Działka ze spadkiem terenu – czy warto?

Najkorzystniejsze, najłatwiejsze i przy tym najtańsze w zagospodarowaniu są działki płaskie. Działki na stoku stwarzają jednak idealne warunki do niebanalnego zagospodarowania terenu. Poza tym działki na stoku są tańsze, przez co w pewnym stopniu równoważy się różnica w przyszłych kosztach budowlanych.

Zalety działki ze spadkiem terenu

Działka z wyraźnie nierównym podłożem ogranicza spektrum wyboru projektu domu. Architekci najczęściej proponują wkomponować w miejsce spadku częściowe podpiwniczenie albo garaż. Wiele zależy tu od strony, po której znajduje się spadek. Jeśli działka jest nachylona w kierunku drogi, można przewidzieć w tym miejscu garaż. Jeśli natomiast spadek ukształtował się od strony ogrodu, dobrym rozwiązaniem jest rozległy taras widokowy. Kiedy w dodatku spadek mieści w południowym kierunku geograficznym, taras przy ogrodzie można połączyć z otwartą strefą dzienną, powstanie dzięki temu przepiękna, relaksacyjna lub wręcz widokowa strefa w naszym domu. Architekci mówią nawet, że działka na stoku południowym, szczególnie na terenach podmiejskich, jest wręcz bardzo atrakcyjna. Wybudowane tam domy mają najkorzystniejsze usytuowanie, jeśli znajdują się poniżej ulicy biegnącej wzdłuż wzniesienia. Takie położenie sprawia, że nagromadzone opady atmosferyczne, które w sposób naturalny spływają ze stoku, nie zalewają parceli na niższych poziomach, gdyż trafiają bezpośrednio do kanalizacji ulicznej. Ułatwiony jest także dojazd bezpośrednio do domu.

Budowa garażu na działce ze spadkiem jest opłacalna
Budowa garażu na działce ze spadkiem jest opłacalna

Zadrzewienie działki ze spadkiem – jakie ma znaczenie?

Eksperci radzą, aby zwrócić uwagę na odpowiednie zadrzewienie działki ze spadkiem. Drzewa należy sadzić wzdłuż, a nie wszerz stoku. Taki krok zapobiega gromadzeniu się mas zimnego powietrza w ziemi, a jednocześnie blisko domostwa. Siłą rzeczy obszar najwyżej wzniesiony ma najzimniejszą temperaturę. Dlatego obok sadzenia roślinności wzdłuż stoku zaleca się jeszcze dodatkowe ocieplenie ścian domu szczególnie tych stycznych do wierzchołka wzniesienia. Zabezpiecza to budynek przed silnymi wiatrami.

Jak dostosować projekt do działki ze spadkiem?

Optymiści łatwo zauważą specyficzny urok działek ze spadkiem. Pesymistów niech pocieszy jej prozdrowotny charakter – kilka schodków, trochę gimnastyki w pokonywaniu różnicy nachyleń każdemu dobrze zrobi. Działka na stoku może także być ciekawie zaprojektowana na potrzeby dziecięcych zabaw. Jeśli spodoba nam się projekt, który nie przewiduje podpiwniczenia, zazwyczaj można je dodać w ramach adaptacji projektu. Dzięki temu zwiększa się pula projektów do wyboru, a działka na stoku przestaje nas ograniczać. Na pewno nie ogranicza nas, jeśli chodzi o styl czy liczbę kondygnacji budynku. W zasadzie to, co inwestor musi rozstrzygnąć, to odpowiednie położenie garażu i wejścia głównego. W sytuacji gdy wybieramy projekt z podpiwniczeniem, a garaż dostawiamy do skrzydła domu, także i ten dylemat znika. Najprostszą możliwością jest umiejscowienie klasyczne – wejście tuż obok wjazdu garażowego (kiedy spadek jest nachylony do drogi dojazdowej). Nie jest to jednak tak reprezentacyjne i efektowne, jak pragną tego niektórzy inwestorzy. Architekci odwracają uwagę od części roboczej domu, wstawiając balkon na poddaszu lub piętrze. Opcjonalnie można także skusić się na wysunięty z bryły domu fragment zadaszonego podcienia przy wejściu, który wyodrębni go z garażowej ściany. Inna opcja to zlokalizowanie wejścia do domu w bocznej ścianie. Wówczas zadaszenie wraz z balustradą akcentują tę część domu.

Sprawdzone rozwiązanie przy aranżacji działki na stoku to również projekt domu w kształcie litery L, w którym krótszy bok przypada na spadek i przeznaczony jest na garaż lub piwnicę, natomiast dłuższy bok z wejściem wysuwa się do frontu i jest głównym elementem przyciągającym wzrok. W takim układzie łatwo podzielić funkcjonalnie przestrzeń ogrodu i wyłonić wyraźną drogę dojazdową na działkę, oddzieloną np. ścianą z tui lub kamienną fasadą od strefy wejściowej.

Działki płaskie są najkorzystniejsze, najłatwiejsze i przy tym najtańsze w zagospodarowaniu. Nie dają jednak takich efektów wizualnych jak niebanalnie zagospodarowany teren działki na stoku. Poza tym działki na stoku są tańsze, przez co w pewnym stopniu równoważy się różnica w przyszłych kosztach budowy domu.

Komentarze

  • Plot-bud.pl 2022-04-25T17:41:14.145Z

    Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie jest większym wyzwaniem niż montaż ogrodenia na terenie płaskim, ale nie jest to bynajmniej budowa promu kosmicznego. Wszystko da się zrobić, ale wymaga to odrobiny pomyślunku. Dużo zależy od tego jak pochyły jest teren. Im bardziej pochyły teren tym wyższą podmurówkę będziemy musieli zastosować. Przy założeniu, że rezygnujemy z wykonania podmurówki lanej, która jest bardzo drogą i czasochłonną opcją, pozostaje nam do wyboru podmurówka prefabrykowana. Jeśli występuje bardzo duża różnica terenu i jedna podmurówka nam nie wystarcza, wówczas możemy zastosować dwie lub więcej podmurówek układana jedna na drugiej. Jeżeli różnica terenu jest na prawdę duża to ostatecznie możemy zastosować kilka podmurówek, a dodatkowo dzielić przęsła na mniejsze, w celu wytracenia tak dużej różnicy terenu. Oczywiście każde z tych rozwiązań niestety pociąga za sobą niemałe koszty, dlatego też o ogrodzeniu warto jest myśleć na samym początku jeszcze przed zakupem działki,