Komfort termiczny w domu: Jak zabezpieczyć się przed utratą ciepła?

Utrata ciepła negatywnie wpływa na komfort termiczny domowników, a także przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto się przed tym zabezpieczyć, stosując materiały chroniące dom przed wilgocią. Świetnym wyborem jest między innymi folia paroizolacyjna. Sprawdź, jakie pełni funkcje i jakie korzyści daje jej zastosowanie.

Dom zaizolowany termicznie, którego dach jest pokryty śniegiem
Komfort termiczny w domu: Jak zabezpieczyć się przed utratą ciepła?

Jakie są główne przyczyny utraty ciepła w domu?

W trakcie eksploatacji każdy dom emituje ciepło, które powinno pozostać w ogrzewanych pomieszczeniach. Często jednak w okresie jesienno-zimowym dochodzi do jego przedostawania się na zewnątrz, na co wpływ mogą mieć mostki termiczne, czyli szczeliny w przegrodach. Mogą one wystąpić w wielu miejscach, w tym:

  • na połączeniach stropu czy dachu ze ścianami zewnętrznymi albo balkonu ze stropem;
  • w okolicach komina;
  • na nadprożach;
  • na fundamentach czy ścianach piwnic;
  • w pobliżu okien oraz drzwi.

W budynku mogą pojawić się mostki:

  • punktowe – to miejsca, które z różnych względów zostały przewiercone, na przykład pod śruby czy rury;
  • liniowe – są skutkiem nieprawidłowego wyboru materiałów budowlanych albo niewłaściwego montażu.

Wśród przyczyn strat ciepła w domu wymienić należy również wady konstrukcyjne budynku, na przykład źle zaizolowany fundament, uszkodzenia ścian wywołane ruchami podłoża czy brak wentylacji lub jej nieprawidłowe działanie.

Pamiętaj, że najwięcej ciepła ucieka zwykle przez dach (25–30%) oraz ściany i narożniki (20–25%), dlatego takie miejsca należy odpowiednio zabezpieczyć. W tej roli idealnie sprawdzi się folia paroizolacyjna.

Jakie materiały izolacyjne pomagają utrzymać komfort termiczny w domu?

Aby ciepło nie uciekało z domu, konieczny jest odpowiedni system izolacji. Do wyboru masz wiele materiałów, na przykład:

  • styropian, czyli polistyren ekspandowany (EPS), którego cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz mała gęstość;
  • styrodur (polistyren ekstrudowany – XPS) – poza dobrą izolacyjnością termiczną wyróżnia go duża wytrzymałość mechaniczna;
  • wełna mineralna, zarówno szklana, jak i skalna – ta pierwsza wytrzymuje temperatury rzędu 500°C, natomiast druga 700–1000°C;
  • pianka poliuretanowa PUR – nakładana przez natrysk, zapewnia szczelne pokrycie podłoża.

Takie materiały stosuje się na ścianach i dachu oraz do ocieplenia poddasza użytkowego. W wielu sytuacjach jednak nie wystarczają, dlatego polecany jest montaż folii paroizolacyjnej.

Pracownik firmy budowlanej kładzie styropian na dom

Jak folia paroizolacyjna chroni Twój dom przed utratą ciepła?

Folia paroizolacyjna to materiał służący do uszczelnienia ścian, stropów i dachu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie przegród zewnętrznych przed wilgocią. Umieszcza się ją od strony ciepłego pomieszczenia.

Można ją zamocować wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej, czyli jej skraplania w wyniku zetknięcia się z zimnym powietrzem. Montuje się ją nad:

  • użytkowym i nieużytkowym poddaszem, pod krokwiami, między warstwą ocieplenia a płytami gipsowo-kartonowymi;
  • drewnianym albo betonowym stropem – w takim wypadku montaż folii paroizolacyjnej polega na jej nałożeniu na stropie i zalaniu posadzką;
  • nieogrzewanymi piwnicami, bezpośrednio pod panelami czy podłogą drewnianą, winylową albo laminowaną znajdującą się w salonie bądź przedpokoju.

Folia paroizolacyjna jest umieszczana również w ścianach zewnętrznych – dotyczy to między innymi domów szkieletowych.

Jakie są skuteczne strategie zabezpieczania domu przed utratą ciepła?

Aby zapobiec stratom ciepła w domu, konieczny jest montaż folii paroizolacyjnej. Za jej pomocą warto zabezpieczyć wszelkie przegrody pomiędzy przestrzeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. Jest wymagana między innymi przy wełnie mineralnej.

Do wyboru jest folia paroizolacyjna:

  • aluminiowa, oznaczona PE-AL – jest bardzo szczelna i trwała, odbija nawet 90% energii cieplnej, dlatego stosuje się ją wszędzie tam, gdzie dochodzi do intensywnego skraplania pary wodnej;
  • polietylenowa (PE), która może być żółta lub biała – ta druga jest wzmocniona dodatkowym uzbrojeniem; materiał polecany jako izolacja podłóg w pomieszczeniach;
  • aktywna (PP) – składa się z dwóch warstw, czyli filmu funkcyjnego oraz warstwy nośnej; warto ją wybrać do izolacji paneli czy płyt gipsowo-kartonowych.

Jeśli interesuje Cię folia paroizolacyjna, jak kłaść to pytanie, które na pewno sobie zadajesz. Montaż jest stosunkowo prosty, gdyż wymaga jedynie oczyszczenia i odtłuszczenia podłoża, ułożenia pasów na zakładkę, wynoszącą 15–30 cm (folia powinna leżeć luźno i nie mieć zmarszczeń) oraz przytwierdzenia materiału, do czego przyda się klej do folii paroizolacyjnej, a jeśli powierzchnia jest gładka, możesz użyć specjalistycznej taśmy.

Osoba zmniejsza temperaturę na grzejniku

Jakie są korzyści z zabezpieczania domu przed utratą ciepła?

Jeśli w Twoim domu znajdzie się folia paroizolacyjna aluminiowa albo polietylenowa, ochronisz przegrody zewnętrzne, a także poszczególne warstwy ocieplenia przed zawilgoceniem. W trakcie eksploatacji domu w zasadzie codziennie dochodzi do wytwarzania pary wodnej – powstaje ona w trakcie kąpieli czy gotowania. Część jest odprowadzana za pomocą wentylacji, natomiast reszta przenika w głąb budynku.

Dzięki folii paroizolacyjnej nie ma ryzyka, że para wodna będzie się skraplać na przegrodach, do zapobiegnie:

  • zagrzybieniu płyt g-k;
  • skruszeniu betonu;
  • zawilgoceniu wełny mineralnej i utracie przez nią właściwości cieplnych – mokra wełna może zwilżyć drewniane elementy konstrukcji dachu, doprowadzając do ich zniszczenia.

Folia paroizolacyjna powstrzymuje rozwój wilgoci również w pomieszczeniach wewnętrznych. Redukuje ono ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników. Inne korzyści to zwiększenie komfortu cieplnego i ograniczenie wydatków na rachunki za ogrzewanie – dzięki folii likwidowane są mostki termiczne, co sprawia, że ciepło nie wydostaje się z budynku i nie dochodzi do strat energii.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.