Wiata garażowa osłoną dla auta

Garaż zabezpiecza samochód przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, chroni przed złodziejami, a dobudowany do bryły budynku może stanowić miejsce przechowywania sprzętu gospodarczego. Jednak dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wybudowanie garażu, doskonałym rozwiązaniem będzie budowa wiaty garażowej.

Zmotoryzowani inwestorzy, szukając projektu domu, zwracają także uwagę na miejsce dla samochodu. Spośród wielu propozycji można wybrać garaż w bryle domu, który nie wyróżnia się z formy budynku, garaż dobudowany do domu, który występuje z lica ścian, czy też garaż wolno stojący. Wygodnym rozwiązaniem będzie jednak budowa wiaty garażowej, która jest alternatywą dla garażu.

Budowa wiaty zgodna z przepisami

Należy pamiętać, że budowa wiaty garażowej o powierzchni zabudowy do 25 m² nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie konieczne jest jej zgłoszenie właściwemu organowi. Poza tym łączna liczba wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni. Aby zgłosić budowę wiaty, należy dostarczyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji oraz szkic i parametry techniczne projektowanej wiaty. Prace można rozpocząć, jeśli w ciągu 30 dni od zgłoszenia nie otrzymamy sprzeciwu. Pamiętajmy, że brak odpowiedzi oznacza milczącą akceptację.

Tańsza niż garaż

Budowa wiaty garażowej będzie przede wszystkim tańsza od garażu. Jeżeli jesteśmy ograniczeni finansowo i nie

możemy sobie pozwolić na budowę garażu wraz z budową domu, wiata garażowa będzie doskonała zarówno jako stałe miejsce parkingowe dla samochodu, jak i tymczasowe, ponieważ można łatwo rozebrać jej konstrukcję. Konstrukcja wiaty jest prostsza, nie wymaga budowy ścian, wykańczania ich od wewnątrz i na zewnątrz, a fundamenty pod wiatą nie muszą być tak duże jak pod ścianami garażu. Poza tym w przypadku garażu podłoga musi być odpowiednio wytrzymała, a posadzka powinna być odporna na ścieranie. Dużym wydatkiem przy budowie garażu jest także kupno i montaż bramy wjazdowej, zwłaszcza jeśli zawiera automatyczną instalację. Konstrukcja wiaty wymaga jedynie wykonania zadaszenia oraz słupów je wspierających. Jeśli decyzję o wzniesieniu wiaty podejmiemy już na etapie budowy domu, przedłużenie pokrycia dachowego budynku można wykorzystać jako zadaszenie wiaty, co nada wrażenie spójności oraz harmonii z budynkiem. Zużyjemy wtedy także mniejszą ilość materiałów potrzebnych na wykonanie konstrukcji. Dodatkowo oszczędzimy na doprowadzeniu instalacji, które byłyby nieuniknione, jeśli chcielibyśmy postawić garaż ogrzewany.

Wiata nie tylko dla samochodu

Wiata garażowa nie musi być wyłącznie miejscem dla samochodu. Wiele projektów wiat zawiera zaplecze gospodarcze w formie zamykanego schowka, w którym można zlokalizować domowy warsztat. Poza tym można pod nią schować także drewno na opał, które w przewiewnym miejscu będzie podlegało osuszaniu. Jeśli nie posiadamy zadaszonego tarasu, wiata może służyć także jako miejsce organizacji przyjęć w gronie przyjaciół. Posłuży ona zarówno w ciepłe, słoneczne dni, jak i w czasie ulewnego deszczu.

Wkomponowana w formę budynku

Konstrukcja wiaty nie musi się wyróżniać, wręcz przeciwnie – może doskonale uzupełniać formę domu. Zastosowanie podobnych materiałów budowlanych sprawi, że wiata będzie pełniła funkcję nie tylko miejsca parkingowego, ale także zadaszonej ścieżki dla pieszych czy podcienia, w którym można się zrelaksować w przyjemnym chłodzie. Drewniane, naturalne pokrycie wpisze się w otaczającą przyrodę oraz nada domowi ciepły charakter. Ażurowa konstrukcja dodaje wrażenia lekkości, nie przytłacza, a także nie ogranicza przestrzeni, dzięki czemu w łatwy sposób wysiądziemy z samochodu niezależnie od jego wielkości. Aby drewniane belki podtrzymujące zadaszenie tworzyły harmonię z otaczającym dom ogrodem, warto posadzić dookoła iglaki lub rośliny pnące, które będą porastały konstrukcję wiaty. Jeśli chcemy, by wiata wpasowała się bardziej w bryłę domu, możliwe jest zastosowanie murowanych słupów obłożonych taką samą elewacją jak pokrycie ścian budynku.

Wiata osłaniająca auto przed deszczem i śniegiem

Zaletą wiaty jest możliwość szybkiego zaparkowania samochodu bez konieczności otwierania i zamykania bramy, co jest wygodne zwłaszcza wtedy, kiedy wielokrotnie w ciągu dnia wyjeżdżamy samochodem. Wiata ochroni samochód latem przed przegrzaniem, zaś zimą przed śniegiem, dzięki czemu nie trzeba będzie za każdym razem oczyszczać szyb i karoserii. Dobrym rozwiązaniem będzie zbudowanie wiaty przy ścianie garażu. W ciągu dnia samochód można parkować pod wiatą, zaś na noc zaprowadzić do zamykanego garażu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.