Z lukarną mu do twarzy

Lukarny doświetlają i powiększają pomieszczenia na poddaszu. Są charakterystyczne dla tradycyjnej architektury, ale w nowocześnie zaaranżowanych budynkach również się pojawiają. Pełniąc funkcje użytkowe, jednocześnie dodają bryle uroku.

Poddasza doświetla się oknami połaciowymi, oknami w ścianach szczytowych lub w lukarnach. W każdym z wymienionych rozwiązań inaczej kształtują się koszty, inne są zalety i trudności realizacyjne. Lukarny, zwane też jaskółkami, to nadbudówki na dachu, przykryte osobnym daszkiem. Dodają bryle malowniczości, urozmaicają dach, powiększają i doświetlają pomieszczenia. Ale jednocześnie komplikują nieco przebieg budowy i podnoszą jej koszty. O tym trzeba pamiętać, wybierając projekt domu z lukarnami. Dziesięć wyjątkowych budynków z pięknymi lukarnami polecamy w poniższym zestawieniu.

Projekt Majka Rex (110 m²)

   

Przytulny dom z poddaszem i jednostanowiskowym garażem. Obok oryginalnej trójkątnej lukarny jego najbardziej charakterystycznym elementem jest geometryczny wykusz umieszczony we frontowym narożniku.

Projekt Z Charakterem 1 (169,1 m²)

   

Interesująca propozycja dla właścicieli węższych działek. Bryła budynku jest nowocześnie zaaranżowana, a wnętrza doskonale przemyślane. W tym przypadku lukarna została zaprojektowana na prawej połaci dachu i doświetla klatkę schodową.

Projekt Fernando (136,55 m²)

   

Elegancki dom z dużym garażem, nad którym zaplanowano obszerne zaplecze gospodarcze. Lukarny znajdują się na obydwóch połaciach dachu i doświetlają wszystkie sypialnie na poddaszu. Zgrabną bryłę budynku dodatkowo urozmaica boczny wykusz.

Projekt Ares II paliwo stałe (132,59 m²)

   

Klasyczna willa z frontową lukarną i dobudowanym do ściany szczytowej garażem. Konstrukcja budynku jest prosta; zaplanowana na rzucie w kształcie prostokąta i przekryta stromym dachem dwuspadowym. Dom stosunkowo nietrudny i niedrogi w realizacji.

Projekt Tofi III (136,2 m²)

   

Stromy dach, prosta bryła, duża lukarna, okna ze szprosami, elegancki wykusz – te wszystkie elementy sprawiają, że budynek swym stylem nawiązuje do budownictwa jednorodzinnego o tradycyjnym charakterze. U góry zaplanowano trzy sypialnie, na dole przestrzeń dzienną i dodatkowy pokój.

Projekt Marisa V G1 Energo (129,29 m²)

   

Energooszczędny dom o bardzo funkcjonalnym układzie użytkowym. Wyróżnia się niezwykle udanym połączeniem klasycznej formy z nowoczesnym sposobem wykończenia. Wszystkie pokoje na poddaszu zostały powiększone lukarnami i posiadają wyjścia na balkony.

Projekt Nemezjusz 2 (147,15 m²)

   

Elegancki i wygodny dom dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. Każda z sypialni posiada prywatną garderobę, a apartament gospodarzy dodatkowo wyposażono również we własną łazienką. W części poddasza nad garażem zaplanowano strych i pralnię.

Projekt Limbo (162,49 m²)

   

Nowoczesna wersja domu z poddaszem użytkowym. Zachwyca niebanalną architekturą i precyzyjnie zaplanowanym układem funkcjonalnym. Pulpitowa lukarna obejmuje dwa pokoje na poddaszu, które dzięki temu posiadają niewiele skosów i pozwalają na ciekawe aranżacje wnętrza.

Projekt Drozd CE (126,76 m²)

   

Przyjemny dom z poddaszem. Przy bocznej ścianie znajduje się garaż, nad którym umieszczono taras. Pośrodku salonu zaplanowano klimatyczny kominek. Lukarna znajduje się od strony ogrodu, towarzyszy jej balkon, pod którym zaprojektowano przeszklony wykusz. 

Projekt Wschód słońca – wariant III podpiwniczony – M74c (139,5 m²)

   

Dom z kompletnym podpiwniczeniem. Na najniższej kondygnacji znajduje się dwustanowiskowy garaż oraz trzy duże pomieszczenia gospodarcze. Projekt może zainteresować właścicieli działek z wjazdem od strony południowej, duża część przestrzeni dziennej i jeden taras znajdują się bowiem od strony frontowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.