Solidne drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe odgradzają wnętrze domu od otoczenia, dlatego powinny przede wszystkim zapewniać domownikom bezpieczeństwo. Aby stanowiły trwałą zaporę przed intruzami, powinny być solidne, wytrzymałe, a także dobrze zamontowane. Poza tym drzwi zewnętrzne muszą zapewniać ciepło, a także ochronę przed hałasem.

Drzwi wejściowe są wizytówką naszego domu, dlatego powinny pasować do architektury budynku. Szeroka gama dostępna na rynku pozwala dobrać materiał, wielkość drzwi, ale także wzornictwo i kolor. Główna zasada przy wyborze drzwi mówi o tym, że powinny one albo harmonizować z kolorystyką elewacji budynku, albo wręcz przeciwnie – kontrastować z barwą ścian, zaś współgrać z kolorem okien. Oba rozwiązania są dobre i zależą od stylu budynku oraz indywidualnych upodobań inwestorów. Aby drzwi wejściowe dobrze pasowały do całości budynku, powinny być także dopasowane do jego wielkości, kształtu i proporcji. Przepisy budowlane określają, że wysokość drzwi powinna wynosić co najmniej 200 cm, zaś szerokość – minimum 90 cm. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych według prawa szerokość jednego ze skrzydeł powinna wynosić minimum 90 cm. Inwestor może dobrać wielkość drzwi dostosowaną do wymiarów budynku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niestandardowych wymiarów robionych na zamówienie cena drzwi wzrośnie nawet o kilkadziesiąt procent.

Sposób otwierania drzwi

Przed wyborem drzwi powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób powinny się one otwierać. Wybór zależy od preferencji inwestora oraz od miejsca na ganku czy w sieni, które pozwoli na swobodne uchylenie skrzydła. Specjaliści uważają, że lepsze są drzwi otwierane na zewnątrz, ponieważ trudniej jest je sforsować. Lepiej także chronią przed zimnem, ponieważ wiejący wiatr przyciska je do ościeżnicy.

Wybór drzwi pod względem materiału

Dostępne są także różne materiały, z których zrobione są drzwi. Mamy do wyboru drewno, PVC, włókno szklane, stal czy aluminium. Drzwi drewniane pasują nie tylko do klasycznego stylu architektury, ale także do budynku o nowoczesnym wyglądzie. Do ich produkcji wykorzystuje się drzewa iglaste (sosna, świerk, cedr), liściaste (jesion, dąb) czy też egzotyczne (teak). Skrzydło drzwi powinno być wykonane z drewna klejonego, by drewno nie ulegało paczeniu czy się nie odkształcało pod wpływem wilgoci. Zaletą drzwi drewnianych jest duża wytrzymałość oraz dobra ochrona termiczna i akustyczna. Aby jednak drewno nie wchłaniało wilgoci, powinno być dobrze zaimpregnowane oraz zabezpieczone fornirem czy powłoką malarską lub winylową. Ponieważ drzwi drewniane są ciężkie, powinny być dobrze zamontowane na mocnych zawiasach.

Drzwi aluminiowe składają się z wielokomorowych profili aluminiowych. Metalowe wypełnienie może mieć powierzchnię anodowaną, malowaną proszkowo lub wykończoną okleiną. Zaletą tego rodzaju drzwi jest dźwiękochłonność, która jest lepsza niż w przypadku drzwi drewnianych, sztywność konstrukcji oraz trwałość. Poza tym są łatwe w konserwacji i w utrzymaniu czystości, ale niestety mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale będą pasowały do nowoczesnej architektury.

Drzwi z PVC produkowane są z tworzywa wysokoudarowego i utwardzanego. Składają się z wielokomorowych profili PVC, które zostały wzmocnione wkładkami z aluminium lub ocynkowanej stali, a także ocieplone są dodatkowo pianką poliuretanową. Mogą być wykończone folią czy okleiną z PVC lub barwione na etapie produkcji. Główną zaletą tych drzwi jest najlepszy współczynnik dźwiękochłonności spośród wszystkich rodzajów drzwi, a także dobra izolacyjność cieplna. Poza tym są lekkie, trudno zapalne i samogasnące. Łatwo się je montuje, a ponieważ nie wymagają konserwacji, są łatwe do utrzymania w czystości. Plusem jest także niska cena. Należy jednak pamiętać, że zniszczonych drzwi nie można naprawić.

Nie jest konieczna także konserwacja drzwi z włókna szklanego. Zbudowane są z drewnianej ramy, do której przymocowane są płyty z włókna. Ten materiał jest lekki, ale też wytrzymały i odporny. Nie ulega działaniu słońca ani wilgoci, a głównym atutem są bardzo dobre parametry akustyczne i termoizolacyjne. Pokryte są najczęściej laminatami, które imitują kolor i wzór drewna, dzięki czemu wyglądają jak drzwi drewniane. Skrzydła mogą być także gładkie czy pokryte nowoczesnymi wzorami. Ich wadą jest jednak wysoka cena.

Najcięższe są drzwi ze stali ocynkowanej. Są niezwykle wytrzymałe, a także odporne na włamania, wyważenie czy uszkodzenie. Ocieplane są sztywną pianką poliuretanową, zaś powierzchnia pokryta jest najczęściej folią PVC o różnych fakturach i kolorach czy też lakierowana dowolnym kolorem.

Komentarze

  • Sławomir 2016-08-24T11:12:29Z

    W wielu poradnikach dotyczących wyboru drzwi nie ma żadnych informacji, lub jest ich jak na lekarstwo, dotyczących zabezpieczenia drzwi przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku zdarzeń losowych, jak np. silny podmuch wiatru, przeciąg czy nieuwaga użytkownika. Pozwolę sobie przedłożyć istniejący problem, który dotknął mnie osobiście. Dotyczy on użytkowania drzwi i ich zabezpieczenia. Problem jest zapewne dobrze znany firmom i monterom, którzy mają bezpośrednią styczność z tym tematem. Z przeprowadzonej analizy sprzedaży drzwi przez firmy/sklepy wynika, że większość firm/sklepów nie informuje klientów o występującym ryzyku uszkodzenia drzwi w wyniku zdarzeń losowych, a tym samym wynikających konsekwencji z tego tytułu w przypadku nie zabezpieczenia skrzydła drzwiowego poprzez montaż ogranicznika, kontrolującego jego odchylenie. Takim najprostszym ogranicznikiem jest odbojnik gumowy, który nie stanowi zbyt wielkiego wydatku finansowego (od 6 do 15 zł), a zapewnia zabezpieczenie skrzydła