Z czego i jak budować ściany jednowarstwowe?

Jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu, która ma niebagatelny wpływ na tempo powstawania budynku, koszty oraz parametry cieplne, dotyczy wyboru materiału oraz technologii wykonania ścian, zwłaszcza konstrukcyjnych.

Do tej pory, decydując się na budowę ścian jednowarstwowych, można było mieć pewność, że ich murowanie przebiegnie bardzo sprawnie. Minusem natomiast była niska termoizolacyjność tak skonstruowanych przegród, które wymagały dodatkowego docieplenia. Obecnie podobnego problemu już nie ma. Pustaki ceramiczne Thermoziegel ze

Duży rozmiar pustaków ułatwia szybkie murowanie ścian
Röben
Duży rozmiar pustaków ułatwia szybkie murowanie ścian
zintegrowaną izolacją cieplną pozwalają na skorzystanie ze wszystkich atutów technologii ścian jednowarstwowych przy jednoczesnym spełnieniu kryteriów domu energooszczędnego. Pustaki Thermoziegel podczas budowy ścian jednowarstwowych pozwalają na uzyskanie założonego poziomu energooszczędności całego budynku, zgodnie z odpowiednimi normami w zakresie termoizolacyjności. Ściany wykonane z tego materiału zapewniają odpowiedni komfort cieplny i akustyczny. Budowanie ścian z pustaków Thermoziegel jednocześnie znacznie przyspiesza tempo prac. Pustaki posiadają duże wymiary, dzięki czemu do wybudowania 1 m2 potrzeba zaledwie 16 sztuk. Czas wykonania ściany ulega skróceniu (i tym samym obniża się koszt robocizny) również dzięki zastosowaniu metody montażu „pióro-wpust” oraz użyciu zaprawy klejowej.
Budowanie ścian jednowarstwowych jest korzystne także z tego powodu, że zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. Podczas wznoszenia konstrukcji wielowarstwowych często pojawiają się problemy związane z niewłaściwym ociepleniem okolic drzwi, okien i narożników. W przypadku budowania ścian jednowarstwowych ryzyko pojawienia się podobnych pomyłek jest mniejsze. Konstrukcja nośna, która jednocześnie pełni funkcję izolacyjną i osłonową, wymaga jedynie wykończenia: otynkowania lub jeszcze lepiej – ułożenia płytek klinkierowych. Ten ostatni zabieg zwiększa termoizolacyjność budynku i pozwala na uzyskanie jednolicie ciepłej ściany o trwałym wykończeniu.

Jak budować ściany jednowarstwowe z pustaków Thermoziegel ze zintegrowaną izolacją cieplną?

Fundamenty

Zaczynamy od wylania fundamentów. Aby ława fundamentowa poradziła sobie z utrzymaniem ściany, musi być odpowiednio szeroka i solidna. Szczegółowe wytyczne na temat jej wymiarów znajdziemy w projekcie wykonawczym. Wylewanie fundamentów powinno zostać zrealizowane w ciągu jednego dnia, bez przerw. Podczas wykonywania tej pracy szczególną uwagę należy zwrócić na gęstość betonu. Ten ostatni nie może być nazbyt ciekły. Jeśli jednak okaże się, że wymaga zagęszczenia, w tym celu należy nakłuwać go stalowym prętem i delikatnie opłukiwać szalunek. Natomiast jeśli masa będzie plastyczna, to trzeba zastosować specjalny wibrator wgłębny. Po związaniu się betonu należy wyrównać jego powierzchnię. Dobę po wylaniu mieszanki fundament polewa się wodą. Ten zabieg ma zapewnić optymalną wilgotność; zapobiec nadmiernemu wysuszeniu i związanym z tym pękaniem powierzchni fundamentów. Po zdjęciu deskowania i wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej ławy fundamentowe zasypuje się piaskiem lub ziemią wydobytą podczas wykonywania wykopów. Ziemię lub piasek utwardzamy warstwami o grubości ok. 20 cm. Prawidłowe wykonanie utwardzenia zapewni większą trwałość ławy fundamentowej.

Pierwsza warstwa pustaków

Jako pierwszą układamy warstwę wyrównawczą, czyli zaprawę murarską (np. cementową lub cementowo-wapienną) równomiernie ułożoną na całej szerokości muru. Na w ten sposób przygotowane podłoże kładziemy rząd pustaków. Pierwsza warstwa musi zostać bardzo dokładnie wypoziomowana. Jeżeli na tym etapie o to nie zadbamy, to później nie będzie można już wyrównać różnic wysokości i podczas murowania będą zwiększać się odchylenia. Można tego uniknąć, stosując niwelator lub poziomicę wężową.

Wznoszenie ścian należy rozpocząć od wyprowadzenia naroży na wysokość od trzech do pięciu warstw pustaków
Röben
Wznoszenie ścian należy rozpocząć od wyprowadzenia naroży na wysokość od trzech do pięciu warstw pustaków

Narożniki

Następny etap polega na "wyciągnięciu" naroży – ułożeniu w nich od trzech do pięciu warstw pustaków w ten sposób, by kolejne elementy w rogu były ustawione prostopadle do pustaków z niższej warstwy. Gdy w tej samej płaszczyźnie powstaną już dwa narożniki, to następnie należy wypełnić wolne przestrzenie pomiędzy nimi. Warto pamiętać, aby nanieść zaprawę na boczną powierzchnię pustaków, dostawianych w narożu do powierzchni czołowej tych ułożonych prostopadle. Następnie powinniśmy sprawdzić poziom ich ułożenia i lekko je wyrównać, uderzając gumowym młotkiem. Pustaki w narożnikach układa się naprzemiennie. Umieszczone na ich bokach wpusty i wypusty sprawiają, że nie trzeba stosować zaprawy do spoin pionowych. Na tym etapie istotne jest, aby po ułożeniu każdej kolejnej warstwy pustaków w narożniku zadbać o prawidłowe wykonanie muru w pionie i poziomie.

Po wykonaniu narożników przystępujemy do murowania ścian
Röben
Po wykonaniu narożników przystępujemy do murowania ścian

Ściany pomiędzy narożnikami

Możemy rozpocząć budowę ścian zewnętrznych, gdy w narożnikach ułożone są już pierwsze warstwy pustaków, a ich poziom jest dokładnie taki sam. Zadanie ułatwi nam sznurek murarski rozpięty pomiędzy gotowymi narożami. Dzięki jego wykorzystaniu znacznie łatwiej będzie zachować równy poziom układanych pustaków. Jedną z zalet budowania z pustaków Thermoziegel ze zintegrowaną izolacją z wełny mineralnej jest fakt, że nie wymagają one wykonywania pionowej spoiny, niezbędna jest jedynie spoina pozioma. Spoiny między bloczkami są tymi elementami, przez które najczęściej ucieka ciepło. Ściana jednowarstwowa będzie najcieplejsza wówczas, gdy izolacyjność spoin nie będzie znacznie odbiegać od izolacyjności elementów murowanych. Aby osiągnąć taki efekt, należy zastosować zaprawę o przewodności cieplnej zbliżonej do tej, jaką charakteryzują się elementy ścienne, co minimalizuje ryzyko występowania mostków

Przegrody wewnętrzne nośne najlepiej wznosić równocześnie ze ścianą zewnętrzną
Röben
Przegrody wewnętrzne nośne najlepiej wznosić równocześnie ze ścianą zewnętrzną
termicznych. W ścianach jednowarstwowych ze szlifowanych pustaków ceramicznych Thermoziegel stosuje się cienkowarstwowe zaprawy klejowe. Szerokość spoin wynosi wówczas 2-3 mm. Zaprawa jest używana w spoinach poziomych oraz w pionowych w tych miejscach, gdzie pustaki były przycinane, przy łączeniu ścian kotwami oraz w narożnikach. Pustaki wsuwa się w żłobienie od góry do dołu i dopiero potem dociska do zaprawy. Ten zabieg ma na celu zapewnienie szczelności i uniknięcie zrolowania się zaprawy. Nie można zapomnieć o precyzyjnym wypoziomwaniu bloczków. Poza tym przed rozłożeniem zaprawy warto wierzch ułożonej warstwy przeszlifować i oczyścić z pyłu, bowiem najlepiej jest kłaść zaprawę na czystej i gładkiej powierzchni. Warstwy pustaków powinny być układane naprzemiennie, aby spoiny pionowe w kolejnych warstwach nie nakładały się na siebie.

Łączenie ścian

Najlepiej jest budować wewnętrzne ściany nośne równocześnie ze ścianą zewnętrzną, wmurowując pustak przegrody wewnętrznej w co drugą warstwę ściany zewnętrznej (na głębokości ok. 10-15 cm). W pozostałych warstwach pustaki ściany wewnętrznej dostawia się do ściany zewnętrznej, łącząc je zaprawą murarską. Możemy również zaplanować wznoszenie ściany wewnętrznej na później, ale wówczas powinniśmy przewidzieć możliwość wsunięcia pustaków w ścianę zewnętrzną.
Jakość ścian działowych ma bardzo duży wpływ na komfort życia w domu. Do ich wykonania zazwyczaj wykorzystuje się ten sam materiał, który służy do wykonania ścian nośnych. Przegrody wewnętrzne są jednak węższe - 11,5 cm (pustak szlifowany na ściany działowe Röben ZWP T 42-11,5-8 DF i ZWP T 50-11,5-8 DF). Ściany działowe zbudowane w ten sposób wyróżniają się doskonałymi parametrami akustycznymi, a przy tym są mocne i stabilne. Warto przy tym wiedzieć, że do najlepszego odizolowania akustycznego pomieszczeń technicznych od mieszkalnych najlepiej nadają się bloczki o dużej grubości, które jednocześnie wyróżniają się lepszą ognioodpornością. Budowę ścian działowych rozpoczynamy po wymurowaniu ścian nośnych (wewnętrznych i zewnętrznych). Pomiędzy ścianą a stropem pozostaje szczelina, którą należy następnie wypełnić zaprawą murarską lub montażową.

Przycięte pustaki należy wmurowywać w środkową część ściany tak, aby znajdowały się one jak najdalej od narożników
Röben
Przycięte pustaki należy wmurowywać w środkową część ściany tak, aby znajdowały się one jak najdalej od narożników

Docinanie pustaków

Murując ściany zewnętrzne i wewnętrzne, nie obejdzie się bez cięcia pustaków. To zadanie można wykonać przy pomocy elektrycznej pilarki brzeszczotowej lub piły stołowej z tarczą diamentową. Pustaki Thermoziegel wypełnione izolacją z wełny mineralnej są wykonane w taki sposób, że wełna z nich nie wypada, dzięki czemu podczas cięcia nie tracą nic ze swoich właściwości. Przycięte elementy powinny znaleźć się w środkowej części ściany, jak najdalej od narożników. Podczas ich układania, należy zwrócić uwagę na przesunięcie spoiny pionowej, która wynosi tutaj minimum 4 cm względem spoiny w sąsiedniej warstwie pustaków. Połączenia pionowe między pustakami, które zostały docięte, a pełnowymiarowymi wypełniamy zaprawą.

Nadproża nad otworami drzwiowymi i okiennymi można wykonać z pustaków lub gotowych elementów budowlanych
Röben
Nadproża nad otworami drzwiowymi i okiennymi można wykonać z pustaków lub gotowych elementów budowlanych

Nadproża i ich nadmurowanie

Do wykonania nadproży nad drzwiami i oknami najlepiej nadają się gotowe belki nadprożowe, montowane w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. W tych drugich nadproże musi musi posiadać ocieplenie. Firma Röben oferuje gotowe nadproża z izolacją cieplną do ścian o grubości od 300 mm do 425 mm i wysokości 113 mm. Zastosowanie gotowych elementów pozwala na szybkie wykonanie nadproży, bez obawy o zachowanie odpowiedniej ich termoizolacyjności. Nadproża pełnią też funkcję nośną oraz zapewniają ciągłość warstwy ściany (ich grubość można dokładnie dopasować do jej grubości). Oczekiwaną nośność nadproży uzyskamy nadmurowując je np. dwiema warstwami pustaków. Po 7-14 dnach i stwardnieniu zaprawy podpory montażowe mogą zostać usunięte.