Wygodny dom? Tylko ze spiżarnią!

Planując liczbę i rozmieszczenie wnętrz, w pierwszej kolejności myślimy o pokojach prywatnych, dziennych, łazienkach oraz kuchni. Równie istotne - chociaż mniejsze i mniej reprezentacyjne – są pomieszczenia pomocnicze, wszelkie schowki, w tym spiżarnia.

Dawnej, gdy nie korzystano jeszcze z lodówek, specjalne pomieszczenie przeznaczone na spiżarnię było po prostu niezbędne. Obecnie spiżarnia ponownie wraca do łask, co w pewnym stopniu ma związek ze zmianami w stylu życia. Coraz więcej osób robi zakupy raz na jakiś czas, a nie codziennie, spiżarnia więc przydaje się nie tyle na przetwory, co na tygodniowe (miesięczne?) zapasy żywności. Dyskretnie umieszczona pozwala ukryć np. zgrzewki z napojami czy rzadziej używane sprzęty kuchenne. To ważna funkcja, zwłaszcza we wnętrzach, w których otwarta kuchnia łączy się z reprezentacyjnym salonem. Poniżej znajdą Państwo kilka interesujących projektów, w układzie których nie zapomniano o spiżarni.

Projekt Leno (200,58 m²)

   

Przestronny dom z poddaszem, w którym komplet pomieszczeń mieszkalnych – dziennych oraz nocnych – zaplanowano na parterze, na drugiej kondygnacji pozostawiono natomiast antresolę. Spiżarnia została ciekawie usytuowana, wydzielona w salonie, naprzeciwko kuchni.

Projekt Plastuś (153,8 m²)

   

Elegancka willa przyciągająca uwagę niebanalnymi detalami architektonicznymi i jednocześnie oferująca bardzo wygodne i doskonale rozplanowane wnętrza. Pięknymi elementami są lukarny oraz wykusze. We frontowym wykuszu umieszczono niewielką spiżarnię.

Projekt Soprano (158,89 m²)

   

Prosta, ekonomiczna bryła, dwuspadowy dach, wygodne poddasze. A do tego świetnie rozmieszczone przeszklenia i obszerny taras. Spiżarnia nie jest duża, ale z pewnością pomoże zachować porządek w kuchni.

Projekt Selen (152,45 m²)

   

Miejska rezydencja dla rodzin, które ponad urok skosów na poddaszu stawiają ustawność pełnowymiarowych pomieszczeń, dom jest bowiem piętrowy, bez poddasza. Spiżarnię umieszczono w bardzo dogodnym miejscu – między wiatrołapem a kuchnią. Specjalnie na ten cel wygospodarowano miejsce pod schodami.

Projekt Mati G1 (125,41 m²)

   

Interesujące połączenie nowoczesnego szyku oraz przytulnego wnętrza. Ten energooszczędny budynek zachwyca wyszukaną elegancją. Na uwagę zasługuje m.in. pulpitowa lukarna, przeszklony wykusz oraz taras nad garażem. Spiżarnia została ulokowana na tyłach ściany kominkowej i zarazem naprzeciwko otwartej kuchni.

   

Projekt Koniczynka G2 (124,7 m²)

   

Dom zaplanowany z myślą o czteroosobowej rodzinie. Kompletny program użytkowy zawarto na parterze, zachowując przy tym wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną. Spiżarnia została wydzielona z części kuchni i tworzy jej oddzieloną drzwiami część.

Projekt Kiwi (116,82 m²)

   

Ekonomiczny, elegancki i wygodny dom z poddaszem użytkowym. Wyróżnia się klasyczną bryłą ozdobioną subtelnymi dodatkami. Nietrudny w realizacji, ekonomiczny w utrzymaniu. W układzie funkcjonalnym – w kuchni - zawarto niewielką wnękę na spiżarnię.

Domo 13 C (148,2 m²)

   

Budynek zaplanowany na rzucie w kształcie litery L. W jego wnętrzach uwagę przykuwa strefa dzienna z pustką sięgającą sufitu nad drugą kondygnacją. Kuchnia jest pomieszczeniem otwartym, które łączy się z salonem. Uzupełniająca kuchnię spiżarnia została umieszczona na jej tyłach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.