Wełna i styropian do ocieplania ścian

Budując ściany, niezależnie od tego, czy będą one dwu-, czy trzywarstwowe, konstrukcję nośną pokrywamy warstwą izolującą. Dwa główne materiały izolacyjne to wełna mineralna oraz styropian. Jakie mają właściwości?

Wełna mineralna, inaczej nazywana kamienną, jest materiałem pochodzenia naturalnego. Surowcem służącym do wyrobu wełny jest kamień bazaltowy, który poddaje się odpowiednim modyfikacjom. Istotne są właściwości wełny. A posiada wiele zalet, dlatego jest droższa od alternatywy w postaci styropianu.

Montaż wełny w ścianach nie należy do najprostszych zadań
Montaż wełny w ścianach nie należy do najprostszych zadań

Wełna mineralna

Wełna mineralna przede wszystkim oddycha i nie chłonie wody. Jest paroprzepuszczalna, a ponadto ognioodporna. Paroprzepuszczalność sprawia, że materiał potrafi odprowadzać parę wodną z pomieszczeń na zewnątrz, natomiast wełna mineralna jest jednocześnie wodoodporna, co sprawia, że nie dopuszcza wody z zewnątrz do środka. Znakomicie też ociepla budynek z uwagi na niski współczynnik przewodzenia ciepła. Mineralne pochodzenie i paroprzepuszczalność sprawiają, że wełna mineralna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wszelkie odkształcenia oraz wolna od rozmaitych szkodników. Nie wolno też zapomnieć, że jest to materiał, który świetnie izoluje akustycznie.

Wełna mineralna oddycha i nie chłonie wody. Jest paroprzepuszczalna i ognioodporna. Znakomicie ociepla budynek. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wszelkie odkształcenia oraz wolna od szkodników.

Problemem jest to, że dość trudno montuje się wełnę na ścianach. Niełatwo jest znaleźć ekipę, która profesjonalnie izoluje wełną. Na przykład stosując wełnę, koniecznie trzeba zapewnić ujście parze wodnej, by izolacja nie zamokła, albo ułożyć izolację paroszczelną od strefy mieszkalnej. Tu przewagę ma styropian. Poza tym wełna jest dość ciężkim materiałem, przez co wzrasta cena jej montażu. 

Styropian

Jeśli chodzi o styropian, jest on bardzo chętnie używany przez wielu inwestorów do izolowania ścian. Jest tańszy od wełny i dobrze zatrzymuje ciepło. Jak wspominaliśmy, zdecydowanie łatwiejszy jest też jego montaż. Montaż izolacji ze styropianu jest odmienny w zależności od rodzaju ścian. Metoda lekka sucha polecana dla ścian trójwarstwowych polega na okładaniu

Styropian jest tańszym materiałem
Styropian jest tańszym materiałem
ścian budynku sidingiem, deskami lub innym materiałem, który będzie zapewniał zawietrzną ochronę domu. Tu można wykorzystać styropian gorszej jakości, bardziej miękki. Natomiast w przypadku ścian dwuwarstwowych zalecany jest styropian o większej gęstości, nie będzie go przecież chronić trzecia warstwa ściany. Dodatkowo w ścianach dwuwarstwowych stosuje się zazwyczaj ocieplanie metodą lekką mokrą, w której warstwę izolacyjną styropianu pokrywa się zaprawą klejową, a na niej montuje się siatkę zbrojącą. Dopiero na takim gruncie można przystąpić do tynkowania ścian. Wśród odmian styropianu istnieją także płyty perforowane, które, podobnie jak wełna mineralna, pozwalają ścianom oddychać.

Trudno tu wyłonić zwycięzcę wśród materiałów izolujących. Porównanie styropianu i wełny mineralnej wypada podobnie do porównania ścian dwu- i trzywarstwowych. Obydwa materiały są dobre i skuteczne. W pewnym stopniu różni je jedynie cena i trwałość.

Komentarze

  • kilou 2018-11-10T14:22:09Z

    Do ścian najlepszy jest styropian, ale musi mieć rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej

    • kokosz 2018-05-21T08:47:12Z

      Na ściany a szczególnie na fundamenty najlepszy jest dobry jakościowo styropian. dobre właściwości izolacyjne, odporność na wilgoć a co za tym idzie grzyby, pleśnie, nie degraduje się przez lata no i jest przystępny cenowo w stosunku do innych materiałw izolacyjnych

      • Czesław 2012-10-10T12:06:17Z

        to chyba jeden z niewielu artykułów który podsumowuje, że zarówno wełna jak i styropian są skuteczne i nie zależnie od tego czy to styropian czy wełna, powinny być wysokiej jakości a co za tym idzie, mieć rekomendacje ITB, np styropian Termo Organiki, wełna Rockwoola.