Wielozadaniowy pokój dla dziecka

Nie jest prawdą, że małemu dziecku wystarczy mały pokój. Pokój dziecięcy to przestrzeń wielofunkcyjna, która będzie nie tylko sypialnią, ale także miejscem zabaw, nauki czy spotkań w gronie znajomych. Pokój powinien być zatem przystosowany do zainteresowań dziecka.

Pokój dziecka powinien być tak przystosowany, by dziecko mogło w nim nie tylko spać, ale też bawić się, uczyć, przyjmować koleżanki i kolegów czy realizować swoje zainteresowania. Tak więc jeśli dziecko ma zdolności plastyczne, warto zaaranżować w pokoju kącik malarski pełniący rolę pracowni plastycznej. Jeśli lubi sklejać modele, na ścianie lub pod sufitem powinno być miejsce przeznaczone na jego prace. Pokój dziecięcy powinien być tak pomyślany, by móc w przyszłości wraz ze wzrostem dziecka wprowadzać w nim zmiany. Doskonale sprawdzą się meble wielofunkcyjne, które po modyfikacji będą odpowiednie również wtedy, gdy dziecko będzie starsze.

 

Umiejscowienie łóżka

Dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo snu. Jego pokój zatem powinien zawierać zaciszny zakątek. Łóżka nie należy wstawiać na wprost wejścia, ponieważ może to zakłócić spokój. Znajdujące się zaś przy oknie może wpłynąć na zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Kącik sypialny warto zaaranżować w miejscu nieco oddalonym od przestrzeni do zabaw, by usypiające dziecko niepotrzebnie się nie rozpraszało. Nowoczesnym rozwiązaniem jest budowa podestu z płyt SBO na stalowej konstrukcji, na którym umieścimy materac. Kolorowe poduszki dodatkowo ożywią wnętrze, a maluch będzie mógł po nich skakać i tarzać się. Schodki podestu można wyściełać miękką wykładziną lub płaskimi poduszkami, by można na nich wygodnie usiąść, bawiąc się w gronie znajomych. Umieszczone pod łóżkiem wysuwane skrzynie oraz schowki umieszczone w stopniach podestu pomieszczą zabawki oraz inne skarby dziecka. Łóżko można osłonić lekką, zamocowaną przy suficie zasłoną, która pozwoli dziecku spać nawet wtedy, gdy brat czy siostra jeszcze się uczy. Jeśli w pokoju mieszka dwoje dzieci, wygodne będzie dwupoziomowe łóżko, gdzie górna część będzie znajdowała się na podeście, dolna zaś będzie wysuwała się ze stalowej konstrukcji. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce w dzień, gdy dzieci potrzebują więcej miejsca do zabawy. Postawiona w pobliżu kanapa z fotelami i stolikiem przyda się, gdy dzieci będą wspólnie grały w gry planszowe.

Miejsce do nauki

Ważnym elementem, który musi znajdować się w każdym dziecięcym pokoju, jest miejsce do nauki. Konieczne będzie wstawienie biurka, na którym dziecko będzie mogło swobodnie rozłożyć książki i pomoce naukowe. Należy podkreślić, że stół przeznaczony do pracy powinien

mieć szerokość co najmniej 120 cm. Biurko oraz krzesło należy dopasować do wzrostu dziecka. Najlepiej sprawdzą się tu biurka z regulacją wysokości blatu oraz jego kąta nachylenia. Krzesło z możliwością podniesienia dopasuje się doskonale do wysokości biurka. Warto zakupić wygodne krzesło z regulacją poziomu oparcia, by zapewnić dobrą pozycję dla kręgosłupa podczas siedzenia. Miejsce pracy powinno znajdować się przy oknie, by biurko było dobrze oświetlone naturalnym światłem. Powieszone nad biurkiem półki początkowo można wykorzystać do postawienia zabawek czy gier planszowych, które z czasem zostaną zastąpione podręcznikami, encyklopediami oraz pomocami naukowymi. Ustawione obok zamykane szafki warto przeznaczyć do przechowania materiałów biurowych, farbek, kredek czy bloków technicznych lub plasteliny. W pokoju dziecięcym nie powinno być telewizora ani komputera, gdyż nie będziemy mieli kontroli nad tym, co robią dzieci w wolnym czasie oraz ile czasu poświęcają na zabawę przy komputerze. Warto zachęcić dziecko do korzystania z ogólnodostępnego telewizora w salonie oraz komputera znajdującego się w rodzinnej pracowni. W ten sposób będziemy mogli doglądać w każdym momencie, czym zajmuje się nasze dziecko.

 

Kącik zabaw

Oprócz miejsca wypoczynkowego oraz kącika do nauki w pokoju będzie konieczna przestrzeń do zabaw. Nie wystarczą szafki z zabawkami. Potrzebne będzie wolne miejsce na podłodze nie tylko do układania puzzli czy budowli z klocków, ale także przestrzeń do zabaw ruchowych. Jeśli dziecko interesuje się tańcem, pokój będzie zamieniał się w salę taneczną, zaś jeśli lubi malować – w pracownię plastyczną. Należy pomyśleć także o możliwości eksponowania prac wykonanych przez malucha. W przypadku gdy nie chcemy niszczyć tapet czy mebli przyklejanymi na nich rysunkami, przydatna okaże się tablica korkowa. Ściany możemy również pokryć nowoczesną farbą magnetyczną.

Powinniśmy pamiętać, że pokój powinien przede wszystkim podobać się i służyć naszemu dziecku, więc pozwólmy mu choć część przestrzeni stworzyć według jego pomysłu. Maluch będzie czuł się dowartościowany, jeśli pozwolimy mu zadecydować o kolorze wykładziny czy choćby drobnych dodatków do wnętrza.

Komentarze