Ile kosztuje ocieplenie domu pianką PUR?

Termoizolacja przy użyciu pianki PUR zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to bowiem rozwiązanie praktyczne, solidne i nowoczesne, a przy tym nieszkodliwe dla zdrowia. Oczywiście, planując jej zastosowanie, warto zwrócić uwagę na koszta przedsięwzięcia.

Ocieplanie domu
Ile kosztuje ocieplenie domu pianką PUR?

Pianka poliuretanowa (PUR) jest materiałem termoizolacyjnym znanym od dość dawna i od lat z powodzeniem stosowanym w większych obiektach, takich jak chłodnie. W domach jednorodzinnych pianka ta wciąż nie jest zbyt rozpowszechniona, ale coraz więcej osób decyduje się na jej zastosowanie, zwłaszcza do termoizolacji poddaszy.

Pianka PUR - rodzaje i sposób wykorzystania

Pianka PUR występuje w trzech podstawowych rodzajach, różniących się właściwościami:

  • piana otwartokomórkowa;
  • piana zamkniętokomórkowa;
  • płyty z pianki zamkniętokomórkowej.

Dwa pierwsze rodzaje nanosi się natryskowo przy pomocy specjalnego agregatu. Płyty z kolei są twarde i wytrzymałe. Podobnie jak styropianowe czy z twardej wełny mineralnej, muszą być docinane przy układaniu. Różnica pomiędzy poszczególnymi piankami PUR jest zatem istotna pod względem wykonawczym, dotyczy bowiem sposobu pracy i osiąganego efektu.

Pianka aplikowana natryskowo sama dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc, toteż sprawdza się wszędzie tam, gdzie więźba ma skomplikowaną konstrukcję, wiele załamań, krzyżujących się elementów, itp. Z kolei sztywne płyty cechuje duża wytrzymałość mechaniczna, porównywalna z bardzo twardymi odmianami styropianu. Układanie ich wymaga starannego przycinania na wymiar. Dlatego w ociepleniu dachów najczęściej używa się ich jako tzw. izolacji nakrokwiowej - mocując je do więźby od góry. Przy tym płyty są na tyle wytrzymałe, że można je przytwierdzać bezpośrednio do krokwi, tworzą więc nośny podkład pod pokrycie. Pianka w postaci płyt ma zbliżone właściwości do natryskiwanej piany zamkniętokomórkowej, aczkolwiek do izolacji dachu z reguły używa się odmiany otwartokomórkowej, znacznie różniącej się najważniejszymi właściwościami. Pianka zamkniętokomórkowa jest znacznie droższa, a także cięższa, lepiej izolująca i odporna na działanie wody, dlatego najczęściej stosuje się do izolacji fundamentów, tarasów bądź podłóg.

Termoizolacja pianką PUR - ceny

Koszta ocieplenia domu wynikają z wielu czynników, spośród których bardzo istotna jest konstrukcja budynku. Im bardziej finezyjna, czyli skomplikowana, tym robocizna okaże się droższa. Przykładowo, na cenę termoizolacji poddasza pianką poliuretanową (PUR) wpływają wszelkiego rodzaju utrudnienia, takie jak chociażby lukarny o złożonej geometrii, narożniki, połączenia ścian ze skośnym dachem, załamania i inne. Koszta zależą m.in. od tego, na ile cała konstrukcja utrudni i wydłuży pracę ekipy. Grubość nakładanej warstwy wynosi przeważnie od 15 do 18 centymetrów - fachowy dbają o to, by parametr ten pozostał zachowany, a zewnętrzna powierzchnia nałożonej pianki była jak najbardziej wyrównana, co także jest uwzględniane w cenniku oraz wycenie zlecenia.

Ogólnie rzecz ujmując, orientacyjny przedział cenowy za termoizolację poddasza pianką PUR o grubości 15 do 20 cm, przy 100 metrach kwadratowych, waha się w przedziale od około 60 do około 90 zł za metr kwadratowy, w zależności od regionu.

Gdzie szukać dobrych ofert ocieplenia pianką PUR?

Do wykonania termoizolacji domu przy użyciu pianki PUR zatrudnić należy solidnych fachowców, dysponujących odpowiedniki kwalifikacjami, uprawnieniami, doświadczeniem oraz sprzętem. Wykonawców takich można znaleźć bardzo łatwo, dzięki sprawdzonym portalom ogłoszeniowym. Przykładowo, wystarczy wpisać w wyszukiwarce: Ocieplanie pianką PUR na Oferteo.pl i nawiązać kontakt z wybraną firmą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.