Na czym polega stan pod klucz? Zalety i wady budowy domów pod klucz

Stan pod klucz to etap budowy domu, który następuje po stanie deweloperskim i jest coraz częściej wybierany przez inwestorów. Domy pod klucz wykańczane są w taki sposób, aby po oddaniu nieruchomości można się było od razu do nich wprowadzić. W artykule przybliżamy Wam zakres prac obejmujący stan pod klucz oraz przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania.

Dom jednorodzinny z basenem
Danwood
Stan pod klucz – jakie prace wykończeniowe obejmuje?

Budowa domów pod klucz – na czym polega?

Firmy deweloperskie oddają nieruchomości w trzech wariantach: 

 

  • w stanie surowym (stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty), 
  • w standardzie deweloperskim, 
  • w stanie pod klucz. 

W stanie surowym otwartym ekipa budowlana wykona: fundamenty, izolacje, ściany, schody betonowe, stropy, konstrukcję dachu. Stan surowy zamknięty prócz wymienionych wyżej prac obejmuje również wykończenie otworów okiennych i drzwiowych, wykonanie pokrycia dachowego oraz bramę garażową.

W nieruchomościach w standardzie deweloperskim zostały najczęściej wykonane dodatkowo: instalacje (elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna), wylewki na podłodze, tynki wewnętrzne (na ścianach i sufitach) i tynki zewnętrzne. Warto podkreślić, że prace składające się na standard deweloperski mogą różnić się w zależności od dewelopera, natomiast budynek nie nadaje się do zamieszkania i wymaga wykończenia wnętrz.

Budowa domów pod klucz polega na przeprowadzeniu przez dewelopera kompleksowych prac budowlanych i wykończeniowych, dzięki czemu oddana nieruchomość nadaje się od razu do zamieszkania. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla inwestora ze względu na brak konieczności zatrudnienia ekipy budowlanej oraz innych wykonawców do dodatkowych prac wykończeniowych. Poszczególne elementy wykończenia i aranżacji wnętrz, w tym materiały, wybierane są przez inwestora z katalogu. 

Warto jednak wspomnieć o tym, że zakres prac oraz sposób wykończenia domów pod klucz zależny od oferty danego dewelopera. Prócz opcji podstawowych, których zakres wymieniamy w dalszej części artykułu, można zdecydować się na oferty o podwyższonym standardzie lub oferty premium. Obejmują one między innymi wybór wysokiej jakości materiałów budowlanych – podstawowy pakiet wiąże się najczęściej z zastosowaniem standardowych materiałów budowlanych z niższych lub średnich półek cenowych. Standard wykończenia jest ustalany podczas podpisywania umowy. Inwestor ma pełen wgląd w kosztorys oraz zna projekt wykończenia wnętrz jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Stan pod klucz – jakie prace wykończeniowe obejmuje?

Przyjmuje się, że na podstawowe wykończenie domów pod klucz składają się takie prace jak:

 

  • ocieplenie oraz otynkowanie elewacji;
  • wykończenie ścian we wszystkich pomieszczeniach;
  • wykończenie podłóg we wszystkich pomieszczeniach;
  • montaż schodów;
  • montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych;
  • montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych;
  • montaż szaf wnękowych;
  • montaż gniazdek i włączników;
  • montaż urządzeń sanitarnych w łazience (w tym montaż kabiny prysznicowej z wykonaniem odpływu lub wanny);
  • montaż sprzętu AGD w kuchni.

Wykonawcy w ramach podwyższonych pakietów mogą oferować również dodatkowe opcje, takie jak na przykład: montaż oświetlenia, montaż zabudowy kuchennej, wyposażenie wszystkich wnętrz w meble. Ponownie podkreślimy, że zakresy pakietów mogą różnić się w zależności od oferty. 

Decydując się na budowę domu pod klucz, wszystkie prace budowlane i wykończeniowe wykonuje jedna firma. Etapy budowy są takie same w przypadku domów murowanych, jak i domów drewnianych oraz domów w konstrukcji szkieletowej.

Domy pod klucz – jakie są zalety i wady wykończenia pod klucz?

Nowoczesny dom jednorodzinny
Danwood

Największą zaletą domów pod klucz jest oszczędność nerwów. Inwestor może od razu wprowadzić się do domu, przy czym nie musi wybierać, nadzorować czy koordynować prac kilku ekip budowlanych oraz pilnować dostaw materiałów – tym wszystkim zajmuje się wykonawca.

Wybierając domy pod klucz, będziemy od razu znać całkowity koszt budowy i wykończenia, a także określimy docelową aranżację wnętrz. Na prace wykończeniowe powinna przysługiwać rękojmia, natomiast na materiały budowlane i inne zakupione produkty – gwarancja.

Kolejna zaleta to oszczędność czasu – przyjmuje się, że wybór wykończenia pod klucz wiąże się z przyspieszeniem budowy domu o kilka miesięcy. Co więcej, domy pod klucz są projektowane po konsultacjach z architektami, dlatego też są urządzane z dbałością o estetykę i spójność aranżacyjną.

Natomiast do najsłabszych stron wykończenia domów pod klucz należy brak wpływu na sposób aranżacji. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, inwestorzy najczęściej wybierają gotową aranżację wnętrza z katalogów. Oznacza to, że większość domów pod klucz będzie urządzona w podobny sposób. Indywidualny charakter wnętrza będzie można podkreślić natomiast na przykład za pomocą dodatków. Niektórzy deweloperzy oferują również ofertę premium z możliwością realizacji prac wykończeniowych według indywidualnego projektu.

Wykończenie nieruchomości pod klucz wiąże się też z wyższą ceną – w porównaniu do nieruchomości w stanie deweloperskim. Przyjmuje się, że koszt wykończenia pod klucz może być wyższy o średnio 10%, a w przypadku droższych opcji nawet o 20%.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.