Zimowy ogród atrakcyjnym miejscem domu

Osobom ceniącym żywą zieleń również w sezonie chłodnych i ciemnych dni można polecić ogrody zimowe. Są to zazwyczaj przeszklone konstrukcje przybierające formę werand, które pozwalają na wykorzystanie promieniowania słonecznego. Główna idea "zielonej izby" była znana już pod koniec XIX wieku, ale dopiero w latach 80. ubiegłego wieku została ponownie doceniona.

Jednak zaprojektowanie domowej oranżerii ze względu na dobór odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych wcale nie jest takie proste. Inwestorzy, którzy chcą skusić się na wybudowanie takiej szklarni, muszą mieć pewność, że będzie ona ciepłym, a zarazem dobrze napowietrzonym i suchym miejscem wypoczynku. Głównym, choć niejedynym problemem może okazać się brak szczelności w połączeniu szklanego obiektu z resztą domu.

Zagospodarowanie istniejącego tarasu

Najkorzystniejszym konstrukcyjnie rozwiązaniem jest uwzględnienie ogrodu zimowego w trakcie tworzenia projektu całego budynku. Takie podejście daje wówczas dużo swobody co do usytuowania słonecznej werandy. Oczywiście istnieje również możliwość dobudowania werandy do postawionego obiektu. Wówczas niestety jesteśmy ograniczeni wyborem najbardziej optymalnej lokalizacji zielonego zakątka. Praktycznym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się przystosowanie istniejącego balkonu lub tarasu. Do tego celu stosowane są specjalne konstrukcje, które dają możliwość przesuwania szklanych elementów, zapewniają odpowiednią temperaturę oraz regulację nasłonecznienia.

Właściwe umiejscowienie ogrodu zimowego

Zanim przejdziemy do rozplanowywania umiejscowienia ogrodu, warto zastanowić się nad rolą, jaką zimowy ogród ma w naszym domu pełnić. W zależności od przeznaczenia tego pomieszczenia trzeba będzie dokonać odpowiedniej aranżacji oraz doboru rozwiązań konstrukcyjnych. Inaczej rozplanujemy pokój służący do relaksacji, a w inny sposób gabinet lub pomieszczenie na spotkania biznesowe.

Konstrukcja otwarta czy zamknięta?

Jeżeli podczas korzystania z oranżerii planujemy pozyskać naturalną energię słoneczną, zimowy ogród musi zostać odpowiednio umiejscowiony względem stron świata oraz miejsca w bryle. Nie bez znaczenia pozostaje forma samego domu. Jest to szczególnie istotna kwestia dla utrzymania roślin w dobrej kondycji, gdyż bez nich weranda nie ma racji bytu. Biorąc po uwagę lokalizację werandy względem bryły budynku, wyróżniamy konstrukcje kontaktowe (otwarte) oraz penetracyjne, czyli zamknięte. Obecnie można się jeszcze spotkać z poglądem, że domowa oranżeria służy głównie przedłużeniu sezonu, czyli można z niej korzystać od wiosny do jesieni, zaś zimą pomieszczenie pomaga zatrzymać w budynku trochę ciepła. Dzisiejsze dostępne technologie, np. izolacji termicznej, sprawiają, że przestrzeń ogrodu jest włączona do całorocznego obszaru użytkowego domu.

Jakie funkcje może pełnić przeszklone pomieszczenie?

Po pierwsze, znakomicie sprawdzi się jako pokój dzienny. Kiedy weranda staje się przedłużeniem salonu, przestrzeń ogrodu znakomicie przenika do jego wnętrza, płynnie integrując budynek z otoczeniem. Z doborem odpowiednich mebli nie powinno być najmniejszego problemu, gdyż ratan czy wiklina znakomicie spiszą się w tej roli. A gdyby tak sprawdzić, czy zieleń poprawia apetyt, i urządzić w zimowym ogrodzie jadalnię? Z całą pewnością każde śniadanie spędzone wśród soczystej zieleni wyposażyłoby mieszkańców domu w dużą porcję energii. Dla wielbicieli gotowania świeże zioła pochodzące z uprawy własnego ogródka ziołowego to wprost idealne rozwiązanie. Faktycznie, można w oranżerii urządzić kuchnię, lecz wymaga to wprowadzenia wielu instalacji. Być może lepszym rozwiązaniem okaże się usytuowanie obok kuchennego pomieszczenia niewielkiej szklarni z ziołami. Niekiedy na takiej werandzie urządza się pracownię artystyczną lub gabinet. Sprzyja temu dobre doświetlenie pomieszczenia. Zimowy ogród można także urządzić w strefie wejściowej.

Niezależnie od sposobu zagospodarowania zielonego pokoju jego obecność wpłynie na poprawę komfortu mieszkania, umożliwi relaks w niepowtarzalnym mikroklimacie, a wszystko to będzie na wyciągnięcie ręki przez cały rok.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.