Z wielkim oknem...

Duże przeszklenia są przede wszystkim kojarzone z nowoczesnym budownictwem. I słusznie, wszak są jego nieodłącznym elementem. Co nie oznacza jednak, że nie pojawiają się również w budynkach o tradycyjnej architekturze.

Duże okna zapewniają piękne widoki i odpowiednią dawkę naturalnego światła. Jednocześnie mają niemałe znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. W związku z tym sposób ich rozmieszczenia nie powinien zależeć jedynie od preferencji właścicieli, ale wynikać ze sposobu usytuowania domu względem stron świata. Dla energooszczędności budynku ważne jest, aby największe przeszklenia znajdowały się od strony południowej, a od strony północnej ich liczba i wielkość były ograniczone do niezbędnego minimum. Duże okna mogą bowiem nie tylko efektownie wyglądać, ale jednocześnie zapewniać darmowe ogrzewanie. We wszystkich dziesięciu poniższych projektach nie zabrakło takich właśnie przeszkleń.

Projekt Parterowy 1 (176,1 m²)

   

Parterowa willa o niebanalnej formie oraz z czytelnym układem użytkowym. Elewację ogrodową tworzy transparentny pas przeszkleń otwierających wnętrza na taras i ogród. Współczesność horyzontalnej bryły podkreślają modne materiały i elementy architektoniczne.

Projekt Daniel G2 (120,64 m²)

   

Wygodny dom jednorodzinny z dwustanowiskowym garażem. Na uwagę zasługuje sposób usytuowania garażu, który został umieszczony tuż obok części mieszkalnej i połączony z nią za pośrednictwem zadaszonego przejścia.

Projekt Koncept-23 (119,28 m²)

   

Przytulny dom z poddaszem użytkowym. Spośród podobnych projektów wyróżnia się nietypowymi rozwiązaniami elewacji. Interesujący jest także układ jego wnętrz. Na parterze nie zabrakło gabinetu, a na poddaszu nad garażem zaplanowano dostępne z sypialni i łazienki pomieszczenie gospodarcze.

Projekt Wiliam VII (159,6 m²)

   

Tradycyjna bryła urozmaicona mniej typowymi elementami. Przykuwa uwagę oryginalnymi detalami, które nadają ton całości. Ciekawie prezentuje się elewacja frontowa z szeroką wnęką wejściową, interesująca jest także strona ogrodowa, którą ozdabia wykusz z szeregiem umieszczonych tuż nad sobą prostokątnych okien.

Projekt Dom na miarę (102,15 m²)

   

Komfortowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia zaplanowano na jednym poziomie. W bryłę budynku wkomponowano również garaż. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest otoczony tarasem, obszerny i znakomicie oświetlony salon z kominkiem.

Projekt Marcel IV G2 (130,54 m²)

   

Dom z możliwością późniejszego powiększenia powierzchni użytkowej. Kompletny program funkcjonalny znajduje się na parterze, na poddaszu natomiast pozostawiono 66,21 m², które można wykończyć i urządzić w dowolny sposób.

Projekt FX-25 (223,9 m²)

   

Nietuzinkowa propozycja dla rodzin, które doceniają urok architektury modernistycznej. Minimalistyczny styl budowli podkreśla pozbawiony okapów dach. Na każdej kondygnacji zaplanowano tarasy, ważnym elementem projektu są także precyzyjnie rozmieszczone przeszklenia.

Projekt Rodzinny 2A (138,9 m²)

   

Nowocześnie zaaranżowany dom parterowy. Zachwyca umiarem w dekoracyjności i świetnie zaplanowanym układem funkcjonalnym. Wszystkie pokoje prywatne oraz salon otwierają się na rozległy, częściowo zadaszony taras.

Projekt E-137 (167,7 m²)

   

Piętrowa rezydencja z płaskim dachem. Bryła budynku jest niezwykle elegancka w swej prostocie. Urzeka zadaszonymi tarasami i efektownymi przeszkleniami. Nie mniej interesujące są jej wnętrza; zwłaszcza ogromny salon i połączona z łazienką oraz garderobą główna sypialnia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.