Systemy i instalacje alarmowe – jak zabezpieczyć dom?

Oprócz monitoringu posesji, instalacja alarmowa to jedna z najważniejszych metod ochrony przeciwwłamaniowej domu. Jej obecność może działać odstraszająco na potencjalnych włamywaczy oraz w miarę szybko zareagować, gdy do włamania dojdzie. Jakie są dostępne systemy alarmowe do domów jednorodzinnych? Jaki z nich najlepiej wybrać? Na co zwracać uwagę przy takim zakupie? Zobacz w artykule.

Problem zapewnienia sobie i swojemu mieniu bezpieczeństwa dotyczy każdego z nas. Wystarczy spojrzeć na bloki – coraz więcej lokatorów mieszkających na parterze lub pierwszym piętrze decyduje się na zainstalowanie rolet antywłamaniowych pomimo istniejących wszędzie domofonów i bliskości sąsiadów. Z wiadomych względów zwłaszcza mieszkańcy domów jednorodzinnych narażeni są na grabieże i właśnie oni na ogół decydują się na wykorzystanie systemów alarmowych.

Wybór możliwych pomocy jest bardzo duży. Co więcej – systematycznie się zwiększa i wzbogaca o najnowsze nowinki technologiczne. Systemy alarmowe mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. W ofercie można znaleźć między innymi: kamery (stałe oraz ruchome), domofony, bramofony, wideofony i wideobramofony, czujniki ruchu, czujniki wibracyjne lub dźwiękowe, maty naciskowe (instaluje się je koło schodów). Systemy ochrony mogą zabezpieczać nas również przed pożarem czy nieszczelną instalacją gazową. 

Systemy przeciwwłamaniowe i alarmowe do domu
Systemy przeciwwłamaniowe i alarmowe do domu

Systemy alarmowe do domu jednorodzinnego – rodzaje

Klasyczna instalacja alarmowa – wyposażona w czujniki oraz detektory. Jej działanie wymaga rozmieszczenia w domu kabli, które podłącza się do centrali alarmowej. Taki system jest stosunkowo skuteczny, a jednocześnie tani. Jedyną wadą jest konieczność wykonania instalacji z kablami, więc warto pomyśleć o tym jeszcze zanim zaczniesz budować dom.

Bezprzewodowa instalacja alarmowa – działa podobnie do standardowej, jednak nie wymaga okablowania pomieszczeń. Poszczególne części systemu łączą się bowiem ze sobą radiowo, a ich źródłem zasilania jest bateria. Tym samym, montaż jest bardzo ułatwiony. Niektórzy jednak poddają w wątpliwość skuteczność takiego alarmu – sygnały mogą być zakłócone. Oczywiście są dostępne na rynku systemy, które posiadają specjalne zabezpieczenia przed dokonywaniem zakłóceń – transmisja jest wykonywana na podobnej zasadzie działania do systemów bankowości elektronicznej. Niestety to dość drogie rozwiązanie.

Instalacja Sygnalizacji Włamania i Napadu - w skrócie SSWiN. System wyposażony jest w czujki, które reagują na każdy ruch w domu i wokół niego. Gdy ruch zostanie wykryty podczas stanu zabezpieczenia przeciwwłamaniowego, alarm wydaje sygnał świetlny i dźwiękowy. Sygnał następnie trafia do centrali, skąd przekierowany jest do stacji monitorowania w firmie ochroniarskiej oraz właściciela domu. System często wyposażony jest też w detektory stłuczenia szyby oraz próby zniszczenia drzwi.

Skuteczność alarmów do domów jednorodzinnych

Skuteczność alarmu zależy od jego klasy, która określa możliwości wykrywania zagrożeń. W tej klasyfikacji pod uwagę jest brana wydajność instalacji, szybkość przesyłu danych czy też jakość monitoringu. Producenci zazwyczaj oznaczają klasy systemem literowym – A, B, C lub S, gdzie A oznacza najniższą skuteczną, a S – najwyższą. Poza oznaczeniami literowymi stosuje także klasyfikację numeryczną od 1 do 4. Ta klasyfikacja oparta jest na warunkach z polskiej normy PN-EN 50131-1. Takie oznaczenia mogą być dobrą wskazówką do wyboru alarmu, ponieważ określają, jak system może sobie poradzić z zabezpieczeniem domu, w stosunku do wiedzy włamywacza. I tak kolejno:

  • Alarm klasy 1 nadaje się do domów, gdzie jest niskie ryzyko włamania; sprawdza się wtedy, gdy włamywacz nie ma specjalistycznych narzędzi czy wystarczająco dużo informacji i instalacji alarmowej.
  • Alarm klasy 2 nadaje się do domów, gdzie zagrożenie włamaniem jest niskie lub średnie; ta klasa uwzględnia fakt, że włamywacz może posiadać narzędzia ręczne.
  • Alarm klasy 3 nadaje się do domów ze średnim lub wysokim zagrożeniem włamania. To najbardziej optymalne rozwiązanie do domów i mieszkań. System zakłada, że włamywacz ma wiedzę o instalacjach alarmowych i posiada specjalistyczne narzędzia.
  • Alarm klasy 4 nadaje do się domów, które muszą być chronione jak najlepiej – ze względu np. na dobra materialne o bardzo wysokiej wartości. Niezbędny w przypadku domów, gdzie ryzyko włamania jest bardzo duże. System zakłada, że włamywacz będzie świetnie znał instalacje alarmowe oraz będzie wyposażony w specjalistyczne narzędzia. To najdroższe, ale i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Sterowanie systemem alarmowym w domu
Sterowanie systemem alarmowym w domu

Instalacja alarmowa z możliwością sterowania domem

Za pomocą systemów elektronicznych można także zarządzać naszym domem. Daje nam to możliwość sterowania ogrzewaniem, wentylacją, a także drzwiami czy oknami. Główny cel stosowanych w nich rozwiązaniach to maksymalnie przedsiębiorcza eksploatacja budynku. Co za tym idzie, dąży się w nich do ograniczenia niepotrzebnych strat ciepła i energii w ogóle. W ciągu dnia i nocą możliwa jest dowolna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W sposób automatyczny wyłącza się ogrzewanie w przypadku otwarcia okien. Oto niektóre tylko przykłady możliwości takiego budownictwa. Takie domy nazywamy inteligentnymi, ponieważ można zaprogramować system, który będzie kompleksowo zarządzał budynkiem, czego dowodem niech będzie fakt, że jeśli jest w nim otwarte okno, klimatyzacja się nie uruchomi. To trochę jak indywidualne oprogramowanie dla naszego domu.

Największym fenomenem domów inteligentnych jest to, że dają możliwość kontroli sytuacji w domu poprzez łącza internetowe i telefon komórkowy. Tym sposobem możemy na przykład nagrzać dom przed powrotem z wakacji. Ale to nie wszystko – systemy zastosowane w domach inteligentnych sprzyjają nie tylko oszczędnościom finansowym, ale też znakomicie współgrają ze środkami ochrony naszego mienia, przyczyniając się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Najprostszym przykładem mogą być czujniki zlokalizowane na oknach i drzwiach, które łączy się z systemem alarmowym. W momencie pojawienia się zagrożenia inteligentny dom automatycznie uruchomi szereg zabezpieczeń w postaci rolet antywłamaniowych czy dodatkowego światła zewnętrznego. Najbardziej ekskluzywne wersje inteligentnych domów pozwalają uruchomić światło, gdy jesteśmy z dala od domu – aby stworzyć dla złodzieja złudzenie naszej obecności, czy zlecić systemowi wysunięcie samochodu z podziemnego garażu i ustawienie go na poziomie parteru.

Powyższe przykłady należą do najbardziej ekstrawaganckich rozwiązań. Ich ceny są w związku z tym bardzo duże i raczej nieosiągalne dla przeciętnego użytkownika. Ale – tak jak to jest w zwyczaju, jeśli chodzi o branżę techniczną – pewne rozwiązania stopniowo stają się coraz łatwiej dostępnym standardem. Konkurencja na rynku rośnie, a wraz z nią spadają ceny.

Jaki alarm najbardziej opłaca się wybrać do domu?

Nadal skutecznym i bardzo opłacalnym systemem, jest ten tradycyjny z okablowaniem. Zapewnia on ochronę przed włamaniem bez konieczności dużych nakładów inwestycyjnych. Co prawda alternatywą może być alarm bezprzewodowy, jednak ich skuteczność często jest wątpliwa, a cena zakupu wyższa. Inwestorzy, którzy wolą skorzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań, mogą pokusić się o wybór systemu SSWiN. Taki system jest wielofunkcyjny, zapewnia wysoką ochronę przed włamaniem oraz umożliwia dodatkową ochronę dzięki współpracy z firmą ochroniarską. Jednak jest to system najdroższy ze wszystkich – a nie każdy potrzebuje aż tylu zabezpieczeń. CO do klasy ochrony przeciwwłamaniowej, najbardziej optymalna jest klasa 3 lub klasa C. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy, możesz wybrać system z klasą niższą – 2 lub B. Systemy klasy 4 lub S zwykle wybierane są do ochrony nieruchomości usługowych lub takich, gdzie znajdują się dobra o bardzo wysokiej wartości.

Komentarze