Wanna zagłębiona w podłodze

Wanna wbudowana w podłogę kojarzona jest z hollywoodzkim życiem w luksusie. Takie rozwiązanie jest jednak w zasięgu ręki każdego, kto chce nowocześnie urządzić swój dom. Aby realizacja tego pomysłu nie przysporzyła kłopotów, trzeba o nim pomyśleć najlepiej już na etapie projektowania domu.

Duża wanna w podłodze wygląda bardzo efektownie i dodaje łazience nowoczesnego charakteru. Kojarzona jest z miejscem relaksu, gdzie po ciężkim, męczącym dniu dla odprężenia bierzemy aromatyczną, długą kąpiel z bąbelkami. Często użytkownicy wybierają model wanny z hydromasażem, a także dodatkowymi udogodnieniami w postaci zagłówków. Wygodni w łazience coraz częściej montują odtwarzacze muzyki czy nawet telewizory. Wszystko to ma służyć odprężeniu i odstresowaniu się po powrocie do domu.

Zrealizowanie pomysłu nie będzie trudne i kłopotliwe, jeśli zaplanujemy montaż wanny w podłodze już na etapie budowy domu, a najlepiej na etapie projektowania. Istnieje możliwość osadzenia wanny zarówno w podłodze parteru, jak i w stropie na poddaszu, jednak konieczne będzie wykonanie pewnych zmian w ich konstrukcji, a także zmiana sposobu doprowadzenia instalacji.

Wykonanie zagłębienia

Podczas planowania wykonania wanny wpuszczonej w podłogę konieczne będzie określenie zagłębienia, czyli odległości od krawędzi wanny do podstawy, na której będzie stała, z uwzględnieniem miejsca na wszystkie instalacje, a więc na elementy dysz wodnych i powietrznych czy choćby syfon. Przeważnie ta wielkość wynosi ok. 60–80 cm. Łatwiej jest umieścić wannę w zagłębieniu na parterze domu bez piwnicy. Po wykonaniu w podłożu wybetonowanej niecki umieścimy wannę na nóżkach na tak przygotowanym stabilnym gruncie i zabudujemy ją. Na podłożu powinniśmy umieścić instalację przeciwwodną, a ścianki i dno otworu zaizolować termicznie warstwą styropianu. Będzie ona stanowiła także podporę dla wanny oraz warstwę tłumiącą. Należy pamiętać o tym, by wymiary niecki były nieco większe niż wanna, by można było ją wygodnie wstawić i przyłączyć wszystkie potrzebne instalacje. Po osadzeniu wanny podłogę wokół niej trzeba zabezpieczyć przeciwwilgociowo. W tym celu można użyć wodoszczelnej folii w płynie. Zabezpieczoną w ten sposób podłogę można pokryć płytkami ceramicznymi. Wokół zagłębionej w podłodze wanny warto położyć płytki antypoślizgowe.

Zagłębienie w stropie

Trudniej jest zamontować wannę w stropie, ponieważ będzie się to wiązało ze zmianami w jego konstrukcji wykonanymi z myślą o otworze przeznaczonym na wannę. Konieczne będzie odpowiednie wzmocnienie stropu dodatkowym uzbrojeniem oraz konstrukcją z profili stalowych, na których będzie wsparta wanna. Z uwagi na fakt, że wysokość stropu wynosi najczęściej ok. 25–30 cm, spód zagłębionej w nim wanny, której głębokość wynosi przeważnie ok. 40 cm, będzie wystawał z sufitu niższej kondygnacji. Z tego powodu konieczne będzie zamaskowanie instalacji sufitem podwieszanym w pomieszczeniu na parterze, co zmniejszy jego wysokość. Może to być kiepskim pomysłem, jeśli podwieszany sufit będzie znajdował się na przykład w małym gabinecie lub pokoju dla gości. Najlepiej by było, aby poniżej łazienki znajdowało się pomieszczenie gospodarcze. Podwieszany sufit można wykonać z płyt kartonowo-gipsowych stanowiących stałą konstrukcję lub z kasetonów, które można zdjąć. Podwieszany sufit zamocowany na stałe można wykonać jedynie wtedy, gdy wanna jest wyposażona w syfon czyszczony od góry, a niecka w stropie jest zabezpieczona przed przeciekami. Podwieszany sufit możliwy do zdemontowania w razie awarii instalacji zapewni łatwy dostęp z pomieszczenia poniżej. Ważne jest również odpowiednie wytłumienie, by do poniżej znajdującego się pokoju nie dochodziły odgłosy napuszczania wody do wanny. W tym celu należy użyć warstwy styropianu.

Wanna na podeście

Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym późniejsze prace konserwacyjne i ewentualne naprawy instalacji jest umieszczenie wanny na podeście, pod którym umieścimy wszystkie elementy instalacyjne, do których będziemy mieli łatwiejszy dostęp. Wanna zagłębiona w posadzce może okazać się pułapką dla małych dzieci czy kogoś nieostrożnego. Jeśli obok niej nie umieścimy relingów czy poręczy, trudniej także do niej wejść. Ryzyko utraty równowagi ograniczy wanna umieszczona na podeście ze stopniami. Łatwiejsze będzie także jej utrzymanie w czystości, które – w przeciwieństwie do wanny w podłodze – nie będzie wymagało klęczenia na podłodze czy wejścia do środka.

Komentarze

  • myślenie nie boli 2013-08-24T15:53:08Z

    a myje się tą wannę leżąc na podłodze no i należy uważać żeby w nocy się nie wpakować...

    • :) 2013-02-14T19:41:11Z

      Super wanienka :)