MDF czy OSB - jaką płytę wybrać?

Płyty drewnopochodne zdominowały branżę meblarską i wykończeniową. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie należą płyta OSB i MDF. Jakie są różnice pomiędzy tymi materiałami i czy mogą być stosowane równolegle w ramach jednego obiektu. Odpowiedzi przedstawiamy w poradniku.

Płyty meblowe drewnopodobne
MDF czy OSB - jaką płytę wybrać?

Płyty drewnopochodne w budownictwie

W budownictwie od dawna szuka się materiału podobnego do drewna, jednak o większej regularności wymiarowej, tańszego i ogólnodostępnego. Rosnącą popularnością cieszą się płyty wykonywane z włókien drewnianych. Wykorzystuje się do nich rozwodnione i sprasowane odpady tartaczne, a także zdrewniałe części roślin o niewielkich średnicach.

Płyty drewnopochodne są trwałe i odporne na działanie środków chemicznych. Łatwo poddają się formowaniu. Można je ciąć, szlifować, wiercić, a nawet kleić i skręcać ze sobą. Są tańsze od drewna, a dodatkowo oferowane w regularnych i powtarzalnych wymiarach.

Ogromny obszar zastosowania sprawia, że płyty są dostępne w różnych wariantach. Najczęściej stosuje się płyty MDF i OSB. Choć niektóre warianty mogą wyglądać podobnie na półce w markecie, istnieje między nimi wiele różnic.

Płyta MDF - co to jest?

Płyty MDF
Płyty MDF

Skrót literowy oznaczający płytę MDF można rozszyfrować jako Medium Density Fibreboard, czyli płyta pilśniowa o średniej gęstości. Wykonuje się ją z rozwodnionych włókien drewnianych. Materiał poddawany jest działaniu wysokiej temperatury i ciśnieniu w procesie walcowania. Pomiędzy włóknami dochodzi do naturalnych procesów łączenia, które czasem są wspomagane za pomocą dodatków naturalnych mas klejowych.

Charakterystyczną cechą płyty MDF jest dowolny układ włókien na całej powierzchni i grubości. Płyta jest wykonywana tylko z naturalnych substancji i materiałów. Może być jednak wykończona za pomocą lakieru, warstwy folii lub forniru. Oferowana jest w regularnych arkuszach o wymiarach 2800x2070 mm i w grubościach od 3 do 38 mm.

Jak powstaje płyta OSB?

Płyta OSB na zagłówku łóżka
Płyta OSB

Drugim materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie jest płyta OSB. Jej nazwa to kolejny skrót pochodzący od angielskiego określenia Oriented Strand Board. Oznacza to płytę o wiórach orientowanych. Właśnie ten drobiazg odróżnia od siebie płyty MDF i OSB, a także wpływa na ich zastosowanie. Co to oznacza?

Płyta OSB ma włókna układane warstwami i kierunkowo. Najczęściej składa się z trzech warstw, w których górna i dolna mają włókna skierowane równolegle do dłuższej osi płyty. Z kolei wewnętrzna warstwa ma włókna skierowane prostopadle do niej. Za poprawnie wykonane uznaje się płyty, w których przynajmniej 70% włókien przebiega w tym układzie.

W procesie produkcji płyta OSB jest poddawana działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. W odróżnieniu od MDF, w procesie produkcji stosuje się dodatki żywic syntetycznych, które pozwalają na poprawę parametrów wytrzymałościowych.

Płyty OSB są produkowane najczęściej w grubościach 8, 10, 12, 15, 18, 22 i 25 mm. Standardowym wymiarem jest 1250 x 2500 mm, jednak tworzone są też elementy o szczególnych wymiarach, przeznaczone do budowy domów szkieletowych. Płyty mogą być produkowane w wariantach zakończonych na pióro i wpust.

Płytę OSB można spotkać w pięciu wariantach o różnych cechach wytrzymałościowych:

  • OSB/1 - płyty o ogólnym zastosowaniu, przeznaczone do stosowania w miejscach suchych;

  • OSB/2 - płyty o właściwościach nośnych, które można stosować w miejscach suchych;

  • OSB/3 - płyty o właściwościach nośnych, które można stosować w miejscach wilgotnych;

  • OSB/4 - płyty o poprawionych parametrach nośnych, które można stosować w miejscach wilgotnych;

  • OSB STOP FIRE - płyty o właściwościach nośnych do stosowania w miejscach wilgotnych i dodatkowo o strukturze trudnozapalnej.

Najczęściej w sprzedaży dostępne są płyty OSB/2 i OSB/3.

Zastosowanie dla płyt MDF i OSB

Ze względu na różne parametry wytrzymałościowe i charakterystyczne cechy, widoczne są też różnice w zastosowaniu. Powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że Płyta OSB jest materiałem konstrukcyjnym, a płyta MDF meblowym. Choć nie jest to regułą, wyznacza pobieżnie obszary zastosowania.

Zastosowanie płyty MDF

Z płyty MDF wykonywane są fronty i ściany boczne w meblach. Tworzy się z nich szafy, półki, a także całą konstrukcję zabudowy w przedpokoju i kuchni. Ponadto są wykorzystywane do tworzenia elementów wykończeniowych wewnątrz mieszkania. Można spotkać drzwi wewnętrzne z MDF, ościeżnice, a także niektóre panele i listwy podłogowe. Pojedyncze płyty wykorzystuje się jako warstwę podkładową pod wykładziny podłogowe. Warto dodać, że słaba odporność na wilgoć wyklucza je ze stosowania na zewnątrz budynków i w pomieszczeniach mokrych.

Zastosowanie płyty OSB

Płyty OSB stosowane są przede wszystkim jako elementy konstrukcji suchej zabudowy. Wykorzystuje się je przy tworzeniu poszycia ścian, podłóg i sufitów w budynkach szkieletowych drewnianych. Ponadto są stosowane do budowy deskowania w połaciach dachowych. Powszechnie wykorzystuje się je w różnych zadaniach konstruktorskich i przy majsterkowaniu.

Zestawienie różnic i podobieństw - płyta OSB i MDF

Zestawienie różnic i podobieństw - płyta OSB i MDF
Zestawienie różnic i podobieństw - płyta OSB i MDF

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.