Okna PCV a izolacja akustyczna – czy są skuteczne?

Wybierając okna PCV, największą uwagę zwraca się na ich energooszczędność. Nie ma się też czemu dziwić – w końcu to właśnie przez skrzydła okienne ucieka znaczna część zgromadzonej w domu energii termicznej. Podczas zakupów warto jednak przyjrzeć się kolejnemu niezwykle ważnemu parametrowi, jakim jest współczynnik izolacji akustycznej. Jest to ważne, ponieważ właśnie od niego zależeć będzie zdolność okna do tłumienia dźwięków dobiegających spoza mieszkania.

Otwieranie okna w domu
Okna PCV a izolacja akustyczna – czy są skuteczne?

Co to są okna plastikowe i w jaki sposób są one zbudowane?

Okna plastikowe, w potocznej mowie znane również jako okna PCV, są konstrukcją opartą na wytrzymałym tworzywie sztucznym w postaci polichlorku winylu. Umożliwia on tworzenie wysokiej klasy skrzydeł okiennych o niezwykle niskiej tolerancji wymiarowej, jaka jest praktycznie nieosiągalna dla wariantów wykonanych z litego drewna. Dzięki temu okna plastikowe umożliwiają szczelne zamknięcie, co w połączeniu z zastosowaniem wysoce elastycznych uszczelek niemal całkowicie uniemożliwia wydostawanie się cennej energii termicznej na zewnątrz budynku.

Budowa okien plastikowych opiera się na zastosowaniu profili wykonanych z PVC stanowiących ramę okienną. Każdy z nich składa się ze specjalnych komór powietrznych, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej oraz akustycznej.

Niezwykle ważną rolę odgrywają również same szyby. Okna plastikowe są zbudowane zazwyczaj z przynajmniej trzech odrębnych tafli szkła, pomiędzy którymi także uwięziona jest warstwa powietrza.

W tym momencie należy również uściślić pewną kwestię związaną z nazewnictwem dotyczącym okien plastikowych. Otóż tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak PCV. Jest to tylko i wyłącznie przeinaczona nazwa polichlorku winylu poprawnie określanego mianem PVC lub w przypadku spolszczonej wersji – PWC.

Jednak na przestrzeni lat błędny skrót zdążył już na stałe zadomowić się w podświadomości Polaków. Dlatego też mówiąc o oknach plastikowych, zazwyczaj używa się skrótu PCV. Nie jest to co prawda  poprawne nazewnictwo, ale w praktyce żaden sprzedawca lub monter stolarki okiennej nie będzie miał tego za złe. 

Montaż okna

W jaki sposób określa się stopień izolacji akustycznej okien PCV?

Stopień izolacji akustycznej okna PCV określany jest jako współczynnik tłumienia dźwięku (Rw), a do jego określenia wykorzystywane są decybele (dB). Im jest on wyższy, tym lepiej skrzydło okienne będzie tłumić dochodzący z zewnątrz hałas.

Warto jednak poświęcić chwilę na zrozumienie, w jaki sposób interpretuje się współczynnik Rw. Otóż jest to nic innego, jak różnica pomiędzy wysokością dźwięku dobiegającego z zewnątrz a poziomem hałasu, który przedostaje się do środka budynku. Oznacza to, że okno dźwiękoszczelne oznaczone symbolem Rw = 46 wytłumi wszystkie zewnętrzne odgłosy o 46 decybeli.

Pozornie może wydawać się to niewielką redukcją, natomiast w praktyce pozwala to wyciszyć dźwięk poruszających się z autostradową prędkością samochodów do praktycznie niesłyszalnego poziomu hałasu panującego w przeciętnej bibliotece. 

Kiedy warto wyposażyć mieszkanie w dźwiękoszczelne okna?

Dźwiękoszczelne okna PCV będą też niemal obowiązkowym wyborem dla domów oraz mieszkań położonych w bezpośrednim sąsiedztwie nitek transportowych. W szczególności dotyczy to:

  • linii kolejowych,
  • korytarzy powietrznych lotnisk,
  • autostrad, miejskich obwodnic oraz ruchliwych odcinków dróg krajowych.

Na okna o wysokim współczynniku Rw powinny się też zdecydować osoby mieszkające w blokach zlokalizowanych wokół obiektów użytku publicznego, takich jak przedszkola oraz szkoły podstawowe. W sąsiedztwie takich placówek niemal zawsze zlokalizowane są place zabaw, na których powierzchni od wczesnych godzin porannych do wieczora bawią się dzieci. Emitowany w ten sposób hałas w szczególności będzie przeszkadzać osobom pracującym zdalnie, rozpraszając i utrudniając skupienie się na realizowanych przez nie zadaniach.

Zakup okien dźwiękoszczelnych będzie także dobrą decyzją podczas modernizacji budynków biurowych znajdujących się w strefach przemysłowych. Pomoże to odizolować przestrzeń biurową od odgłosów okolicznych fabryk oraz zakładów produkcyjnych.

Okno PVC

Dźwiękoszczelne okna PCV – czy warto do nich dopłacić?

Zdecydowanie tak! W porównaniu do zwykłych skrzydeł okiennych okna dźwiękoszczelne będą nieco droższe, ale tak naprawdę dopłatę powinno się traktować jako inwestycję w spokój ducha. Dobrej klasy dźwiękoszczelne okna plastikowe będą doskonale wyciszać nieprzyjemne hałasy dochodzące z zewnątrz, tłumiąc je do niemal niesłyszalnego w środku budynku poziomu. Pozwoli to całkowicie odciąć się od miejskiego zgiełku, szumu przejeżdżających samochodów i karetek pogotowia.

 

 

Materiał partnera

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.