Sypialnia rodziców – niezależny apartament

Apartament gospodarzy, czyli zespół prywatnych pomieszczeń, składający się z sypialni, łazienki i garderoby, coraz częściej staje się ważnym elementem, proponowanym w gotowych projektach domów. Komfort tego typu rozwiązania polega między innymi na umożliwieniu zachowania intymności wszystkim członkom rodziny.

Łącząc sypialnię z garderobą oraz łazienką, otrzymujemy układ pomieszczeń, zapewniający rodzicom niezależność oraz prywatność. Taki apartament (w języku angielskim znany jako master bedroom) jednocześnie ułatwia zachowanie porządku, bowiem połączenie obszernej garderoby z sypialnią umożliwia przechowywanie przedmiotów należących do gospodarzy w jednej przestrzeni. Z kolei dołączenie do apartamentu łazienki usprawnia codzienne poranne przygotowania wszystkich domowników. W takiej sytuacji dzieci korzystają z drugiej łazienki i w efekcie znika problem konfliktów o pierwszeństwo w dostępie do toalety.

Parter czy poddasze?

Na lokalizację apartamentu gospodarzy często wybiera się inną część domu, niż miejsce, w którym umieszczono pozostałe sypialnie. W domu jednokondygnacyjnym może to być przeciwna strona budynku, a w domu z poddaszem - parter. To ostatnie rozwiązanie jest optymalne, gdy dzieci są już nieco starsze. W przypadku rodzin z małymi dziećmi proponowany układ może jednak utrudniać codzienne obowiązki, zwłaszcza gdy maluchy w drodze do pokoju rodziców musiałyby pokonywać schody. Jeżeli apartament znajdzie się na poddaszu, to dobrze, jeśli zostanie ulokowany w innym końcu korytarza, niż sypialnie dzieci. Rozdzielenie stref pozwoli na zachowanie większej swobody wszystkim domownikom. Umieszczając główną sypialnię na poddaszu, trzeba jednak pamiętać, że aranżacja wnętrza pod skosami będzie nieco trudniejsza, ale za to pomieszczenia będą mogły zostać doświetlone oknami połaciowymi.

Minimalna powierzchnia

Aby wygodnie urządzić apartament gospodarzy, trzeba na ten cel wygospodarować około 16 m2. Oczywiście – można więcej, z pewnością zwiększy się wówczas komfort użytkowania pomieszczeń. Warto zwłaszcza powiększyć łazienkę i wyposażyć ją na przykład w dwie umywalki oraz wannę. W naprawdę obszernej łazience można zaaranżować domowe spa z sauną, a w dużej sypialni - wygospodarować kącik do czytania i umieścić kominek. Minimalna powierzchnia wygodnej sypialni wynosi 9 m2, zakładając, że łóżko ma szerokość 160 cm, a po jego bokach pozostają siedemdziesięciocentymetrowe przejścia. Jeżeli wielkość pomieszczenia nie umożliwia łatwego dostępu do łóżka, to trzeba zdecydować się na inną aranżację lub wybrać węższe łóżko.

Garderoba i łazienka

Z kolei powierzchnia minimalnej garderoby to około 4 m2. Najlepiej, jeśli będzie składała się z trzech części; po jednej dla każdego małżonka oraz wspólnej – na pościel oraz ręczniki. Warto też rozdzielić półki od strefy z ubraniami wiszącymi. Optymalnym rozwiązaniem jest garderoba o szerokości 2 m, w której po jednej stronie znajdują się półki (o głębokości 40 cm), a po drugiej głębokie na 70 cm szafy na ubrania wiszące. Jeśli dostępna powierzchnia na to pozwala, to można utworzyć dwie odrębne garderoby. W przeciwnej sytuacji, gdy nie uda się wygospodarować pomieszczenia pomocniczego, to warto zdecydować się na dużą szafę wnękową. Komfortowy apartament gospodarzy powinien obejmować także łazienkę. Jej minimalna powierzchnia, przy założeniu, że zostanie wyposażona w kabinę prysznicową, umywalkę i ubikację, wynosi 2,5 m2.

Układ pomieszczeń, wchodzących w skład apartamentu gospodarzy, może być bardzo różny; najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie łazienki i garderoby na tyłach sypialni, ale pojawiają się także propozycje, w którym garderoba stanowi pomieszczenie przechodnie. 

Komentarze