Zakup starego domu z bali

Drewniane domy doskonale prezentują się w krajobrazie leśnym, górskim oraz na wsiach. Urokliwy wygląd oraz zapach żywicy sprawia, że nawiązujące do tradycji domy z bali cechuje przytulny, gościnny charakter. Dobrym rozwiązaniem dla zwolenników pełnych wdzięku starych drewnianych domów mających swoją historię jest kupno gotowego domu z rynku wtórnego.

Wybierając stary dom z bali w celu renowacji, unikniemy niespodzianek pojawiających się w pierwszych latach użytkowania domu, a więc wad drewna oraz defektów powstałych na skutek nieprawidłowego wykonania. W budynku stojącym kilkanaście lat wszelkie ewentualne wady wykonawcze z pewnością już się ujawniły. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dobrze przyjrzeć się drewnianemu budynkowi, w którym mamy zamieszkać. Aby nie rozczarować się dużym kosztem remontu domu, którego się nie spodziewaliśmy, należy zwrócić uwagę na wszelkie usterki bali oraz konstrukcji domu. Niektóre defekty sprawią, że odnowa domu będzie nieopłacalna. Kupno nowego domu drewnianego o nienagannym wyglądzie to niewątpliwie duży koszt. Taniej kupimy dom z rynku wtórnego mający już kilka lat. Wydatki związane z remontem starego domu będą niższe, jeśli dom został poprawnie zbudowany ze zdrowych materiałów.

Przeniesienie starego domu

Dla posiadaczy działki dostosowanej do potrzeb i preferencji inwestorów dobrym rozwiązaniem okaże się przeniesienie domu. Wcześniej jednak należy sprawdzić warunki zawarte w planie zagospodarowania terenu oraz zwrócić uwagę na dopasowanie domu do otoczenia. Pełen uroku drewniany dom źle będzie wyglądał na osiedlach mieszkaniowych w okolicach dużego miasta. Zamiast planowanego efektu estetycznego mającego stworzyć przytulne miejsce dla całej rodziny możemy narazić się na śmieszność. Dlatego przed przeniesieniem domu należy sprawdzić, czy będzie on pasował do nowego otoczenia. Chcąc przenieść stary dom z historią w inną okolicę, warto powierzyć tę pracę doświadczonej, fachowej firmie, która dokładnie zabezpieczy drewniane elementy konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę, oceniając stan drewnianego domu?

Największym zagrożeniem dla drewna nie jest ogień, lecz woda. Zawilgocenie może sprawić, że bale zaczną gnić oraz pękać. Jeśli dom stoi na gliniastej ziemi, należy zwrócić uwagę na fundamenty, które mogły być poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci. Ważnym elementem, który trzeba skontrolować, są węgły. Jeśli są zniszczone, naprawa domu będzie nieopłacalna. Oznaką niezdrowego drewna będą widoczne ubytki, wykwity oraz plamy w drewnianych ścianach. Naturalny kolor drewna w szarym kolorze powstałym na skutek wpływu deszczu i promieniowania słonecznego świadczy o tym, że bale są zdrowe. Jeśli drewno ma zacieki, jego kolor jest siny, zielony, czarny, czerwony, świadczy to o jego degradacji. Zapach stęchlizny czy kwaśna woń jest oznaką rozpoczętych procesów gnilnych. Stare drewniane domy mogą zawierać także instalacje w kiepskim stanie. Należy pamiętać o konieczności dostosowania ich do obecnie panujących wymogów. Im więcej elementów sprawdzimy przed zakupem domu, tym mniej będziemy zaskoczeni w czasie remontu. Jednak powinniśmy pamiętać, że wiele defektów ujawnia się dopiero podczas prowadzonych prac remontowych, dlatego należy zarezerwować asekuracyjną pulę pieniędzy w razie nieprzewidzianych problemów. Remontując stary dom, trzeba pamiętać o konieczności jego docieplenia. Domy drewniane uważane są za ciepłe, jednak te stare nie spełniają współczesnych wymagań cieplnych. Docieplenia będą wymagały ściany zewnętrzne, dach, strop oraz podłoga parteru.

Zabezpieczenie drewna przed niszczeniem

Podczas renowacji domu zaleca się zabezpieczyć drewno przed dalszym niszczeniem. Aby pozbyć się owadów w belach domu, który będziemy przenosić, należy je osuszyć w suszarni, w której wysoka temperatura zniszczy także larwy oraz jaja. W przypadku gdy dom nie będzie przenoszony, w otwory w drewnie utworzone przez owady musimy wstrzyknąć środek owadobójczy, a następnie zaimpregnować drewno. Przed wilgocią ochroni dom specjalny lakier do zastosowań zewnętrznych. Dawniej używane preparaty do ochrony drewna dziś są niedopuszczalne, dlatego może się okazać, że w drewnie nimi pokrytym trzeba będzie wymienić całą powierzchnię. Jednak warto pamiętać, że drobne ubytki i wady w drewnie dodają mu uroku i niepowtarzalnego charakteru.

Komentarze

  • CtrlCctrlV 2018-04-21T17:38:53Z

    Ładnie to tak kopiować artykuł muratora? Prawa autorskie są?

    • Tooba.pl 2018-04-23T12:04:48Z

      Prosimy o podesłanie linka do artykułu, który Pana/Pani zdaniem jest skopiowany. Dbamy o unikalne treści i merytorykę strony, także będziemy wdzięczni za potwierdzenie tej sugestii.

    • Kamillo 2016-06-14T11:01:32Z

      Dzisiaj się nie remontuje starych nieruchomości, dzisiaj się burzy i buduje nowe:) Kogo na to stać? Remont starego domu to koszt znacznie większy niż zbudowanie nowego.

      • Jurek K 2011-12-14T17:26:37Z

        Remont starego domu z bali, to zajęcie dla pasjonatów. Dobra ekipa remontowa to podstawa. Prac jest dużo więcej niż szacowane przy oględzinach podczas zakupu domu. Przeżyłem to i służę radą. Ale wynik końcowy osłodzi wszelkie koszty remontu, szczególnie domu zabytkowego.