Zalety płyty obornickiej: gdzie sprawdzi się płyta warstwowa?

Płyty warstwowe (obornickie) mają znakomite właściwości użytkowe, co gwarantuje ogrom zastosowań. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych, które wykorzystywane jest nie tylko podczas budowy obiektów przemysłowych.

Płyta warstwowa na budowie
Gdzie sprawdzi się płyta warstwowa?

Okładziny z paneli warstwowych zapewniają wysoki poziom wytrzymałości i bezpieczeństwa. Sporym atutem jest również estetyczny wygląd – z łatwością można dobrać elementy, które będą zgodne z oczekiwaniami inwestora.

Czym są płyty obornickie?

Płyty warstwowe to blaszane panele, z których wykonywane są lekkie zabudowy rozmaitych obiektów, takich jak np. hale magazynowe, sportowe, eventowe, handlowe, czy przemysłowe. Więcej o halach z płyty warstwowej można przeczytać tutaj.

Okładzinę można układać zarówno w pionie, jak i poziomie, co przekłada się na szeroki zakres możliwości architektonicznych. Można wyróżnić standardowe płyty obornickie oraz okładziny o szczególnych właściwościach termicznych. Specjalne panele warstwowe znajdują zastosowanie w m.in. chłodniach.

Płyta warstwowa składa się z okładziny zewnętrznej (blachy stalowej) oraz rdzenia konstrukcyjnego. Dokładna budowa zależy jednak od technologii produkcji. Warto wspomnieć, że rdzeń paneli pełni funkcję izolacji termiczno-akustycznej. Stanowi on połączenie kilku arkuszy materiału (np. wełny mineralnej, polistyrenu, pianki poliuretanowej).

Dlaczego warto postawić na płyty warstwowe?

Płyta warstwowa na niebieskim tle

Wiele osób uważa, że płyty obornickie są bezkonkurencyjne. Za ich pomocą można stworzyć elewację, która będzie nie tylko trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale także atrakcyjna pod względem wizualnym. Warto jednak pamiętać, że panele warstwowe występują w różnych wariantach, a najważniejszą rolę odgrywa tutaj jakość. Poniżej przedstawiono kluczowe zalety omawianego materiału.

  • Szeroki zakres zastosowań – płyty warstwowe występują w tak wielu wariantach, że bez trudu można znaleźć panele zgodne z wymaganiami oraz preferencjami. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu dziedzinach budownictwa. Płyty obornickie różnią się między sobą grubością, wymiarami, wypełnieniem.
  • Instalacja pionowa/pozioma – z opisywanego materiału można wykonać nie tylko elewację, ale również pokrycie dachowe.
    Izolacja termiczna i akustyczna – płyty warstwowe skutecznie chronią przed nadmiernym ubytkiem ciepła, a wszystko za sprawą rdzenia. Warto wspomnieć, że zabezpieczają one także przez niepożądanymi dźwiękami płynącymi z otoczenia. Ponadto ograniczają przenikanie hałasów na zewnątrz.
  • Oszczędność czasu – inwestorzy chętnie wybierają płyty obornickie ze względu na ograniczony czas. Montaż gotowych komponentów trwa o wiele krócej niż położenie termoizolacji oraz warstwy zewnętrznej.
    Prosta obróbka – panele wielowarstwowe to materiał prosty w obróbce, który można zaaranżować w dowolny sposób. Elementy są kształtowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalne dopasowanie.
  • Estetyczny wygląd – płyty obornickie umożliwiają stworzenie zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej elewacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą kilka różnych materiałów. Panele występują w wersji matowej, półmatowej, lakierowanej. W każdym przypadku uzyskany efekt jest nieco inny.
  • Nieprzeciętna trwałość – przedstawiany materiał wykazuje wysoką odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Płyty obornickie nie tracą swoich pierwotnych parametrów przez długie lata.
  • Ergonomia – panele warstwowe renomowanego producenta spełniają restrykcyjne normy i standardy (dotyczące m.in. bezpieczeństwa przeciwpożarowego). Do ich produkcji stosowane są przede wszystkim niepalne i trudnopalne materiały.
  • Łatwa pielęgnacja – czyszczenie paneli warstwowych nie jest trudnym zadaniem. Są one w pełni odporne na działanie wody. Zwykle istnieje możliwość użycia myjki ciśnieniowej, co znacząco ułatwia konserwację.
  • Korzystna cena – decydując się na montaż płyt warstwowych można zaoszczędzić sporo gotówki. Jest to opcja o wiele tańsza niż osobne wykonanie izolacji i elewacji budynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.