Jaki wybrać dach? Rodzaje konstrukcji dachów

Wybór rodzaju dachu to jedna z najważniejszych decyzji, którą każdy inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Od niej bowiem będzie zależeć wygląd budynku i jego funkcjonalność. Co więcej, wybór konstrukcji dachu jest uzależniony od przepisów lokalnych, dlatego nie może być całkiem dowolny. Jaki dach zatem wybrać?

Wybór konstrukcji dachu
Wybór konstrukcji dachu

Kształt dachu wynika z tego, jaki jest projekt architektoniczny domu oraz jak zostały zaplanowane pomieszczenia. Im bardziej skomplikowane są pomieszczenia i rzut budynku, tym bardziej kształt dachu będzie urozmaicony. Dlatego zanim wybierzesz projekt domu, przeanalizuj wszystkie czynniki mogące wpływać na konstrukcję dachu, aby nie musieć go remontować przez wiele lat. Pamiętaj, że decyzji na temat kształtu dachu zwykle nie można zmieniać, kiedy dom jest już w trakcie budowy.

Kształt dachu dostosowany do planu miejscowego

Sprawdzenie lokalnych przepisów dotyczących rodzaju dachu na danym terenie to niezaprzeczalnie rzecz najważniejsza. Dlatego zanim zaczniesz poszukiwania projektu domu, w pierwszej kolejności zorientuj się, jakie są wymagania prawne - znajdziesz je w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli działka nie została objęta takim planem, musisz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta).

Przepisy określone w powyższych dokumentach definiują m.in.:

  • jaki ma być kształt dachu, rodzaj (płaski, skośny) i jego dokładne nachylenie,
  • jak wysoko ma się znajdować kalenica,
  • jakie ma być położenie dachu względem granic działki,
  • jakie można stosować pokrycia dachowe i kolorystykę,
  • czy możliwa jest budowa lukarn,
  • czy dom może posiadać poddasze użytkowe.

Jeżeli nie wiesz, co oznaczają poszczególne symbole w wymienionych dokumentach, sprawdź nasz poradnik „Jak czytać plan miejscowy?”.

Kształt i rodzaj konstrukcji dachu dostosowany do klimatu

Kolejną, bardzo ważną sprawą, jest dostosowanie dachu domu do panujących na danym terenie warunków klimatycznych. Jeżeli zamierzasz wybudować dom na działce znajdującej się w otwartej przestrzeni lub w pobliżu lasu, musisz pamiętać, że w takim miejscu wiatry będą silniejsze. Wtedy najlepszym wyborem będzie dach o mocnym kącie nachylenia oraz z trwałym pokryciem, takim jak dachówka ceramiczna.

Dach kopertowy to jedna z wersji dachu czterospadowego
Dach kopertowy to jedna z wersji dachu czterospadowego

Rodzaje konstrukcji dachów

Dokładnie o rodzajach konstrukcji dachów piszemy tutaj. W niniejszym artykule przyjrzymy się natomiast wadom i zaletom poszczególnych rozwiązań oraz przedstawimy krótką charakterystykę dla dachów skośnych i płaskich:

1. Dachy skośne – charakterystyka, rodzaje, wady i zalety

Dachy skośne to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Do wyboru mamy tutaj dachy dwu- i czterospadowe, przyczółkowe, mansardowe lub kopertowe. Poniżej przyjrzymy się tym najpopularniejszym rodzajom.

Dach prosty dwuspadowy

Ze względów finansowych najlepiej jest wybrać prosty dach dwuspadowy – jest on bowiem tani w budowie. Konstrukcja dachu dwuspadowego składa się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą w równoległej do szerokości domu kalenicy. Dach dwuspadowy ma wiele zalet, a poniżej znajdują się te najważniejsze:

  • dzięki możliwości adaptacji poddasza na cele mieszkalne, zyskujemy dodatkową powierzchnię,
  • prosta konstrukcja nie tylko będzie wdzięczna podczas samej budowy domu, ale pozwala również bez większych trudności dobudować do bryły budynku garaż lub wiatę,
  • duże i proste powierzchnie dachu dwuspadowego sprawiają, że stosunkowo łatwe jest pokrycie takiego sklepienia,
  • niewiele jest tu odpadów materiałowych, tak więc wybór pokrycia jest nieograniczony,
  • taki rodzaj dachu zapewnia także sprawne odprowadzanie wody deszczowej,
  • dzięki mocnym nachyleniu wentylacja między pokryciem dachowym a wiatroizolacją jest o wiele łatwiejsza, niż w przypadku innych typów dachów.

Dach czterospadowy

Jeżeli pozwala nam na to budżet i marzymy o budynku fantazyjnym dachu z unikalnym charakterem, możemy pomyśleć o bardziej skomplikowanych rozwiązaniach takich jak np. dach czterospadowy. Wyróżniamy tu dachy kopertowe, które posiadają dwie połacie w kształcie trapezów i dwie w kształcie trójkątów zbiegające się w podłużnej kalenicy, oraz dachy namiotowe o czterech trójkątnych połaciach łączących się w jednym punkcie. Dach czterospadowy jest droższy od wspomnianych wyżej propozycji. Budynek przykryty dachem czterospadowym nie posiada ścian szczytowych, co zmusza inwestora do wstawienia okien połaciowych lub lukarn. Poddasze jest zdecydowanie mniej ustawne i ma mniejszą powierzchnię. Z tych powodów eksperci doradzają wybór dachu czterospadowego dla projektów domów parterowych. Tu pięknie harmonizują z budynkiem i nie narażają na wspomniane utrudnienia.

2. Dachy płaskie – charakterystyka, wady i zalety

W przeciwieństwie do dachów skośnych, płaskie nie są tak korzystnym rozwiązaniem. Jednak przyrównując dach płaski do dachu wielospadowego, ten pierwszy rodzaj zdecydowanie będzie posiadał więcej zalet. Dachy płaskie są nieskomplikowane, przez co są również stosunkowo tanie w budowie. Ich podstawę stanowi strop górnej kondygnacji – na nim natomiast kształtuje się spadek połaci, który jest niezbędny do tego, aby odprowadzić wodę opadową oraz ułatwić zsuwanie się śniegu (spadek wynosi minimalnie 2 stopnie, maksymalnie 15). Do najważniejszych zalet dachu płaskiego należy możliwość zaaranżowania go na taras lub ogród – co jest świetną opcją dla osób posiadających małą powierzchnię działki. Ponadto dostępność do dachu jest o wiele lepsza, niż w przypadku dachów skośnych.

W przeciwieństwie do dachów skośnych, płaskie nie są tak korzystnym rozwiązaniem. Jednak przyrównując dach płaski do dachu wielospadowego, ten pierwszy rodzaj zdecydowanie będzie posiadał więcej zalet.

Niestety dachy płaskie nie są pozbawione wad. Trudności występują przede wszystkim na etapie projektowania i wykonywania izolacji – z tego względu trzeba zainwestować w naprawdę dobrą ekipę budowlaną. Mimo, że dach płaski nie jest całkowicie „płaski”, nierzadko występują problemy z odprowadzaniem wody, śniegu i zanieczyszczeń. Istnieją jednak systemy dodatkowe, dzięki którym problem może być rozwiązany – niestety to dodatkowy wydatek.

Pokrycie dachu - wybór materiału
Pokrycie dachu - wybór materiału

Materiały na pokrycie dachu – jakie wybrać?

Wybór pokrycia dachowego zależy od kilku czynników. Podstawowy to nośność więźby dachowej. Materiały pokryciowe różnią się wagą i odpornością na wilgoć. Dla przykładu – dachówki ceramiczne i cementowe łatwo porastają mchem, kiedy zastosuje się je w zacienionej i zalesionej okolicy. Uchodzą natomiast za bardzo trwałe. Z kolei blacha dachowa z reguły jest tańsza. Jest także lżejsza i nietrudna w montażu. Inwestorzy mają do wybory także dachówki bitumiczne, a z rzadziej stosowanych, ale za to naturalnych materiałów - na przykład gont drewniany, strzechę czy łupek.

Szereg bardzo istotnych szczegółów w konstrukcji dachu sprawia, że absolutnie nie wolno powierzać jego budowy przypadkowym wykonawcom. Można znaleźć mnóstwo przykładów złego wykonania przez ludzi tylko powierzchownie znających się na tej tematyce. Późniejsze poprawki są drogie i czasochłonne. Warto także zlecić realizację dachu jednej ekipie. Ceny wyznaczane przez wykonawców często się różnią, co pozwala z powodzeniem dotrzeć do najatrakcyjniejszej oferty.

Podsumowując, najważniejsze jest, żeby dach był solidnie skonstruowany i zbudowany bezbłędnie. Natomiast jego kształt i inne walory estetyczne dopasujmy do zasobności portfela i indywidualnych upodobań.

Jaki dach polecamy? Skośny czy płaski?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wspomnieć o jeszcze jednej – bardzo ważnej – sprawie. Niezależnie od tego, jaki dach wybierzesz, nie staraj się oszczędzać na jego budowie. Lepiej nie ryzykuj i zamiast skomplikowanego dachu wielospadowego z gorszych materiałów, wybuduj prosty i tańszy dach dwuspadowy lub płaski, ale z pomocą dobrych fachowców i przy użyciu materiałów wysokiej jakości. Budowa dachu to jeden z najdroższych elementów składających się na koszty budowy domu, jednak równie kosztowne są jego naprawy.

Budowa dachu to jeden z najdroższych elementów składających się na koszty budowy domu, jednak równie kosztowne są jego naprawy.

Odpowiadając na pytanie, jaki dach polecamy, zawsze będziemy przychylać się do prostoty. Poza łatwością budowy i niższymi kosztami, dach o jak najmniejszej liczbie załamań będzie bardziej energooszczędny (eliminujemy ryzyko powstania mostków cieplnych). Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać przez dach, a koszty ogrzewania automatycznie się zmniejszą.

 

Komentarze

  • Anke_Nowa 2021-09-05T12:20:20Z

    Czy któryś rodzaj dachu jest specjalnie polecany dla dachówki ceramicznej?