Stiuk wenecki - pomysł na efektowne wykończenie ściany w domu

Stiuk wenecki jest jednym z najstarszych rodzajów tynków dekoracyjnych, którego korzenie sięgają czasów starożytnych. Obecnie wraca zainteresowanie taką dekoracją ze względu na nawiązanie do naturalnych form materiałów. Poznajcie technikę układania tego tynku warstwowego i możliwości jego zastosowania w aranżacji.

Stiuk wenecki na ścianie
Stiuk wenecki - pomysł na efektowne wykończenie ściany w domu

Stiuk wenecki - co to takiego?

Wybierając akcesoria wykończeniowe do wnętrz domu, można spotkać określenie stiuk wenecki. To rodzaj tynku dekoracyjnego, który nasuwa skojarzenia z włoskimi budowlami sakralnymi. Sama nazwa pochodzi od włoskiego słowa stucco, które oznacza lustro.

Tego typu dekoracja rzeczywiście pochodzi jeszcze z czasów antycznych, a nazwę zawdzięcza, zdobywającej popularność nieco później, Republice Wenckiej. Dawniej był wykorzystywany do dekoracji obiektów sakralnych i wnętrz pałacowych. Obecnie używa się go do wykańczania wnętrz mieszkalnych.

Stiuk to tynk dekoracyjny warstwowy, który wyglądem przypomina strukturę kamieni naturalnych. Ma połyskującą powierzchnię, często z widocznymi przetarciami. Stanowi ciekawą alternatywę nie tylko dla płytek ceramicznych, ale bardzo popularnych tynków imitujących beton.

Z technicznego punktu widzenia stiuk wenecki to tynk gipsowy, cementowy lub stanowiący mieszankę obu składników. Charakteryzuje się krótkim czasem wiązania. Może mieć dodatek specjalnego piasku kwarcowego. Dawniej dodawano do niego mączkę marmurową. Obecnie zastępują ją składniki na bazie akrylu.

Jak uzyskać efekt stiuku weneckiego?

Nowoczesne materiały i technologie sprawiają, że dziś znacznie łatwiej jest wykonać tynk dekoracyjny. Można przygotować go w klasyczny sposób lub skorzystać z żywic polimerowych.

Stiuk wapienny

To rodzaj tynku przygotowywany w sposób najbardziej zbliżony do klasycznego. Można przygotować mieszankę samodzielnie na budowie, wykorzystując do tego wapno gaszone. Gotowa powłoka przypomina naturalny kamień poddany szlifowaniu.

Stiuk akrylowy

To rodzaj gotowej do użytku masy akrylowej, która nie wymaga przygotowywania i mieszania składników. Ze względu na zastosowanie perłowego wypełniacza i uzyskany efekt, często nazywany jest perłowym. Powierzchnia wykończona w ten sposób jest mniej połyskująca, jednak ma lepsze parametry wytrzymałościowe.

Stiuk wenecki - najważniejsze cechy

Tynk dekoracyjny typu stiuk wenecki jest bardzo uniwersalny i można układać go na każdym typie powierzchni. W zależności od potrzeb wykańcza się nim powierzchnie z tynków gipsowych i cementowych, a także surowy beton. Bez obaw można układać go także na płytach gipsowo-kartonowych. Co ważne, stiuk wenecki dobrze prezentuje się nie tylko na ścianach, ale też na sufitach.

Poza ciekawym wyglądem stiuk charakteryzuje też niezła wytrzymałość. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także zabrudzenia. Nie chłonie wilgoci, dlatego można stosować go w pomieszczeniach mokrych. Jest też odporny na zabrudzenia i nie sprawia problemu w czasie czyszczenia.

Stiuk wenecki to materiał o niewielkiej wydajności. Kilogram gotowej mieszanki wystarczy na pokrycie ściany o powierzchni do 2 m2. Czyni to z niego jeden z droższych materiałów wykończeniowych, choć tańszy od okładzin z naturalnych kamieni. Trzeba to wziąć pod uwagę w czasie przygotowywania materiału i szacowania kosztów.

Słabszą stroną tego wykończenia jest czasochłonne wykonanie. Trzeba poświęcić sporo czasu nie tylko na przygotowanie mieszanki, ale też formowanie jej na powierzchni ściany. Najczęściej wykonuje się co najmniej dwie warstwy, a każdą trzeba szlifować. Do pracy potrzeba precyzji i odrobiny umiejętności manualnych. W dalszej części tekstu opiszemy pokrótce technikę nakładania tego materiału.

Do jakich pomieszczeń będzie pasował stiuk wenecki?

Naturalne materiały i produkty wykończeniowe nimi inspirowane, są widoczne w wielu współczesnych stylach aranżacyjnych. W związku z tym stiuk wenecki ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Najlepiej sprawdza się w aranżacjach ceniących przepych i zdobnictwo. Można urządzić nim pomieszczenia w stylu glamour i vintage. Sprawdzi się też we wnętrzach klasycznych i rustykalnych, a odpowiednio dobrany nawet we wnętrzach loftowych.

Na uniwersalne zastosowanie wpływa też fakt, że w zasadzie w każdym pomieszczeniu można użyć tej dekoracji. Szczególnie dobrze prezentuje się w takich częściach mieszkania jak:

  • salon - nada mu eleganckiego, a wręcz luksusowego wyglądu;

  • przedpokój - tu ceniona jest jego elegancja na równi z wytrzymałością i odpornością na plamy;

  • sypialnia - sprawdzi się w eleganckich wnętrzach i wśród osób, które nie boją się poczucia chłodu w otoczeniu kamieni naturalnych;

  • łazienka - w tych pomieszczeniach warto zabezpieczyć go przed wilgocią dodatkową warstwą lakieru.

Materiał najlepiej prezentuje się jako dekoracja na pojedynczej ścianie głównej lub dwóch ułożonych równolegle. Można nim ozdobić szczególny element architektoniczny na przykład kolumnę wystający gzyms czy załamanie. Ponadto takim tynkiem można dekorować obramowania drzwi, kominków, a nawet tworzyć lamperię.

Stiuk wenecki to charakterystyczna i bardzo intensywna dekoracja. Nie tylko w minimalistycznych pomieszczeniach zbyt intensywne stosowanie tej formy może wywołać wrażenie przytłoczenia. Dlatego nie należy przesadzać z ilością stiuku w ramach jednego pomieszczenia.

Stiuk wenecki - kolorystyka

Najbardziej klasyczne odmiany stiuku weneckiego są utrzymane w białej kolorystyce z ciemniejszymi dodatkami. Bardzo często producenci oferują stiuk biały, do którego można dobrać pigment w czarnym kolorze. Baza może być też szara lub czarna, a w takiej wersji pigment ma jasną barwę.

Na rynku można znaleźć także stiuk wenecki kolorowy. Najczęściej są to barwy pastelowe w odcieniach: żółtym, błękitnym, a nawet pomarańczowym. Z ich pomocą można podkreślić konkretną barwę w pomieszczeniu. Jednak w większości przypadków tak barwiony stiuk straci nieco naturalnego i surowego charakteru.

Jak wykonać stiuk wenecki samodzielnie - instrukcja krok po kroku

Do przygotowania stiuku weneckiego trzeba się odpowiednio wyposażyć. Będzie potrzebna specjalna paca murarska (wenecka) o gładkiej powierzchni i frezowanych krawędziach, które zapobiegają rozwarstwianiu się materiału. Pozostałe narzędzia to już standardowe akcesoria murarskie. Będą zatem potrzebne szpatułki i szpachelki, folie malarskie i naczynia do przygotowania materiału.

Kolejną grupą produktów potrzebnych do realizacji tego zadania, będą akcesoria chemii budowlanej:

  • gotowa mieszanka tynkowa;

  • grunt;

  • wosk impregnujący (jeśli wykańczasz łazienkę lub inne mokre pomieszczenie musi mieć odpowiednie parametry przeciwwilgociowe).

1. Przygotowanie powierzchni

Prace należy rozpocząć od dokładnego przygotowania powierzchni ściany lub sufitu. Trzeba ją oczyścić, jeśli trzeba wyrównać masami szpachlowymi i po związaniu wytrzeć do sucha. Następnie gotową powierzchnię należy zagruntować, a pozostałe miejsca zabezpieczyć przed zabrudzeniem.

2. Pierwsza warstwa

Stiuk wenecki nakłada się warstwami. Pierwszą warstwę można nałożyć miejscowo, korzystając przy tym z pacy. To od naszego pomysłu architektonicznego zależy, w jakich miejscach nałożymy mieszankę. Po kilku godzinach można ją przeszlifować, a następnie usunąć resztki kurzu.

3. Kolejne warstwy

Drugą warstwę można nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Ta z reguły pokrywa już całą wykańczaną powierzchnię. Jeśli istnieje konieczność, nakłada się trzecią warstwę. Tu także trzeba odczekać na wyschnięcie, przeszlifować i odkurzyć.

4. Dobór kolorów

Żeby uzyskać pożądany efekt, w każdej warstwie warto zastosować nieco inną mieszankę pigmentu. Dzięki temu na powierzchni będą widoczne pożądane przebicia i przebarwienia. Odcienie mogą różnić się nieznacznie lub kontrastować ze sobą. Wszystko zależy od pomysłu aranżacyjnego.

5. Ostateczne wykończenie

Ostatnim etapem jest dokładne wyszlifowanie powierzchni, aż do uzyskania efektu połysku. To też ostatni moment na wprowadzenie poprawek lub dodatkowych warstw. Końcowym etapem jest woskowanie za pomocą suchej miękkiej szmatki. Wosk nie tylko stanowi dodatkowe zabezpieczenie tynku. Poprawia też jego wygląd i nadaje mu dodatkowego połysku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.