapewniać komfort użytkowania.

Domowa sala kinowa powinna mieć powierzchnię co najmniej 25 m²
Domowa sala kinowa powinna mieć powierzchnię co najmniej 25 m²

Usytuowanie sali kinowej 

O osobnym pomieszczeniu, które będzie idealne na pokój rekreacyjny, warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu i jego adaptacji, aby w łatwy sposób wyznaczyć sieć okablowania umożliwiającą podłączenie sprzętów. Dodatkowy pokój otworzy przed mieszkańcami różne możliwości. Lokalizacja takiego pomieszczenia będzie zależna od tego, jak planujemy go zaaranżować. Jeśli ma się on stać własną domową salą kinową, najlepszym miejscem będzie piwnica lub poddasze. Kiedy znajduje się w piwnicy, w której nie ma okien, nie trzeba martwić się o zaciemnienie pomieszczenia.

Ściany w sali kinowej nie powinny być gładkie i puste, ponieważ będą odbijały dźwięk. Korzystniej, jeśli ich powierzchnie będą miękkie i chropowate. Podłogę można osłonić dywanem. Głośniki należy ustawić w odpowiednich miejscach i pod określonym kątem, by dźwięk rozchodził się bez zakłóceń.

Oddalenie pokoju kinowego od części nocnej domu pozwoli oglądać filmy bez obaw, że obudzimy pozostałych domowników. Dobrą lokalizacją będzie także pomieszczenie nad garażem na półpiętrze. Eksperci jednak zwracają uwagę na to, że najlepsze jest usytuowanie salki na poddaszu, gdzie skośne połacie dachu umożliwią lepsze rozchodzenie się fal dźwiękowych. W tym wypadku jednak trzeba pomyśleć o dobrej izolacji akustycznej ścian oraz podłogi, która sprawi, że dźwięk nie będzie przeszkadzał innym mieszkańcom. Ważne jest także dobranie odpowiednich rolet – najlepiej zewnętrznych – które całkowicie zaciemnią pokój. Automatyczna obsługa pilotem zapewni nam możliwość szybkiego opuszczania rolet lub odsłonięcia okien. Można także zaciemnić pokój grubymi, ciężkimi zasłonami niepozwalającymi na przenikanie światła.

Ściany w sali kinowej można wyciszyć płytami z twardej wełny mineralnej lub elastycznego styropianu
Ściany w sali kinowej można wyciszyć płytami z twardej wełny mineralnej lub elastycznego styropianu

Urządzenie sali kinowej

Domowa sala kinowa powinna mieć powierzchnię co najmniej 25 m², jednak większą wygodę zapewnią pomieszczenia o powierzchni większej niż 35 m². Pokój zaplanowany na rzucie prostokąta zapewni optymalną odległość widzów od ekranu.

Jeśli sala ma pełnić różne funkcje, warto zapewnić możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza. Pomogą w tym na przykład ścianki przesuwane.

Ściany w sali kinowej nie mogą być gładkie i puste, ponieważ będą odbijały dźwięk. Dźwięk rozchodzi się lepiej w pomieszczeniu o miękkich i chropowatych powierzchniach ścian. Podłogę można osłonić dywanem lub grubą wykładziną. Głośniki należy ustawić w odpowiednich miejscach pokoju i pod określonym kątem, by dźwięk bez zakłóceń rozchodził się po sali. Ścianę można wyciszyć płytami z twardej wełny mineralnej lub elastycznego styropianu, jednak grubość warstwy powinna być nie mniejsza niż 3 cm, by zapewnić dobrą izolację akustyczną.

Odpowiednio zaaranżowana sala kinowa może służyć także jako miejsce spotkań ze znajomymi
Odpowiednio zaaranżowana sala kinowa może służyć także jako miejsce spotkań ze znajomymi
Dla miłośników kina doskonałym rozwiązaniem zamiast telewizora będzie zamontowanie dużego ekranu na ścianie i rzutnika podczepionego pod sufitem. Ekran można zwinąć tuż po seansie, przekształcając tym samym pokój w salon dzienny. Rzutnik podłączony do komputera pozwoli także wyświetlać na dużym ekranie zdjęcia z wakacji zgrane z aparatu. Można także pomalować fragment ściany na biało, a resztę pokryć ciemną, matową farbą odbijającą światło, by obraz rzucany przez projektor nie tracił jasności. Jeśli chcemy, by pokój ten służył także jako miejsce przyjęć ze znajomymi, warto pomyśleć o dobrym sprzęcie grającym, który odtworzy muzykę nagraną w różnych formatach plików, a także wstawieniu do pokoju barku. Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej powierzchni podłogi, która umożliwi organizację imprez tanecznych.

Warto także pomyśleć o możliwości szybkiej zmiany aranżacji wnętrza, przekształcając salę kinową w pokój dzienny. Pomogą w tym zamontowane ścianki przesuwane umożliwiające szybką zmianę układu przestrzeni. Ważny jest także odpowiedni dobór kolorów, który będzie sprzyjał skupieniu uwagi na ekranie, a także instalacja świetlna, która będzie oświetlała pomieszczenie poza projekcją filmów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.