Właściwa izolacja dachu

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Od niego w głównej mierze zależy wygląd domu jednorodzinnego. Jego podstawową funkcją jest ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych, a także przed utratą ciepła czy przegrzaniem. Żeby spełniał dobrze swoje zadanie, musi być właściwie zabezpieczony.

Prawidłowo wykonany dach zapewni dobrą ochronę przed opadami atmosferycznymi, chłodem czy też przegrzaniem. Izolacja dachu składa się z trzech warstw – wstępnego krycia, termoizolacji oraz paroizolacji. Każda z nich powinna być odpowiednio wykonana. Uchybienia czy też zastosowanie niewłaściwych materiałów mogą skutkować wyższymi kosztami na ogrzanie domu, nadmierną wilgocią wewnątrz budynku, a także niszczeniem dachu.

Wstępne krycie

Pierwszą warstwą ochronną jest krycie wstępne. Jego funkcją jest zabezpieczenie dachu przed przenikaniem od zewnątrz wilgoci. Wstępne krycie chroni warstwę izolacji cieplnej przed wodą opadową, która może się przedostać przez ewentualne nieszczelności w pokryciu dachowym. Warstwę wstępnego krycia wykonuje się z papy, folii lub membrany. Produktami o wysokim stopniu specjalizacji są folie i membrany. Folie są produktami o właściwościach niskiej paroprzepuszczalności, zaś membrany wysokiej paroprzepuszczalności. Materiały te nie przepuszczają z zewnątrz wody, zaś wypuszczają parę wodną z wnętrza domu. Obecnie najczęściej stosuje się membranę dachową, zaś coraz rzadziej folię dachową czy papę na pełnym deskowaniu.

Izolacja cieplna dachu

Warstwą dachu, do której należy ochrona termiczna, jest izolacja cieplna. Pozwala ona utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach na poddaszu. Tę warstwę wykonać można z wełny mineralnej czy szklanej, ze styropianu lub z pianki. Wybór materiału zależy od inwestora. Aby ta warstwa dobrze chroniła przed utratą ciepła, należy ściśle stosować się do zaleceń producentów.

Bardziej popularna do izolacji cieplnej w domach ze stromymi dachami jest wełna mineralna. Cechuje się ona ognioodpornością, przepuszczalnością pary wodnej, a także dobrą ochroną akustyczną. Styropian jest za to częściej wykorzystywany w przypadku budowy domów z dachami płaskimi.

Warstwa paroizolacji

Ostatnią warstwą zabezpieczającą dach jest warstwa paroizolacji. Chroni ona konstrukcję dachu

oraz izolację cieplną przed działaniem pary wodnej z wnętrza domu powstającej podczas wykonywania codziennych czynności. Wykonuje się ją z folii paroizolacyjnej przymocowanej taśmą od wewnętrznej strony termoizolacji do krokwi dachu. Na rynku dostępne są różne rodzaje warstwy paroizolacji, czyli tzw. bariery parowe, opóźniacze pary oraz regulatory pary. Ostatnie z nich stosuje się wyłącznie, jeśli warstwa wstępnego krycia została wykonana z membrany.

Oprócz podstawowej funkcji warstwy paroizolacyjnej polegającej na ograniczeniu dopływu pary wodnej do termoizolacji dodatkowym zadaniem jest ochrona przed ucieczką ciepłego powietrza przez szczeliny występujące w konstrukcji dachu. Należy pamiętać, że jedynie prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu wpłynie na energooszczędność domu.

Właściwa wentylacja

Aby mieszkańcy czuli się w domu komfortowo, powinien on być ciepły, suchy i przewiewny. Poza odpowiednim zabezpieczeniem dachu konieczne jest zapewnienie skutecznej wentylacji we wnętrzu. Jedynie właściwa cyrkulacja powietrza pozwoli nam uniknąć powstawania pleśni i grzybów na skutek skraplania się pary wodnej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.