Jakie są zalety i wady kuchni otwartej? Wskazówki aranżacyjne

Współcześnie kuchnie otwarte projektowane są zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Coraz więcej osób decyduje się na wybór otwarcia przestrzeni kuchennej zwłaszcza na część salonu lub jadalni. Jakie są wady i zalety kuchni otwartej? Jak zaaranżować takie pomieszczenie?

Kuchnia otwarta na salon
Jak zaaranżować kuchnię otwartą?

Kuchnia otwarta – jakie są jej zalety?

Zaprojektowanie kuchni otwartej umożliwia między innymi wspólne gotowanie z rodziną oraz utrzymywanie kontaktu z zaproszonymi gośćmi podczas przygotowywania rozmaitych posiłków. Jednak zdaniem projektantów wnętrz, kuchnia otwarta na salon powinna być aranżowana w pomieszczeniach o optymalnej wielkości 20 m², natomiast na strefę kuchenną należy przeznaczyć ok. 1/3 powierzchni salonu.

Niewątpliwą zaletą kuchni otwartej jest uzyskanie sporej przestrzeni, która przy niewielkiej powierzchni domu zyskuje na znaczeniu. Dodatkowo przy zastosowaniu takiego rozwiązania dostęp światła do wnętrza domu nie jest ograniczony. Jednakże, aby przestrzeń kuchenna tworzyła jedną całość z salonem, należy pamiętać o tym, aby dopasować meble kuchenne pod względem kolorystyki, materiałów i faktur do wyposażenia salonu. 

Kuchnie otwarte są uniwersalne – można w nich zastosować różne układy zabudowy kuchennej, które przede wszystkim powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia oraz do jego bryły. Najczęściej wybierane są: układ kuchenny dwurzędowy, układ kuchenny w kształcie litery „U”, układ kuchenny w kształcie litery „L”, układ kuchenny w kształcie litery „G”.

Pamiętajmy o tym, aby pomiędzy dwoma rzędami szafek kuchennych dolnego indeksu pozostawić minimum 90 centymetrów wolnej przestrzeni, a optymalnie – 120 centymetrów.

Sprawdź: Kuchnia jednorzędowa – czy warto? Zalety i wady, porady aranżacyjne

Wady kuchni otwartej

Zaaranżowanie kuchni otwartej może wiązać się z problemami z wystarczającą wentylacją wspólnego wnętrza. Konieczne jest regularne wietrzenie strefy kuchennej, a także zainstalowanie pochłaniacza czy okapu kuchennego. Jeżeli właściwie nie zadba się o wentylację, wówczas zapachy powstające np. podczas smażenia będą unosić się po salonie lub nawet po całym domu. Co więcej, para wodna generowana w czasie gotowania będzie osiadać na meblach znajdujących się w części salonowej (para wodna oraz zapachy mogą wsiąkać zwłaszcza w meble tapicerowane), a także na sprzęcie elektronicznym. Warto wspomnieć o tym, że wydajność okapu jest powiązana z liczbą metrów sześciennych oczyszczonego powietrza w ciągu godziny. W przypadku wyciągów szufladkowych i uchylnych wyposażonych w wirniki wydajność sięga 240 do 380 m³. Większą sprawnością mogą poszczycić się turbiny montowane w wyciągach kominowych o mocy 400 lub 1000 m³. Sprawny wyciąg zapewni nie tylko ochronę przed zapachami, lecz również pozwoli usytuować kuchenkę lub płytę grzewczą w większej odległości od ciągu wentylacyjnego.

Brak możliwości zamknięcia drzwi w kuchni otwartej będzie skutkować również nieodpowiednią izolacją akustyczną – dźwięki z kuchni będą utrudniać pozostałym domownikom odpoczynek w salonie.

Kuchnia otwarta pozostaje wystawiona na widok publiczny, dlatego też szczególnie należy zadbać o utrzymanie porządku w jej obrębie – dla wielu użytkowników kuchni uchodzi to za poważną wadę.

Jak zaprojektować i zaaranżować kuchnię otwartą? Wskazówki

Kuchnia otwarta z wyspą
Niewielka kuchnia otwarta z wyspą kuchenną

Projektując kuchnię otwartą, należy zadbać o prawidłową kolejność poszczególnych sprzętów – zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki temu użytkowanie kuchni stanie się łatwiejsze, a przygotowywanie posiłków – szybsze. Wierzchołki trójkąta tworzą trzy najważniejsze elementy wyposażenia kuchennego: lodówka, kuchenka (płyta grzewcza lub piekarnik), zlewozmywak. Zazwyczaj pierwszym elementem ciągu roboczego jest lodówka, następnie zlew, a na końcu kuchenka. Między nimi nie powinno zabraknąć miejsca na blaty robocze. Należy wziąć pod uwagę również usytuowanie drzwi i okien, przewodów wentylacyjnych oraz instalacji. Optymalne odległości zgodnie z trójkątem roboczym: 

  • pomiędzy lodówką a kuchenką (płytą grzewczą) lub lodówką a piekarnikiem – od 120 do 270 centymetrów;
  • pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – od 120 do 210 centymetrów;
  • pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką (płytą grzewczą) lub pomiędzy zlewozmywakiem a piekarnikiem – od 120 do 210 centymetrów.

Uwaga: Zgodnie z zasadami ergonomii kuchnia powinna zostać podzielona na pięć stref. Wyróżnia się: strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę przygotowywania posiłków, strefę gotowania, strefę zmywania.

Kolejną kwestią związaną z aranżacją otwartej kuchni jest funkcjonalność mebli. Coraz częściej wybiera się zabudowę aż do sufitu (tzw. zabudowa słupkowa), która jednak nie jest dedykowana do mniejszych wnętrz z uwagi na to, że może zaburzyć ich proporcje i optycznie zmniejszyć. Warto także uwzględnić obecność niewielkiego kącika jadalnego. W wielu przypadkach trafnym rozwiązaniem może okazać się połączenie części kuchennej z jadalnią. Inną opcją jest wysoka wyspa kuchenna (wysokość powyżej 100 centymetrów), do której możemy dokupić krzesła barowe.

Do kuchni o mniejszym metrażu poleca się zwłaszcza meble o jasnej kolorystyce oraz z lakierowanymi frontami, które będą odbijać światło. W większych kuchniach można natomiast postawić na ciemniejsze barwy i wyraźne akcenty kolorystyczne. W nowoczesnych aranżacjach kuchnia otwarta może również wyróżniać się na tle salonu. Wystarczy, że na ścianach, podłogach i w wyposażeniu kuchennym postawimy na odmienną kolorystykę. Strefa kuchenna często podkreślana jest poprzez zastosowanie odmiennego materiału nawierzchni podłogi – w salonach zazwyczaj królują drewniane parkiety i panele, a w kuchni natomiast kładzie się płytki ceramiczne.

Jeżeli chodzi o podłogę, to nie może ona sprawiać trudności w utrzymaniu czystości. Dokonanie odpowiedniego wyboru uwarunkowane jest również trybem życia domowników. Istotną kwestią jest to, czy często przyrządzamy posiłki, czy mamy dzieci i zwierzęta. Jeżeli tak, to podłoga musi być trwała i nie powinna być śliska. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są płytki ceramiczne, lecz będą one ziębić, gdy pomieszczenie nie posiada ogrzewania podłogowego. Dla niektórych osób idealnym rozwiązaniem jest podłoga drewniana, lecz w przypadku kuchni może okazać się nietrafionym rozwiązaniem – chociażby ze względu na wilgoć.

W kuchni otwartej należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Warto połączyć ze sobą oświetlenie sufitowe oraz oświetlenie punktowe. Dużą popularnością cieszą się między innymi listwy LED czy lampki halogenowe w zabudowie meblowej. Ważne jest jednak, aby doświetlić: blaty robocze, kuchenkę, stół, wyspę kuchenną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.