Zabudowa szeregowa czy dom dwupokoleniowy?

Jeżeli w wyborze rodzaju zabudowy poszukujemy rozwiązań, które zapewnią oszczędność w kosztach realizacji i eksploatacji budynku, warto wziąć pod uwagę budowę domu szeregowego. Wybór zabudowy szeregowej zapewnia jego lokatorom warunki mieszkalne zbliżone są do tych, które oferuje architektura wolno stojąca, zaś standard mieszkania jest znacznie wyższy niż ten realizowany w wielopiętrowych blokach czy wieżowcach.

Działka niezbędna do jego osadzenia będzie wymagała znacznie mniejszej powierzchni niż w przypadku zabudowy wolno stojącej. Kontakt z zielenią zapewni nam ogród. Jednakże obszar ten z racji niewielkich rozmiarów może okazać się tylko jego namiastką. Dodatkowo bliskie sąsiedztwo może wpłynąć na to, że będziemy widziani, słyszani lub będą do nas docierały zapachy grillowania z przyległych działek.

Dom szeregowy – to się opłaca

Nie da się ukryć, że użytkowanie jednego z segmentów szeregowych pozwala na osiągnięcie niższych kosztów. Przyczyni się do tego wykorzystanie osiedlowych ścieków, a także uzbrojenia sieciowego. Dodatkową zaletą realizacji zabudowy szeregowej są mniejsze koszty, które wynikają z obecności wspólnych ścian. Ponadto w trakcie realizacji właściciele nie pozostają osamotnieni przy egzekwowaniu tego, czego oczekują od wykonawców. Ale może się zdarzyć tak, że czas budowy znacznie się przeciągnie i zamiast zamieszkać na ładnym osiedlu, mieszkańcy wprowadzą się na plac budowy. Niektórym może również przeszkadzać brak indywidualnego charakteru poszczególnych segmentów. Mimo że zabudowa szeregowa składa się z odrębnych domów, to swoboda w nich jest ograniczona. Wynika to z bliskiego sąsiedztwa, które z drugiej strony może zwiększać poczucie bezpieczeństwa.

Zabudowa szeregowa jest zazwyczaj położona niedaleko centrum. Ceną, jaką się za to płaci, jest ograniczone pole manewru, jeżeli chodzi o rozplanowanie pomieszczeń.

Dom szeregowy – dobra lokalizacja

Jeżeli chodzi o lokalizację, to zabudowa szeregowa jest zazwyczaj położona niedaleko centrum. Często zdarza się, że szeregowce są budowane na terenach miejskich i posiadają bliski dostęp do szkół, przedszkoli i sklepów. Ceną, jaką się za to płaci, jest ograniczone pole manewru, jeżeli chodzi o rozplanowanie pomieszczeń w domu

Dodatkowo nie zawsze lokalizacja budynku względem stron świata jest dla mieszkańców korzystna; znacznie trudniej tak zaplanować pomieszczenia, aby były dobrze oświetlone i maksymalnie została wykorzystana darmowa energia słoneczna. Nie da się ukryć, że w tego rodzaju budynkach występują dwie ściany pozbawione okien. Ponadto istnieje trudność w rozbudowie i adaptacji tego rodzaju domów na siedzibę kilku pokoleń. Wynika to z faktu, że zazwyczaj utrudnione jest zaprojektowanie dodatkowego wejścia. 

Dużą sztuką w aranżacji domów dwupokoleniowych jest połączenie przestrzeni w taki sposób, aby stanowiła jedną całość przy zachowaniu odrębności jej poszczególnych części.

Dom dwupokoleniowy – jakie ma zalety?

W przeciwieństwie do budynków szeregowych, domy dwurodzinne (dwupokoleniowe) są obecnie jedną z alternatyw dla budownictwa jednorodzinnego wolnostojącego. Mieszczą one w swojej bryle dwa mieszkania podobnej wielkości lub jedno większe, drugie mniejsze. Są to rozwiązania wybierane przez osoby, które chcą zapewnić miejsce zamieszkania rodzicom lub dzieciom. Stwarza to większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie gdy któraś z rodzin wymaga pomocy lub opieki, a przy tym chce zachować prywatność.

Szczególną zaletą tych obiektów jest to, że można spokojnie wyjechać na urlop, nie zostawiając domu bez nadzoru. Daje to możliwość takiego zaplanowania wakacji, aby zawsze jedna z rodzin pozostała w tym czasie na miejscu.

 

Domy dwurodzinne mogą składać się z dwóch jednakowych mieszkań lub jednego mniejszego i drugiego większego
Domy dwurodzinne mogą składać się z dwóch jednakowych mieszkań lub jednego mniejszego i drugiego większego

 

Jak zaplanować układ funkcjonalny w domu dwurodzinnym?

W domach dwurodzinnych układ funkcjonalny z reguły planuje się na jeden z dwóch sposobów. Można umieścić jedno wspólne wejscie do dwóch mieszkań. W takiej sytuacji w środku znajduje się klatka schodowa, która prowadzi na drugą kondygnację. Każde z miekszań może zajmować całą kondygnację, wspólna może pozostać, oprócz wiatrołapu, także kotłownia. Jeżeli klatka schodowa będzie zlokalizowana tuż przy wejściu, zapewni to dużą dozę swobody mieszkańcom drugiej kondygnacji. W domu dwurodzinnym mieszkania mogą też różnić się między sobą wielkością. W takiej sytuacji większy lokal zajmie również część parteru. Jeszcze inne rozwiązanie polega utworzeniu osobnych wejść do każdego z mieszkań. Taki budynek na pierwszy rzut oka może do złudzenia przyminać dom w zabudowie bliźniaczej (czy nim rzeczywiście jest, decydują kwestie techniczne związane z jego konstrukcją). Oddzielne wejścia niewatpliwie zapewniają największy komfort i prywatność użytkownikom.

Domy dwupokoleniowe zawsze powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ponadto w ich aranżacji dużą sztuką jest połączenie przestrzeni, tak aby stanowiła jedną całość przy zachowaniu odrębności jej poszczególnych części. Odpowiednie przygotowanie projektu pozwala na zachowanie komfortu prywatności, a jednocześnie umożliwia bliski kontakt z rodziną. Dobrze zaprojektowany dom dwurodzinny pozwala na dużą intymność obydwóm rodzinom. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.