Technologia modułowa

Dom nie musi od początku do końca powstawać na placu budowy. Może w dużej części zostać przygotowany w fabryce. Tak się dzieje w przypadku domów modułowych. W fabryce wykonuje się ich poszczególne elementy, które następnie są składane na placu budowy.

W fabryce powstaje większość elementów domu modułowego (konstrukcja, elementy wykończeniowe). Takie budynki składają się z sześcianów, czyli modułów, które są montowane na przygotowanym wcześniej fundamencie. W związku ze specyfiką ich budowy, domy wykonywane w tej technologii posiadają zazwyczaj stosunkowo proste bryły, a liczba ich wariantów jest ograniczona (niektóre firmy oferują

Składanie domu modułowego na placu budowy trwa kilka dni
Składanie domu modułowego na placu budowy trwa kilka dni
adaptację dostarczonych projektów do stosowanej przez siebie technologii). Dom można zamówić w kilku wariantach wykończenia – od stanu surowego zamkniętego, przez kompletne wykończenie wnętrz, po opcję z zabudową kuchenną, garderobami i sprzętem AGD.

Dom modułowy powstaje znacznie szybciej niż jego odpowiednik wykonany w tradycyjnej technologii. Montaż na placu budowy może trwać zaledwie kilka dni. Jest to więc interesująca propozycja dla wszystkich niecierpliwych, którzy chcieliby jak najszybciej zamieszkać we własnym domu. Inwestorzy muszą jednak liczyć się z tym, że budując dom modułowy, nie będą mieli możliwości rozłożenia finansowania inwestycji na etapy, a do montażu budynku będzie trzeba użyć dźwigu. Dom modułowy może natomiast powstać na trudnych gruntach; podmokłych, skalistych, piaszczystych itp. A w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba zmiany miejsca zamieszkania, można się przeprowadzić wraz z domem, budynki modułowe można bowiem przenosić, demontować i montować ponownie.

Elementy nośne domów modułowych mogą być wykonane z drewnianego bądź stalowego szkieletu. Wówczas mówimy o szkieletowych domach modułowych. Są posadawiane na podmurówce opartej na fundamentach słupowych zagłębionych w gruncie. W przypadku szkieletu drewnianego wypełnieniem ścian nośnych i stropów jest wełna mineralna, w szkieletach stalowych – płyty warstwowe z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. Ściany działowe mają konstrukcję jak w innych domach szkieletowych.

Domy modułowe wykonuje się również z keramzytobetonu. Są montowane na uprzednio przygotowanych stopach fundamentowych opartych na słupach fundamentowych lub na specjalnych podporach systemowych. Ich konstrukcję tworzy stalowa rama wypełniona keramzytobetonem. Przegrody zewnętrzne ociepla się wełną mineralną. Wewnętrzne ściany działowe są natomiast wykonywane z płyt gipsowo-włóknowych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.