Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W dzisiejszej sytuacji rynkowej każdemu z nas zależy na jak największej energooszczędności domu. Przeświadczenie o wysokim koszcie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest czynnikiem powstrzymującym inwestorów przed jej instalacją. Wentylacja mechaniczna w rzeczywistości w znakomity sposób współgra z energooszczędnymi rozwiązaniami współczesnego budownictwa.

Koszt wykonania instalacji wentylacji mechanicznej

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wymaga zbudowania w domu wielu murowanych kanałów, natomiast wentylacja mechaniczna pracuje na kanałach metalowych, które są wielokrotnie tańsze, a ponadto bardziej plastyczne i mobilne w razie takiej potrzeby, o ile nie zalejemy ich w stropie. Niektóre szacunki mówią, że oszczędności tylko z tego tytułu pozwalają pokryć ponad 60% kosztów wykonania instalacji wentylacji mechanicznej.

Inwestorzy bardzo często zakładają też, że wentylacja mechaniczna musi być finansowo niekorzystna z powodu permanentnej konieczności korzystania z energii elektrycznej. Łatwo tu jednak ulec mylnemu złudzeniu. Prawda jest taka, że rekuperator pobiera naprawdę niewiele energii, przy czym w ogromnym stopniu zmniejsza straty ciepła. Gdy odpowiednio dobierze się centralę wentylacyjną i fachowo wykona instalację z rekuperacją, oszczędności z tego tytułu mogą znacznie przewyższyć koszty zużytej energii, tak więc końcowy bilans przemawia na korzyść wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Ważna jest wczesna decyzja

Koszty instalacji można dodatkowo zmniejszyć, decydując się na nią odpowiednio szybko. Nie od dziś wiadomo, jak duże znaczenie dla funkcjonalności i kosztorysu ma to, na ile dokładnie przemyśleliśmy projekt domu i rozwiązania technologiczne jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Podobnie i tu – jeżeli zaplanujemy instalację wentylacji mechanicznej na etapie budowy instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, a otwory na kanały wykonamy przy okazji wylewania stropów, automatycznie wyraźnie obniżymy cenę całej inwestycji.

Należy zwrócić jednak uwagę na pewną kwestię. Tym, co pozwala nam zmniejszyć wydatki na wentylację mechaniczną, jest rekuperator, który wykorzystuje ciepło powietrza wywiewanego do ogrzania świeżych mas powietrza. W skali długoterminowej przynosi to duże oszczędności, gdyż – jak szacują eksperci – rekuperator potrafi odzyskać aż 80% ciepła ze zużytego powietrza. Ale trzeba mieć świadomość, że zwrot kosztów inwestycji nie będzie tu tak duży jak na przykład w przypadku instalacji kolektora słonecznego.

Wygoda użytkowania

W pewnym sensie wentylacja mechaniczna jest jeszcze na polskim rynku towarem luksusowym – przynajmniej w budownictwie jednorodzinnym. Zauważmy, że zapewnia nie tylko po prostu świeże powietrze. Powietrze jest też czyste i odpowiednio nawilżone, a pracę urządzenia można regulować zgodnie z własnymi potrzebami. To prawie tak, jak byśmy tworzyli w swoim domu indywidualny mikroklimat – zgodny z naszymi upodobaniami. Komfort jest celem nadrzędnym instalacji wentylacji mechanicznej, korzyści finansowe znajdują się na drugim planie i rzeczywiście są, ale bardziej rozłożone w czasie.

Pewien dodatkowy koszt eksploatacji tego systemu to wymiana filtra, która musi się odbywać średnio raz na pół roku. Filtry kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych, tak więc nie jest to szczególnie obciążające. Paradoksalnie – jeden z najczęstszych zarzutów stawianych wentylacji mechanicznej, czyli to, że nie sprzyja alergikom, jest właśnie nieprawdziwy. Jeśli odpowiednio często wymienimy filtry, powietrze ma fantastyczną jakość. Co więcej, kanały można wyściełać specjalną antybakteryjną powłoką, ale to rzeczywiście w znacznym stopniu zwiększa koszty inwestycji.

Warto też wiedzieć, że sama instalacja wentylacji mechanicznej jest raczej prosta i dokładnie opisana. Dzięki temu możemy z powodzeniem sami podłączyć centralę, a nawet rozprowadzić przewody, co pozwala na dalsze oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.