Umiejscowienie śmietnika na posesji

Umiejscowienie pojemnika na śmieci warto zaplanować już na etapie adaptacji projektu domu do działki. Ważne jest, aby znajdował się on w miejscu łatwo dostępnym dla mieszkańców oraz firm wywożących śmieci, jednak nie rzucał się zbytnio w oczy.

Planując miejsce ulokowania śmietnika, powinniśmy pomyśleć nie tylko o łatwym dostępie do niego, ale także o jego estetycznym wyglądzie. Warto jego umiejscowienie wyznaczyć już na etapie projektowania zagospodarowania działki, by jak najmniej rzucał się w oczy. Jego forma bowiem powinna nie tylko zapewniać funkcjonalność, ale także być zgrana z architekturą domu. Najczęściej miejsce na śmietnik znajduje się przy ogrodzeniu lub w jego obrębie. Problem z jego ustawieniem mają szczególnie posiadacze działek, dla których jedynym wyjściem często jest zlokalizowanie go przy furtce.

Budowa śmietnika przed domem – formalności

Osłony śmietnikowe wchodzą w skład obiektów małej architektury, dlatego nie trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę. Konieczne będzie jednak zgłoszenie budowy w wydziale architektury starostwa powiatowego na danym terenie, jeśli osłona śmietnika będzie stanowiła element ogrodzenia dostępny także od zewnętrznej strony posesji. W zgłoszeniu budowy należy podać termin rozpoczęcia prac, rodzaj, zakres oraz sposób wykonania robót budowlanych. Powinno ono zawierać wypełniony druk zgłoszenia, szkice śmietnika oraz załączone zaświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgłoszenie należy złożyć w urzędzie co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem robót. Jeśli w ciągu 21 dni od zgłoszenia urząd nie wyda sprzeciwu co do budowy, możemy przystąpić do wykonywania prac.

Gdzie możemy ustawić pojemnik na śmieci?

Zgodnie z przepisami odległość śmietnika od drzwi i okien budynku powinna wynosić 10 m, a od działki sąsiada 3 m. Dopuszczalne jest zmniejszenie odległości od drzwi i okien do 3 m oraz zbliżenie śmietnika do 2 m od granicy działki. Nie trzeba zachowywać tych odległości od granicy działki, jeśli śmietniki na sąsiadujących działkach stykają się ze sobą. W przypadku gdy jesteśmy pierwszą osobą zasiedlającą okolicę, możemy dowolnie zaplanować umiejscowienie śmietnika przy granicy, co ułatwi dostęp do pojemników firmie zajmującem się wywozem śmieci. Warunkiem jest jedynie akceptacja ze strony urzędu. Należy jednak pamiętać, że sąsiad, który zamieszka obok nas, postawi zapewne swój śmietnik po drugiej stronie ogrodzenia. Budując dom na terenie już zasiedlonym, warto rozejrzeć się wokoło, gdzie sąsiedzi postawili śmietnik. Jeśli stoi przy płocie, postawmy swój obok niego. W przypadku gdy sąsiedzi postawili pojemniki w oddaleniu od granicy działki, będziemy musieli postąpić podobnie.

Dojazd do śmietnika

Należy pamiętać, że przepisy wymagają utwardzenia dojścia i dojazdu do śmietników. Pojemniki powinny być ustawione w takim miejscu, by dostęp do niego mieli zarówno mieszkańcy, jak i firma wywożąca odpady. Zadaszony boks z dostępem do pojemników od strony ulicy oraz posesji zapewni odpowiednią osłonę dla odpadków zarówno przed zamoknięciem na deszczu, jak i nagrzaniem się na słońcu.

Śmietnik na posesji – jak go ukryć i wykończyć?

Ściany boksu warto pokryć materiałem nadającym się do zmywania. Zewnętrzna furtka uniemożliwi podrzucanie śmieci przez inne osoby, zaś drzwi od strony ogrodu zamkną dostęp do pojemników naszym małym dzieciom lub psom.

Jeśli nie chcemy, by boks z pojemnikami na odpadki rzucał się w oczy, powinniśmy zadbać o to, by wyglądem nawiązywał do architektury domu, stosując podobne materiały do jego wykończenia. Nie należy jednak przesadzać z jego ozdobną formą, ponieważ mogłoby to wywołać śmieszność. Śmietnik nie ma wyglądać pięknie, a estetycznie. Dobrze będzie także wyglądać osłona zbudowana ze słupów wspierających drewniane lub metalowe ażurowe ściany boczne. Jeśli nie chcemy przeznaczać dużych środków finansowych na budowę boksu, estetycznie będzie wyglądać prosta, murowana konstrukcja stanowiąca część ogrodzenia domu osłonięta porastającymi ją roślinami pnącymi. Warto pomyśleć o tym, by boks był na tyle duży, żeby pomieścił kilka pojemników do segregacji śmieci, a także spełniał wiele funkcji, na przykład poza pojemnikami mieścił także szafki na licznik elektryczny i gazowy czy schowek na drewno na opał dostępny z ogrodu.

Komentarze

  • OLA 2018-01-10T16:53:21Z

    Co zrobić jeśli sąsiad trzyma śmietniki przy mojej działce .Zwracanie uwagi nie przynosi rezultatu,nakaz odsunięcia przez inspektora nadzoru też nie .Ma wszystkich gdzieś.Czy trzeba iść do sądu, czy zgłaszać na policję.

    • Tooba.pl 2018-01-11T06:58:55Z

      Jeżeli jest nakaz inspektora, a sąsiad nadal się do niego nie stosuje, to złamanie prawa, więc w pierwszej kolejności powinna Pani zgłosić to na Policję.

      • Gość 2018-01-11T19:57:04Z

        Dziękuję za podpowiedź .Czekam na oficjalne pismo od inspektora i coś trzeba zrobić.

    • dziadek 2013-01-13T18:31:40Z

      Paranoja!Jak zwykle wylano dziecko z kąpielą. To sformułowanie "powinno" jest dla urzędasów wygodą furtką dla podejmowania decyzji im"pasujących". Nie ma to nic wspólnego z interesem człowieka. Popełniono bardzo wiele nieprawidłowości w obrocie gruntami na terenie gmin i miast odbierając m.in. wspólnotom grunty na których mogły postawić pojemniki na śmieci lub zapewnić dojazd do tych pojemników.Sam jestem teraz w takiej sytuacji.Rada miasta Szczecin "wyprodukowała "gniota" w którym m.in. nakazano w przypadku braku miejsca na postawienie pojemników na własnym terenie "dogadanie się" w właścicielami innych nieruchomości i postawienie tam pojemników" na własny koszt i za porozumieniem właściciela". Oczywiście oznacza to,że za te pojemniki należy zapłacić. Co w takim razie, kiedy sąsiedzi "zwietrzą" interes i każą płacić np. 1000 za każdy pojemnik? Na szczęście wojewoda uchylił ten zapis. Ale aktywność umysłowa radnych poraża mnie.

      • Zygmunt 2012-11-27T06:31:30Z

        " W przypadku gdy jesteśmy pierwszą osobą zasiedlającą okolicę, możemy dowolnie zaplanować umiejscowienie śmietnika przy granicy, co ułatwi dostęp do pojemników firmie wywożącej odpadki." Zacytowałem fragment w/w artykułu i chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie można tak uczynić bo jakoś nie "doczytałem się" w przepisach budowlanych aby była mowa o tym.

        • Gość 2017-05-31T15:04:53Z

          3 metry od sąsiedniej działki