System gospodarczy czy profesjonalna ekipa budowlana?

Każdy, kto planuje budowę domu, staje przed dylematem, czy wybrać system gospodarczy, czy profesjonalną ekipę budowlaną. Choć budowa domu własnymi siłami daje wiele satysfakcji i pozwala obniżyć koszt inwestycji, zatrudniając ekipę wykonawczą, szybciej będziemy mogli przeprowadzić się do nowego domu.

Inwestorzy często decydują się na budowę tzw. systemem gospodarczym. Polega ona na tym, że projekt domu realizuje sam inwestor z pomocą rodziny. Przyszły lokator osobiście zajmuje się nie tylko pracami budowlanymi, ale też samodzielnie zamawia materiały budowlane. Jedynie trudniejsze etapy, jak np. konstrukcja dachu, powierza wybranym fachowcom. Zachodzące zmiany społeczne sprawiają, że stopniowo coraz częściej inwestorzy decydują się na zatrudnienie ekipy budowlanej w celu realizacji projektu. Szybkie tempo życia sprawia, że nie tylko zwyczajnie nie mamy czasu osobiście zajmować się doglądaniem placu budowy, ale też nie mamy stosownej wiedzy. Choć system gospodarczy ma swoje zalety, w takiej sytuacji niezaprzeczalnie lepiej jest powierzyć swój dom fachowcom. Wiedza budowlana i to, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w budowę domu, to główne czynniki decydujące o tym, który wariant wybierzemy.

Wybór wykonawcy

Ekipę budowlaną należy zacząć wybierać już kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy, kiedy staramy się o pozwolenie na budowę. Warto kierować się rekomendacjami znajomych oraz rodziny i samemu sprawdzić efekt pracy ekipy, której zatrudnienie rozważamy. Bezcenna jest rozmowa z byłymi klientami na temat jakości świadczonych usług.

Porównanie oferty firm

Obecnie stawki zatrudnienia ekipy budowlanej są bardzo konkurencyjne, dlatego należy udać się do różnych wykonawców i porównać oferty. Praktyczną wskazówką okaże się skserowanie 2–3 egzemplarzy projektu i rozesłanie go różnym firmom. To nie zabierze nam dużo czasu, a pozwoli porównać propozycje cenowe wykonawców. Najlepiej też zagwarantować sobie, że wykonawca będzie zajmował się wyłącznie naszą budową. Mamy wówczas zdecydowanie większe szanse na to, że dotrzyma terminów i precyzyjniej będzie kontrolował efekty prac. Jeżeli mamy naprawdę niewiele czasu na doglądanie prac, koniecznie zatrudnijmy też inspektora budowy. Powinna to być osoba ze stosownym wykształceniem i uprawnieniami, która będzie kontrolowała najważniejsze etapy budowy, tj. wylewanie ław fundamentowych czy posadzek i stropów, a także koszty inwestycji. Kierownicy budowy często polecają do tego konkretne osoby. Nietrudno się domyślić, dlaczego odradzamy korzystanie z usług tych właśnie fachowców – najczęściej współpracują ze sobą od lat i trudno tu liczyć na obiektywną ocenę jakości wykonanych prac.

System budowy domu

Wybierając profesjonalne wykonawstwo, mamy różne możliwości do dyspozycji. Najprościej, lecz i najdrożej jest zdecydować się na tzw. inwestora zastępczego i zlecić budowę domu – od początku do stanu pod klucz lub do stanu deweloperskiego – jednej firmie. Zajmują się one kompleksowo całą inwestycją i pomagają również przy załatwianiu formalności. Często negocjują korzystne upusty w cenach materiałów budowlanych. Jeżeli nie stać nas na taką wygodną usługę, możemy różne elementy budowy powierzać różnym ekipom. Jest to tańsze rozwiązanie, ale wymaga nieco większego zaangażowania i regułą jest, że każdy z podwykonawców narzeka na swoich poprzedników.

Wspomniany system gospodarczy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie zależy nam na czasie i budżet gromadzimy stopniowo. Taką budowę zawsze można przerwać na jakiś czas. Budowa systemem gospodarczym trwa jednak zazwyczaj latami. Wciąż większość Polaków decyduje się na to rozwiązanie, ale ta tendencja powoli się zmienia. Chyba największą zaletą systemu gospodarczego jest oszczędność finansowa. Koszty robocizny potrafią być mniejsze nawet o 60–70%, ale oczywiście rozkłada się to różnie w zależności od indywidualnych sytuacji. Wśród minusów można wymienić przede wszystkim czas i brak gwarancji na trwałość wykonania oraz to, że kiedy budujemy własnymi siłami, nie zawsze mamy takie możliwości jak fachowe ekipy, czyli np. nie zawsze hurtownie pozwalają nam zwrócić nadwyżki materiałów.

Całkowity, szacunkowy koszt budowy 150-metrowego domu (do stanu deweloperskiego) wynosi od 340 do 510 tys. zł. Wydaje się zatem, że to, komu ostatecznie powierzymy budowę naszego domu, zależy od budżetu i czasu, którym dysponujemy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.